Hedonistickému chaosu na Meltu vévodí ženy

Pavel Turek
18. 7. 2009 13:25
Gossip, Crystal Castles, Röyksopp na německém festivalu
Foto: Aktuálně.cz

Gräfenhainichen – Poté, co jsem ve dvouměsíčním intervalu absolvoval jak festival ve Španělsku, tak v Německu, jsem ochoten začít pochybovat o některých národnostních stereotypech. Zatímco Primavera Sound šlapala jako hodinky a podle nástupu účinkujících na pódium byste mohli vysílat zprávy v celou, Melt! tone v hedonistickém chaosu.

Jako každoročně byl přeskupen areál, druhá scéna pořád migruje, a na nějakou minutu s nástupem kapel se nehledí; dokonce se jedna vyměňuje za druhou. Získáváte z toho pocit zmatení v důvěrně známém prostředí. Jako když vám v pravidelně navštěvovaném supermarketu přeskupí regály – což dělají, abyste nepropadli slepému automatismu ve vyhledávání výrobků.

Nicméně abych předešel tomu, že mnou někdo bude manipulovat, rozvrhnul jsem si páteční večer jako soukromý den žen.

Foto: Aktuálně.cz

Čtěte také:
Oasis budou šéfovat Ocelovému městu
Fever Ray se kolébá na hladině nespavosti

Oasis po letech vyhrabali svou duši
Animal Collective zní jako současnost v zip filu
Crystal Castles smrdí jako návěs plný videoher

Röyksopp sice jsou klučičí duo, ale jejich poslední deska Junior stojí zcela na vokálech výrazných skandinávských zpěvaček, s čímž se musela hostující zpěvačka Anneli Drecker nějak porvat. A rvala se jak Vašut v Pěstech ve tmě - protože když se chcete vyrovnat Robyn nebo Lykke Li, nemůžete být žádná puťka.

Bergenští Torbjørn Burdtland a Svein Berge si nemohli vybrat líp a ona jim svojí sebejistotou dával dost prostor k blbnutí za klávesami. Oba dva za pultem působili jako telefonní prodejci, kteří si o pauze házejí zmuchlaným papírem, až do chvíle, než stage ovládla Karin Dreijer.

Crystal Castles
Crystal Castles | Foto: Aktuálně.cz

Ta v sobotu na Meltu vystupuje se se sólovým projektem Fever Ray a s Röyksopp spolupracovala už dříve mj. na skladbách What Else Is There a Tricky Tricky, které taky společně předvedli.

Karin – tradičně v duchu The Knife – přišla na pódiu s maskovanou tváří, zahalená do kostýmu „těch, o nichž se nemluví“ ze Shyamalanovy Vesnice, a její chladný zpěv nasytil kancelářskou pohodu dvou chlapíků nebezpečnou zlověstností.

Nevím, jaký dramaturg – a už dlouho pro něj hledám urážku – se rozhodl, že přesune Crystal Castles, podle výskytu triček kapelu s nejsilnější fanouškovskou základnou, na menší Gemini Stage. Prakticky celá aréna pod pódiem se podobala demonstraci zatlačené do kouta, na kterou Ethan Kath s kapucou přetaženou přes hlavu spustil 8bitovou policejní sirénu.

La Roux
La Roux | Foto: Aktuálně.cz

Hype zafungoval spolehlivě a už od úvodního remixu Klaxons Atlantis to Interzone přes Crimewave měli Crystal Castles publikum zpracované jak zásahová jednotka. Největší trumf – a zároveň paradox  - je zpěvačka Alice Glass, jejíž hudební přínos je nulový, vlastně ani moc nezpívá, často je její hlas v efektech z atárka, ale bez ní a její hysterické show byste vůbec neměli důvod tuhle kapelu vyhledat.

Během přesunu na objev ankety BBC Sound of 2009 – zrzky s vytuženou vlnou nad čelem La Roux - začalo pršet, určitě za to mohli Travis na hlavním pódiu, mají přece singl Why Does It Always Rain On Me? Ale nevím, proč kvůli tomu musí pršet i na ostatní.

La Roux je jako malá Annie Lennox, stydlivá, oblečená do modrého fráčku a červených legín se na pódiu bezradně otáčela jako husárek v hrací skřínce, nicméně v hlase byla tak suverénní, až pochopíte, že anketu BBC Sound zřejmě nesestavují pitomci.

Divou pátečního večera se ovšem stala Beth Ditto z Gossip, které zase někdo – zřejmě ten samý mamlas - nechal zase hrát na menší Gemini Stage. Tělo na těle a do toho nastoupí korpulentní Beth s kyticí v ruce, prohlásí „majn dojč ist kaput“ a všichni by jí nejraději donesli další květiny. 

Gossip
Gossip | Foto: www.myspace.com/TheGossip

Gossip drze postavili koncert na novém albu Music For Men, které produkoval Rick Rubin, a původně syrově punková kapela se na ní pustila do disca – jako to teď zkouší všichni (Yeah Yeah Yeah nebo Noisettes).

Beth  má ale výhodu v soulově zabarveném vokálu, celé dohromady to působí trochu jako remix, a když se jí do toho naživo přidá nakřápnutí v hlase, obstojí i ty skladby, které byste měli tendenci na Music For Men skipovat.

Když extaticky přijatou Standing In The Way Of Control odzpívala v publiku a na pódium se vrátila už ne v šatech, ale pouze v negližé, působila mocně. Stejně jako její hlas, kterým na úplný závěr a cappella dala queenovskou We Are The Champions.  Na tom sloganu „Fat is the new Thin“ něco bude.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Čína oznámila sankce proti USA, míří i na amerického senátora Rubia

Čína v pondělí ohlásila sankce proti americkým představitelům a organizacím. Jde o reciproční opatření za americké sankce vyhlášené minulý týden proti čínským představitelům, kteří jsou podle USA odpovědní za utlačování menšinových Ujgurů v Číně.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí oznámila, že mezi těmi, jichž se budou restrikce týkat, je také republikánský senátor Marco Rubio.

USA minulý týden ohlásily sankce proti čtyřem čínským představitelům, kterým postih znemožní získat vízum pro cestu do USA a jejichž případný majetek v USA bude zmražen. Mezi sankcionovanými se ocitl předseda komunistické strany v provincii Sin-ťiang, kde žijí Ujgurové. Podle odhadů OSN zadržuje Čína až milion příslušníků této muslimské komunity v táborech. Čína však tábory označuje za střediska odborného vzdělávání a popírá obvinění ze špatného zacházení s osazenstvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy