Písničkář Sheeran překonal U2, má nejvyšší tržby i návštěvnost ze všech turné

Kultura BBC, Kultura
3. 8. 2019 9:42
Dva koncerty v pražských Letňanech, na které začátkem minulého měsíce přišlo dohromady 150 tisíc lidí, pomohly anglickému písničkáři Edu Sheeranovi ke zdolání rekordu.
Ed Sheeran minulý měsíc v pražských Letňanech.
Ed Sheeran minulý měsíc v pražských Letňanech. | Foto: Václav Vašků

Jeho současné turné k desce Divide se v noci na sobotu stalo komerčně nejúspěšnější šňůrou všech dob. Jak píše britská BBC, včerejším prvním ze dvou koncertů v německém Hannoveru překonal Ed Sheeran dosavadní rekord irské skupiny U2 z roku 2011. Osmadvacetiletý Angličan má nyní na kontě oficiálně největší, nejnavštěvovanější i tržebně nejúspěšnější turné, jaké světový showbusiness pamatuje.

"Moc děkuju každému z vás, kdo jste přišli na koncert. Zbývá nám jich už 12, nikdy na to nezapomenu," poděkoval na Instagramu autor hitů Shape of You nebo Beautiful People.

Turné Divide začalo v březnu 2017, tento měsíc vyvrcholí v anglickém Ipswichi nedaleko Suffolku, kde Sheeran vyrůstal. Písničkář na šňůře strávil 893 dnů, což je víc než U2, kteří při své 360° Tour z let 2009 až 2011 cestovali a hráli 760 dnů. 

Sheeran musel absolvovat víc koncertů, dohromady jich bude 255, zatímco U2 stačilo jen 110, aby se dostali na celkovou návštěvnost 7,3 milionu lidí. Tu Sheeran překonal už v květnu, nyní jej naživo slyšelo 8,5 milionu posluchačů.

Podle oborového časopisu Pollstar.com Angličan potřeboval se svým turné pokračovat dost dlouho na to, aby vyrovnal nepoměr - zatímco na koncerty U2 chodilo v průměru 66 091 lidí, u Sheerana je to 34 541.

Nyní už také Sheeran ze vstupného utržil 736,7 milionu dolarů, tedy víc než U2 se svými dosud rekordními 735,4 miliony. Podle Pollstaru byl rekord U2 z roku 2011 mimořádný a málokdo v branži tipoval, že se ho někomu kdy podaří překonat.

U2 při své 360° Tour.
U2 při své 360° Tour. | Foto: ČTK/AP

Sheeran se svým manažerem Stuartem Campem toho dosáhli účinnou strategií, kdy kombinovali velký počet koncertů, časté střídání sportovních hal i venkovních ploch a relativně levné vstupné, dodává Pollstar.

Průměrná cena vstupenky na koncert z turné Divide činila 86,75 dolaru, což jsou v přepočtu dva tisíce korun. Angličan se také snažil omezit přeprodávání lístků na černém trhu.

"To, co se Edovi podařilo, je skutečně neuvěřitelné," hodnotí písničkářův dlouholetý manažer Stuart Camp. "Myslel jsem si, že dokážeme atakovat rekord pro nejnavštěvovanější turné, ale ne že utržíme víc než kdy kdo jiný," dodává.

Nejúspěšnější turné všech dob

Interpret Turné Roky Tržby
Ed Sheeran Divide 2017 až 2019 736,7 milionu dolarů
U2 360° 2009 až 2011 736,4 mil. dolarů
Guns N' Roses Not in This Lifetime 2016 až 2019 563,3 mil.
Rolling Stones A Bigger Bang 2005 až 2007 558,2 mil.
Coldplay A Head Full of Dreams 2016 až 2017 523 mil.

V pražských Letňanech vystoupil Ed Sheeran začátkem července, na oba večery pořádané agenturou Charmenko Czechia přišlo dohromady okolo 150 tisíc lidí.

"Sheeran odehrál v podstatě intimní koncert. Vystačil si pouze s kytarou, looperem a repertoárem hitů. Ty za krátkou dobu stihly nejen pokořit hitparády, ale v několika případech rovnou zlidovět," napsal kritik Honza Vedral pro on-line deník Aktuálně.cz.

Ed Sheeran zároveň nyní zažívá další komerční úspěch s albem No. 6 Collaborations Project, které vydal krátce po pražských koncertech a na němž hostují zpěváci Justin Bieber a Bruno Mars nebo raper Eminem.

"Sheeranova nová deska vyznívá jako zhmotněný sen všech dramaturgů popových stanic. Hrany písní jsou obroušené tak, jak potřebují, aby se vešly do playlistu," konstatoval nad albem kritik Karel Veselý.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy