Češi mohou být na Smetanu a na Mou vlast hrdí. Ve světě nemá obdoby, říká dirigent Barenboim

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
6. 9. 2017 17:11
Fenomenální dirigent Staatskapelle Berlín Daniel Barenboim přijel do Prahy na premiéru dokumentu Martina Suchánka Barenboim / Smetana / Má vlast. Ačkoliv natáčení příprav Mé vlasti pro zahájení letošního Pražského jara zrovna nevítal a filmaře zpočátku spíše ignoroval, nyní je z výsledku nadšený. "Budu vám za ten film navždy vděčný," složil hold režisérovi. Čechy pak potěšil, když vychválil Bedřicha Smetanu, Mou vlast i dirigenta Rafaela Kubelíka, jenž je jeho celoživotním vzorem. "Má vlast je plná české historie, české krajiny i českých pocitů. To dílo nemá ve světě mírou svého zdravého vlastenectví obdoby," nechal se slyšet v pražském kině Lucerna.
Dirigent Daniel Barenboim a dokumentarista Martin Suchánek před světovou premiérou snímku. | Video: Zuzana Hronová

Když filmař Martin Suchánek začal natáčet dokument o českém skladateli Bedřichu Smetanovi, o nejslavnějším dirigentovi současnosti Danielu Barenboimovi a zkoušení "jejich" díla Má vlast pro Pražské jaro 2017, nebyl z toho tento v Berlíně žijící hudebník s kořeny v Argentině, Izraeli, Palestině a Španělsku zrovna nadšený. K natáčení nakonec svolil, ale zpočátku režiséra ignoroval.

"Byl to velký risk, někoho si takto pustit k tělu a nevědět, zda se bude chovat vhodně a diskrétně," řekl se smíchem na premiéře snímku Barenboim / Smetana / Má vlast v kině Lucerna. 

Nyní má pro dokument a jeho tvůrce Martina Suchánka jen samé superlativy. Když se kolem něj na slavnostní premiéře v Lucerně kupili fotografové, vzal českého filmaře kolem ramen a řekl: "Tohle je hrdina dne, na něho upřete pozornost, podařila se mu velká věc."

Zmiňoval rovněž režisérův takt, cit pro hudbu i pro danou situaci. "… a taky trpělivost," doplnil ho Suchánek. "Ano, jistě, projevil i velkou míru trpělivosti se mnou," usmíval se dirigent. 

Na otázku, zda film přináší jeho pravdivý portrét, když se člověk stylizuje před kamerou, Barenboim odpověděl:

"Ne, ne, já jsem nestál před kamerami, ale před velkým a slavným hudebním tělesem a to je značný rozdíl. Všichni ze štábu se chovali tak ohleduplně a tiše, že jsem o nich nevěděl. Proto se režisérovi podařilo natočit zcela pravdivý dokument."

Dokument je nejen pravdivý, ale také vlastenecký. Divákovi se při sledování postupně vkrádají do hlavy i do srdce pocity hrdosti - na Smetanu, na Mou vlast, opěvovanou všemi těmi světovými muzikanty, a vlastně i na samotnou vlast, kterou Smetana hudbou vylíčil. Tak byl dokument také koncipovaný. 

"Má vlast nemá ve světě obdoby," říká sám dirigent Barenboim. "Žádný národ nemá takovou skladbu, která by byla tak přímo a pevně spjata s národem. Je to univerzum české země, české historie, českých pocitů. A není nic špatného na tom, napsat vlasteneckou skladbu, česky znějící skladbu."

Když vysvětloval, jaký je rozdíl mezi nacionalisty ve smyslu vlastenců a nacisty, vysloužil si potlesk zaplněné Lucerny.

"Vlastenci říkají, že jejich země a jejich hudba jsou krásné. Na tom není nic špatného. Nacisti říkali, že jedině oni správně rozumí hudbě. Umíte si to představit? Já se narodil v Argentině, takže bych mohl hrát akorát tak tango!"

Ocenil i hudební kvality cyklu Má vlast. "Je to především skvělý hudební kus a je jedno, jestli ho hrají Češi, nebo Švýcaři. Funguje univerzálně, je to bohatý příklad toho, co všechno může hudba vystihovat. V zahraničí by se měl hrát častěji. Je to neprávem opomíjené dílo, které se skoro vůbec nikdy nehraje jako celek, což je velká škoda," uzavřel.

Český filmař pronikl do hudební kuchyně dirigentské legendy Daniela Barenboima a zachytil, jak Maestro připravuje Mou vlast. | Video: Martin Suchánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Někdo začal střílet na permské univerzitě v Rusku, na místě jsou zřejmě mrtví

Neznámý člověk začal střílet na Permské státní univerzitě, informují ruské tiskové agentury. Na místě jsou podle jejich zdrojů mrtví a ranění.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

před 1 hodinou

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy