Bittová uhranula plnou Dvořákovu síň

RiK, ČTK
6. 12. 2005 0:00
Praha - Iva Bittová, zpěvačka, houslistka, skladatelka a herečka, předvedla na pódiu vyprodané pražské Dvořákovy síně celý rejstřík svého nenapodobitelného umění.

Prostor dostalo především dílo Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka, které prokládala svými improvizacemi.

Koncert, na němž se podílela se Škampovým kvartetem, byl druhým programem Dnů Bohuslava Martinů a zároveň posledním vystoupením na jejich společném turné po evropských metropolích.

Bittová navíc podle organizátorů ohlásila roční koncertní přestávku, během níž se chce soustředit na novou tvorbu.

Hlavním bodem dnešního večera byla originální úprava Janáčkova cyklu Moravská lidová poezie v písni, kterou pro zpěvačku Bittovou a smyčcové kvarteto napsal slovenský skladatel Vladimír Godár. Publikum reagovalo hlasitým nadšením a vynutilo si na závěr několik přídavků. Mezi nimi byla rovněž improvizovaná hra na čerty a Mikuláše.

I když svůj program nepředváděla poprvé a vidět se dal i v televizním přenosu, dokáže pokaždé svou bezprostředností strhnout publikum. Podobně tomu bylo i dnes.

Bittová patří k nejvýraznějším zjevům české hudební scény a svoje největší úspěchy slaví, podobně jako většina nejlepších českých hudebníků, převážně v zahraničí.

Bittová patří k málu houslistům, kteří nástrojem umí skvěle doprovodit svůj hlasový projev. A jedná-li se o projev tak specifický a kvalitní, jako je tomu v případě Bittové, jedná se vždy o výjimečný zážitek.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy