Babel Prague poskytne azyl zvukovým dobrodruhům

Kultura ČTK Kultura, ČTK
6. 9. 2012 15:23
Elektronika, improvizace, postrock i sound art zazní v Arše
Philip Jeck
Philip Jeck | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Festival experimentální hudby Babel Prague, který se koná od 1. do 7. října, vyvrcholí třemi dny koncertů. Během nich se v Divadle Archa představí pětadvacet projektů. Poprvé například v Česku vystoupí tvůrce minimalistického ambientu Thomas Köner.

"Druhý ročník přehlídky chce být oslavou novátorské a experimentální hudby mnoha podob. Nabídne týdenní azyl všem příznivcům elektroniky, improvizace, postrocku a sound artu," uvedl dramaturg festivalu Pavel Klusák. Souvislý několikadenní festival, který by míchal světově uznávané producenty s tuzemskými premiérami podle něj Česko dosud nemělo.

Mezi velká jména festivalu patří liverpoolský hráč na gramofony Philip Jeck a elektronik Robert Lippok známý z berlínských kapel Tarwater a To Rococo Rot. Vůbec poprvé se v Česku představí tvůrce minimalistického ambientu Thomas Köner. Jedním z vrcholů programu bude česká premiéra projektu Ghédalia Tazartese, který doprovodí živým koncertem němý film Häxan-Čarodějnictví v průběhu věků.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

"Mnohé z koncertů jsou vlastně audiovizuálními performancemi. Byl by omyl myslet si, že současná scéna nezná emoce," uvedl Klusák. Podle něj se "škála účinkujících pne od tlakových vln elitních postrockerů No Pavarotti až k minimalistickému redukcionismu Radu Malfattiho, který dokáže vybičovat vnímání publika balancováním na hraně ticha".

Zásadní linií letošního ročníku bude rozsáhlá přehlídka domácích projektů. "Je to pokus o reprezentativní portrét čerstvé generace experimentátorů v Čechách," sdělil Klusák. Celá domácí scéna podle něj během posledních let nebývale vyzrála a nastal čas představit ji na společné velké akci.

Babel se letos soustředí také na představení významných světových hudebních vydavatelství. Divadelní výzkumná jednotka Handa Gote zase bude při své performanci po celý den a noc obývat prostor před Archou se svými ručními pracemi, vařením, rituály a hrami. Třem dnům koncertů budou předcházet diskuse, vernisáž a projekce. Kompletní program festivalu lze najít na www.archatheatre.cz.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 4 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy