Babel Prague poskytne azyl zvukovým dobrodruhům

Kultura ČTK Kultura, ČTK
6. 9. 2012 15:23
Elektronika, improvizace, postrock i sound art zazní v Arše
Philip Jeck
Philip Jeck | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Festival experimentální hudby Babel Prague, který se koná od 1. do 7. října, vyvrcholí třemi dny koncertů. Během nich se v Divadle Archa představí pětadvacet projektů. Poprvé například v Česku vystoupí tvůrce minimalistického ambientu Thomas Köner.

"Druhý ročník přehlídky chce být oslavou novátorské a experimentální hudby mnoha podob. Nabídne týdenní azyl všem příznivcům elektroniky, improvizace, postrocku a sound artu," uvedl dramaturg festivalu Pavel Klusák. Souvislý několikadenní festival, který by míchal světově uznávané producenty s tuzemskými premiérami podle něj Česko dosud nemělo.

Mezi velká jména festivalu patří liverpoolský hráč na gramofony Philip Jeck a elektronik Robert Lippok známý z berlínských kapel Tarwater a To Rococo Rot. Vůbec poprvé se v Česku představí tvůrce minimalistického ambientu Thomas Köner. Jedním z vrcholů programu bude česká premiéra projektu Ghédalia Tazartese, který doprovodí živým koncertem němý film Häxan-Čarodějnictví v průběhu věků.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

"Mnohé z koncertů jsou vlastně audiovizuálními performancemi. Byl by omyl myslet si, že současná scéna nezná emoce," uvedl Klusák. Podle něj se "škála účinkujících pne od tlakových vln elitních postrockerů No Pavarotti až k minimalistickému redukcionismu Radu Malfattiho, který dokáže vybičovat vnímání publika balancováním na hraně ticha".

Zásadní linií letošního ročníku bude rozsáhlá přehlídka domácích projektů. "Je to pokus o reprezentativní portrét čerstvé generace experimentátorů v Čechách," sdělil Klusák. Celá domácí scéna podle něj během posledních let nebývale vyzrála a nastal čas představit ji na společné velké akci.

Babel se letos soustředí také na představení významných světových hudebních vydavatelství. Divadelní výzkumná jednotka Handa Gote zase bude při své performanci po celý den a noc obývat prostor před Archou se svými ručními pracemi, vařením, rituály a hrami. Třem dnům koncertů budou předcházet diskuse, vernisáž a projekce. Kompletní program festivalu lze najít na www.archatheatre.cz.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 41 minutami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek podá žalobu kvůli omezení účasti na demonstracích

Spolek Milion chvilek podá správní žalobu kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí, týkajícímu se i plánované úterní demonstrace spolku. Milion chvilek to uvedl na twitteru. Účast na demonstraci oznámilo asi 5000 lidí, stát ale zatím kvůli šíření koronaviru povoluje jen akce s počtem účastníků do 300 a od 8. června akce do 500 účastníků.

"Vláda nám všem bere ústavní právo. Zatímco tisíce lidí plní hobbymarkety, hradní nádvoří či zoo, na náměstí se nesmí sejít více než 500 lidí - i když dodrží bezpečnostní opatření," sdělil Milion chvilek na twitteru. "Podle výkladu oslovených ústavních právníků je však takové omezení shromažďovacího práva protiústavní. Proto jsme se rozhodli bránit se demokratickými prostředky a podat správní žalobu, aby o této věci rozhodl soud," doplnil spolek. Dál počítá s konáním demonstrace v úterý 9. června. V pátek spolek zveřejní, jak bude protest vypadat.

Další zprávy