Aneta je neprodávanějším interpretem roku 2007

tur
9. 2. 2008 23:32
Paralelní vesmír vkusu znovu vyslal své Anděly
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejprodávanější deskou loňského roku se stal Dotyk Anety Langerové s 31 957 prodanými kusy. Mezi zpěváky vede Daniel Landa se soundtrackem k filmu Kvaska 26 170, kapelou se stali Čechomor s 31 158.

V rámci večera byla předána i cena nejprodávanějšímu interpretovi posledních 15 let: stala se jím skupina Kabát, jejíchž desek se prodalo na 825 600 kusů. 

Sobotní přenos udílení za nejprodávanější desky z divadla Hybernia ve svém celkovém vyznění dal ale pocítit spíš fakt, že Češi nemají rádi hudbu. A to nyní není myšleno v souvislosti s tím, že meziroční součty konstantně klesají.

Mirjam Landa, Daniel Landa a Lucie Vondráčková na slavnostní premiéře filmu Kvaska.
Mirjam Landa, Daniel Landa a Lucie Vondráčková na slavnostní premiéře filmu Kvaska. | Foto: Lukáš Bíba
Čtěte také: Češi poslouchají Kabát. I za peníze
Čtěte také: ElektroAneta: hlavně pryč od SuperStar
Čtěte také: Kvaska aneb proč nerušit Plyšového lva

Jestli loni kapela Kabát urvala s deskou Corrida 56 900 kusů, pak letos stačilo Anetě Langerové na absolutní vítězství s albem Dotyk 31 957 kopií.

O celkové situaci maximálně vypovídá porovnání s rokem 2005, kdy vyhrála Langerová - tehdy čerstvá vítězka soutěže Česko hledá Superstar. Ale debutu Spousta andělů se za rok prodalo 67 530 kusů, tedy dvojnásobně víc než loňského - jak Aneta říká - prvního "autorského" alba.

Aneta Langerová zazpívala písně i z nového alba Dotyk.
Aneta Langerová zazpívala písně i z nového alba Dotyk. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Celkový tristní dojem Allianz desky roku ovšem není artikulovaný ani řečí čísel, ale tak trochu grafickou úpravou kvazi-nominačních předělů, které byly inspirovány oponou pimprlového divadla - což určilo úroveň zbytku večera.

Průvodce Petr Vondráček vsadil na osvědčený středoškolský postup a moderování pojal stylem "píšu slohovku o tom, jak mi nejde napsat slohovku". Odpověď na otázku "Hádej, kdo jsem" se v jeho případě stala lapidárně zjevnou.

Deska roku 2007

Nejprodávanější zpěvačka a
absolutní vítěz
Aneta Langerová: Dotyk
(31 957)

Zpěvák
Daniel Landa: Kvaska 
(26 170)

Skupina
Čechomor: Sváteční
(31 158)

Video, DVD (domácí)
Karel Svoboda: 65 (4 984)

Video, DVD (zahraniční)
Madonna: Confessions Tour (7 582)

Zahraniční album:
Nelly Furtado: Loose
(14 890)

Objev:
Zbyněk Drda: Pohled do očí (6 011)

Mluvené slovo:
Felix Holzmann: Včera, dnes a zítra (4 612)

Nejhranější píseň v rádiích:
Daniel Landa: Touha

Nejstahovanější interpret:
Daniel Landa

Interpret patnáctiletí:
Kabát (820 606)

Tragicky nevtipné recepty na to, co člověk potřebuje, aby se stal hvězdou prokládal buď gottovskou sebechválou, nebo rekreačními etudami na piano, což podtrhlo amatérský nádech v drtivé většině playbackové besídky.

K jedinému úsměvnému momentu došlo snad jen ve chvíli, kdy Danielu Landovi předával cenu za nejprodávanějšího zpěváka zástupce výrobce "bílé techniky" Gorenje.

Alba Kvaska se prodalo 26 170 kusů a český husita Landa večer celkově ovládl. Skóroval ještě jako legálně nejstahovanější interpret - poprvé udělovaná kategorie - i coby  autor nejhranější písně v českém éteru, tou je muzikálová Touha.  

Ze sestupné tendence čísel i výčtu jmen je také evidentní, že nejen televize a rádia, ale i nákup fyzických hudebních nosičů je logicky spjatý s určitou společenskou a věkovou skupinou. To masivně vychyluje relaci mezi tím, co se kupuje a co se vlastně poslouchá.

A ukazuje mimo jiné i to, jak jsou určitá média a způsob získávání hudby spjaté s obsahem, který posluchač získává.

Představa, že by se někdo pídil po torrentech Karla Gotta nebo si od kámošů ve třídě vypaloval Petra Koláře, se nachází někde v kategorii "alternativní vesmír".

Jestli nějaké slovo vystihuje český trh s deskami, pak zní "setrvačnost". Jak na ekonomické rovině, tak v rámci obecného povědomí o tom, kdo jsou interpreti. Zpěvák je Gott, Kolář nebo Landa. Zpěvačka Aneta a pak Lucka, Bílá i Vondráčková. Kapela Kabáti.

Sobotní přenos tak atmosférou připomínal historky popisující osud vysloužilých cirkusových zvířat.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Libanonský premiér večer oznámí rezignaci své vlády kvůli výbuchu v Bejrútu

Libanonský premiér Hasan Dijáb brzy oznámí demisi své vlády. Podle agentury Reuters to dnes uvedl libanonský ministr zdravotnictví Hamad Hasan. Libanon se v posledních dnech potýká s masivními protivládními protesty po ničivé explozi v přístavu v hlavním městě Bejrútu, při níž přišlo o život více než 160 lidí a dalších více než 6000 bylo zraněno.

"Celá vláda rezignovala," řekl podle agentury AP Hasan novinářům po jednání vlády. Premiér Dijáb podle něj nyní pojede za prezidentem, aby mu za celý kabinet podal demisi.

Kancelář premiéra uvedla, že Dijáb "promluví k národu" v 19:30 místního času (18:30 SELČ).

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy