Alicia Keys představí "mateřskou desku" i v Praze

Kultura Kultura
27. 11. 2012 19:17
R zpěvačka v Praze vystoupí 12. června v O2 Areně
Foto: Profimédia

Praha - Jedna z nejvýraznějších představitelek současného mainstreamového r&b, americká zpěvačka Alicia Keys, se po čtyřech letech vrátí do Prahy. Stane se tak 12. června v pražské O2 Areně, kde živě představí svou albovou novinku Girl on Fire.

Vstupenky v cenové relaci od 1 090 do 1 990 korun jsou od dnešního večera v předprodeji pro členy klubu Live Nation. Do běžných distribučních sítí pak lístky přijdou ve čtvrtek 29. listopadu v deset hodin ráno.

Nová deska je výtvorem kolaborací s řadou dalších hudebníků. Zní na ní hlasy raperky Nicky Minaj nebo soulového zpěváka Maxwella, autorsky na ní Alicia Keys spolupracovala třeba s Emeli Sandé, Frankem Oceanem, Brunem Marsem nebo producentem Jamiem XX.

Alicia Keys
Alicia Keys | Foto: facebook.com/aliciakeys

Hlavním tématem novinky je mateřská láska

Podtextem v pořadí už páté řadové nahrávky však jsou změny v osobním životě dnešní hvězdy současné podoby populární „černé" hudby. Před dvěma lety se totiž provdala za věhlasného producenta Kasseema Davida Deana, známějšího pod pseudonymem Swiss Beatz, s nímž zplodila syna s netradičním jménem Egypt. Mateřství a manželský svazek přitom zpěvačce dodal novou svobodu, jistotu a tvůrčí i životní impulz.

„Vstoupila jsem intenzivněji do svých obchodních záležitostí a převzala kontrolu nad tím, jaká chci být," řekla v rozhovoru pro magazín Billboard. „Každá cesta, kterou jsem nyní vytvořila, je pro mě zcela nová. Je více pravdivá v tom, kdo jsem a co chci říct, čím si procházím já i okolní svět," dodala.

Reflexe osobních záležitostí ale na kritiku zapůsobila různými způsoby. Billboard desku chválí a vyzdvihuje jako dosud nejvíce konzistentní nahrávku Alicii Keys, podle New York Times si však zpěvačka s mateřstvím přenesla také solidní arzenál klišé a ohraných frází, které kolem primárních citů staví poněkud obehranou písničku.

„Je to měřítko, jakou sílu má rodičovství v oblasti generování množství klišé. Nové písně, které nám podsouvají tento podtext, se rychle ukazují jako banální - hudebně i textově. Pokud některé skladby pro zpěvačku znamenají něco nového, jsou to ty vyprávějící tišší příběh spíš než ty, v nichž Keysová sama sobě staví piedestal," píše Ben Ratliff.

Alicia Keys
Alicia Keys | Foto: facebook.com/aliciakeys

Lehce kritičtějším názorům by nasvědčovalo i výsledné hodnocení recenzního agregátoru Metacritic, kde deska Girl on Fire dosud nasbírala „jen" lehce nadprůměrných 65 procent, byť většina se shoduje na vysoce nadprůměrném hlasu hudebnice.

Úspěšná zpěvačka, herečka a aktivistka

Chladné reakce hudebních publicistů nicméně Keysovou asi nijak nerozhodí, pokud bude nadále pokračovat v dosavadních komerčních a showbusinessových úspěších. Globálně totiž dodnes prodala více než 35 milionů desek, za které si odnesla 14 cen Grammy a řadu dalších ocenění, nehledě na pravidelné umisťování ve výročních žebříčcích nejlepších popových a r&b interpretů poslední dekády.

Mimo hudební kariéru příležistostně přijímá také filmové role. Zahrála si například ve snímcích Sejmi eso, Holka na hlídání nebo Tajný život včel.

Zároveň se angažuje v různých humanitárních organizacích - jako světová ambasadorka reprezentuje projekt Keep a Child Alive pomáhající dětem a rodinám postiženým virem HIV v oblasti Afriky a Indie. Pravidelně se také účastní různých dobročinných koncertů.

V Praze před čtyřmi roky zpěvačka koncertovala v holešovické Tesla Areně s barevnou světelnou show. Kladné reakce jí však vynesl hlavně jistý pěvecký výkon a vřelý způsob vystupování, nikoliv velkolepá LED stěna, před níž se dění odehrávalo.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy