Frontman ZZ Top pokřtí Havlovu bustu v americkém Kongresu

jla
18. 11. 2014 14:27
Ve středu odhalí v Kongresu bustu Václava Havla. Při slavnosntím ceremoniálu vystoupí frontman kapely ZZ Top Billy Gibbons.
Billy Gibbons, frontman ZZ Top.
Billy Gibbons, frontman ZZ Top. | Foto: Wikimedia

Washington - Ve středu večer středoevropského času odhalí v Kongresu Spojených států bustu Václava Havla a zařadí ji vedle busty někdejšího britského premiéra Winstona Churchilla, amerických prezidentů Abramaha Lincolna a George Washingtona i hrdiny maďarského boje za nezávislost z 19. století Lajose Kossutha.

"Amerika obdivovala Václava Havla a Havel obdivoval Ameriku. Neomezoval se přitom pouze na hodnocení amerického politického systému, měl také rád americkou hudbu včetně blues. Kdo jiný by tedy při odhalení jeho busty měl hrát než bluesman Billy Gibbons," uvedl předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner.

Onen obdiv je však oboustranný. Frontman ZZ Top Gibbons rád vzpomíná na koncerty v České republice. "Je to pro nás čest účastnit se pocty světového lídra, který nikdy neztratil přízeň k americkému umění, jako je blues. V Česku jsme se vždy setakli s nadšeným publikem, které blues rozumělo. Bereme to jako důkaz Havlova přetrvávajícího ducha, dobré povahy a politického směřování," řekl Gibbons.

Podle českého velvyslance Petra Gandaloviče je v USA  více než milion obyvatel, kteří jsou původem z Česka nebo Československa. Do Texasu tento týden odletí i premiér Sobotka, kde svoji návštěvou pomůže k obnovení místní české komunity.

Místo, kde bude v Kongresu Spojených států umístěna busta Václava Havla.
0:55
Místo, kde bude v Kongresu Spojených států umístěna busta Václava Havla. | Video: Daniel Anýž

"Existuje úzký vztah mezi českou kolonií v Texasu a mojí rodnou zemí. České centrum v texaském Houstonu je dokonce ve stejné oblasti, odkud pochází Gibbson. Prezident Havel by ocenil, že při této akci zahraje právě Gibbson," vysvětlil Gandalovič.

Slavnostní ceremoniál je záměrně naplánován na 25. výročí Sametové revoluce, mimo Gibbonse zahraje i kapela americké armády. Celou akci můžete sledovat zde on-line ve středu 19. listopadu v 20:00 středoevropského času.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Bělobrádek se nebude ucházet o uvolněný předsednický post lidovců, Výborný odstoupil z osobních důvodů

Bývalý dlouholetý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyloučil kandidaturu na pozici šéfa strany. Na twitteru uvedl, že se o pozici ucházet nebude, neboť kandidaturu ohlásili místopředseda strany a šéf lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský. Místo z rodinných důvodů opouští Marek Výborný.

"Vzhledem k tomu, že kandidaturu na předsedu KDU-ČSL ohlásili Jan Bartošek a Tomáš Zdechovský, kandidovat určitě nebudu. Konec hlášení," uvedl Bělobrádek.

Výborný rezignuje na funkci předsedy k termínu mimořádného sjezdu strany, který by se měl uskutečnit 25. ledna. Termín na dnešním jednání musí případně potvrdit celostátní konference, která je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy.

před 54 minutami

Z nemocnice v Ostravě byl propuštěn i druhý zraněný po střelbě

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava už ve zdravotnickém zařízení nezůstává žádný pacient. I druhého zraněného muže lékaři v pátek odpoledne propustili do domácí péče. 

Dvaačtyřicetiletý střelec zabil sedm lidí. Poslední oběť, kterou muž střelil do hlavy, podlehla svým zraněním ve čtvrtek. Žena byla od útoku v kritickém stavu. Ve stejný den byl do domácího léčení propuštěn jeden ze zraněných mužů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy