Frontman ZZ Top pokřtí Havlovu bustu v americkém Kongresu

jla
18. 11. 2014 14:27
Ve středu odhalí v Kongresu bustu Václava Havla. Při slavnosntím ceremoniálu vystoupí frontman kapely ZZ Top Billy Gibbons.
Billy Gibbons, frontman ZZ Top.
Billy Gibbons, frontman ZZ Top. | Foto: Wikimedia

Washington - Ve středu večer středoevropského času odhalí v Kongresu Spojených států bustu Václava Havla a zařadí ji vedle busty někdejšího britského premiéra Winstona Churchilla, amerických prezidentů Abramaha Lincolna a George Washingtona i hrdiny maďarského boje za nezávislost z 19. století Lajose Kossutha.

"Amerika obdivovala Václava Havla a Havel obdivoval Ameriku. Neomezoval se přitom pouze na hodnocení amerického politického systému, měl také rád americkou hudbu včetně blues. Kdo jiný by tedy při odhalení jeho busty měl hrát než bluesman Billy Gibbons," uvedl předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner.

Onen obdiv je však oboustranný. Frontman ZZ Top Gibbons rád vzpomíná na koncerty v České republice. "Je to pro nás čest účastnit se pocty světového lídra, který nikdy neztratil přízeň k americkému umění, jako je blues. V Česku jsme se vždy setakli s nadšeným publikem, které blues rozumělo. Bereme to jako důkaz Havlova přetrvávajícího ducha, dobré povahy a politického směřování," řekl Gibbons.

Podle českého velvyslance Petra Gandaloviče je v USA  více než milion obyvatel, kteří jsou původem z Česka nebo Československa. Do Texasu tento týden odletí i premiér Sobotka, kde svoji návštěvou pomůže k obnovení místní české komunity.

Místo, kde bude v Kongresu Spojených států umístěna busta Václava Havla.
0:55
Místo, kde bude v Kongresu Spojených států umístěna busta Václava Havla. | Video: Daniel Anýž

"Existuje úzký vztah mezi českou kolonií v Texasu a mojí rodnou zemí. České centrum v texaském Houstonu je dokonce ve stejné oblasti, odkud pochází Gibbson. Prezident Havel by ocenil, že při této akci zahraje právě Gibbson," vysvětlil Gandalovič.

Slavnostní ceremoniál je záměrně naplánován na 25. výročí Sametové revoluce, mimo Gibbonse zahraje i kapela americké armády. Celou akci můžete sledovat zde on-line ve středu 19. listopadu v 20:00 středoevropského času.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy