Frontman ZZ Top pokřtí Havlovu bustu v americkém Kongresu

jla
18. 11. 2014 14:27
Ve středu odhalí v Kongresu bustu Václava Havla. Při slavnosntím ceremoniálu vystoupí frontman kapely ZZ Top Billy Gibbons.
Billy Gibbons, frontman ZZ Top.
Billy Gibbons, frontman ZZ Top. | Foto: Wikimedia

Washington - Ve středu večer středoevropského času odhalí v Kongresu Spojených států bustu Václava Havla a zařadí ji vedle busty někdejšího britského premiéra Winstona Churchilla, amerických prezidentů Abramaha Lincolna a George Washingtona i hrdiny maďarského boje za nezávislost z 19. století Lajose Kossutha.

"Amerika obdivovala Václava Havla a Havel obdivoval Ameriku. Neomezoval se přitom pouze na hodnocení amerického politického systému, měl také rád americkou hudbu včetně blues. Kdo jiný by tedy při odhalení jeho busty měl hrát než bluesman Billy Gibbons," uvedl předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner.

Onen obdiv je však oboustranný. Frontman ZZ Top Gibbons rád vzpomíná na koncerty v České republice. "Je to pro nás čest účastnit se pocty světového lídra, který nikdy neztratil přízeň k americkému umění, jako je blues. V Česku jsme se vždy setakli s nadšeným publikem, které blues rozumělo. Bereme to jako důkaz Havlova přetrvávajícího ducha, dobré povahy a politického směřování," řekl Gibbons.

Podle českého velvyslance Petra Gandaloviče je v USA  více než milion obyvatel, kteří jsou původem z Česka nebo Československa. Do Texasu tento týden odletí i premiér Sobotka, kde svoji návštěvou pomůže k obnovení místní české komunity.

Místo, kde bude v Kongresu Spojených států umístěna busta Václava Havla.
0:55
Místo, kde bude v Kongresu Spojených států umístěna busta Václava Havla. | Video: Daniel Anýž

"Existuje úzký vztah mezi českou kolonií v Texasu a mojí rodnou zemí. České centrum v texaském Houstonu je dokonce ve stejné oblasti, odkud pochází Gibbson. Prezident Havel by ocenil, že při této akci zahraje právě Gibbson," vysvětlil Gandalovič.

Slavnostní ceremoniál je záměrně naplánován na 25. výročí Sametové revoluce, mimo Gibbonse zahraje i kapela americké armády. Celou akci můžete sledovat zde on-line ve středu 19. listopadu v 20:00 středoevropského času.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci propustili unesené studenty z nigerijské školy

Ozbrojenci v sobotu propustili 42 lidí, včetně 27 studentů, které unesli minulý týden z internátní školy v nigerijském státě Niger. Oznámil to podle agentury Reuters guvernér státu v severní centrální části nejlidnatější africké země.

Propuštěno bylo 27 školáků, tři zaměstnanci státní střední školy a jejich příbuzní. Ozbrojený gang minulý týden vtrhl do školy v okrese Kagara a přemohl ostrahu. Při útoku byl zabit jeden chlapec.

Unesení studenti, personál a příbuzní Vládní vědecké střední školy v Kagaře jsou opět na svobodě a v péči vlády státu Niger, oznámil na guvernér Abubakar Sani Bello.

Únosy ozbrojenými skupinami s požadavky výkupného jsou v mnoha severních státech Nigérie běžné, poznamenala agentura Reuters. Mnozí únosci bývají ozbrojeni a přijíždějí na motocyklech. Dříve za únosy v Nigérii stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají i jiné ozbrojené skupiny.

Ještě rozsáhlejší únos než ten z minulého týdne se odehrál v noci ze čtvrtka na pátek, kdy neznámí ozbrojenci v noci na dnešek z dívčí školy v obci Jangebe ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie unesli 317 studentek. K okamžitému a nepodmíněnému propuštění dívek vyzval i generální tajemník OSN António Guterres.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy