Frontman ZZ Top pokřtí Havlovu bustu v americkém Kongresu

jla
18. 11. 2014 14:27
Ve středu odhalí v Kongresu bustu Václava Havla. Při slavnosntím ceremoniálu vystoupí frontman kapely ZZ Top Billy Gibbons.
Billy Gibbons, frontman ZZ Top.
Billy Gibbons, frontman ZZ Top. | Foto: Wikimedia

Washington - Ve středu večer středoevropského času odhalí v Kongresu Spojených států bustu Václava Havla a zařadí ji vedle busty někdejšího britského premiéra Winstona Churchilla, amerických prezidentů Abramaha Lincolna a George Washingtona i hrdiny maďarského boje za nezávislost z 19. století Lajose Kossutha.

"Amerika obdivovala Václava Havla a Havel obdivoval Ameriku. Neomezoval se přitom pouze na hodnocení amerického politického systému, měl také rád americkou hudbu včetně blues. Kdo jiný by tedy při odhalení jeho busty měl hrát než bluesman Billy Gibbons," uvedl předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner.

Onen obdiv je však oboustranný. Frontman ZZ Top Gibbons rád vzpomíná na koncerty v České republice. "Je to pro nás čest účastnit se pocty světového lídra, který nikdy neztratil přízeň k americkému umění, jako je blues. V Česku jsme se vždy setakli s nadšeným publikem, které blues rozumělo. Bereme to jako důkaz Havlova přetrvávajícího ducha, dobré povahy a politického směřování," řekl Gibbons.

Podle českého velvyslance Petra Gandaloviče je v USA  více než milion obyvatel, kteří jsou původem z Česka nebo Československa. Do Texasu tento týden odletí i premiér Sobotka, kde svoji návštěvou pomůže k obnovení místní české komunity.

Místo, kde bude v Kongresu Spojených států umístěna busta Václava Havla.
0:55
Místo, kde bude v Kongresu Spojených států umístěna busta Václava Havla. | Video: Daniel Anýž

"Existuje úzký vztah mezi českou kolonií v Texasu a mojí rodnou zemí. České centrum v texaském Houstonu je dokonce ve stejné oblasti, odkud pochází Gibbson. Prezident Havel by ocenil, že při této akci zahraje právě Gibbson," vysvětlil Gandalovič.

Slavnostní ceremoniál je záměrně naplánován na 25. výročí Sametové revoluce, mimo Gibbonse zahraje i kapela americké armády. Celou akci můžete sledovat zde on-line ve středu 19. listopadu v 20:00 středoevropského času.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump snížil bývalému guvernérovi státu Illinois Blagojevichovi trest za korupci

Americký prezident Donald Trump snížil trest bývalému guvernérovi státu Illinois Rodu Blagojevichovi, kterého soud poslal na 14 let do vězení za politickou korupci. Blagojevich byl odsouzen v roce 2011 jen několik měsíců poté, co vystoupil v Trumpově televizním pořadu, uvedly světové agentury. Trump snížil tresty i několika dalším lidem, nebo jim tresty prominul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisté Teplic měli v zápase s Olomoucí kopat penaltu

Fotbalisté Teplic měli v sobotním zápase 21. kola první ligy s Olomoucí (1:3) kopat penaltu. Podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR při souboji Václava Jemelky s domácím Jakubem Marešem udělal chybu hlavní sudí Zbyněk Proske ve spolupráci s asistentem Radimem Dreslerem.

Proske v Teplicích ve 22. minutě za stavu 0:1 neodpískal Jemelkovo podražení Mareše na hraně pokutového území. Hosté do konce prvního poločasu přidali další dvě branky a prakticky utkání rozhodli. Podle komise předcházelo chybě špatné postavení rozhodčího, který měl být inkriminované situaci blíž. Na zápase nebyl přítomen videorozhodčí, takže nemohl přehmat sudích na hřišti opravit.

V pondělní dohrávce Jablonec - Příbram (4:0) asistent Jiří Moláček chyboval ve 14. minutě, když nesprávně signalizoval ofsajd domácího Jana Sýkory, jenž postupoval sám na branku. V 72. minutě hlavní rozhodčí Ondřej Berka správně neuznal gól Příbrami kvůli ruce Radka Voltra. Podle komise byla v pořádku i penalta pro Jablonec v nastavení, které předcházel faul Mihaila Cmiljanoviče na Libora Holíka.

Pochváleni byli i sudí za výkon v nedělním vršovickém derby mezi Bohemians 1905 a Slavií (1:0). Hlavní rozhodčí Pavel Rejžek vyhodnotil dobře například situaci v 82. minutě, kdy neodpískal ruku hostujícího gólmana Ondřeje Koláře mimo pokutového území. "Přestože došlo v případě brankáře hostujícího týmu k dotyku ruky s míčem, nejednalo se v tomto případě o porušení pravidel," vysvětlila komise.

V dalším nedělním ligovém duelu Opava - Plzeň (0:3) zase učinil správné rozhodnutí sudí Emanuel Marek, když v 85. minutě domácímu Bojanu Dordičovi udělil žlutou kartu za nafilmovaný pád v šestnáctce.

Chybou podle komise nebyla ani uznaná první branka Karviné v sobotním utkání proti Zlínu (2:0). Při gólové střele Vojtěcha Smrže z 29. minuty několik domácích hráčů stálo v ofsajdu. Asistent Jiří Kříž pak řešil s hlavním rozhodčím Pavlem Fraňkem, zda neovlivňovali brankáře hostů Mateje Rakovana, ale nakonec gól platil. Komise tento verdikt akceptovala i "s přihlédnutím k ne zcela průkazným opakovaným záběrům zmíněné situace".

Zdroj: ČTK
Další zprávy