Vary ovládlo maďarské drama dvou rodin žijících v jednom bytě. Bodovala i Hřebejkova Učitelka

Živě
Po devíti dnech dnes v Karlových Varech končí 51. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Závěrečný ceremoniál ve Velkém sále hotelu Thermal byl spojen s předáním cen prezidenta festivalu herečce Jiřině Bohdalové a americkému oscarovému scenáristovi, režisérovi a producentovi Charliemu Kaufmanovi.
Jiřina Bohdalová získala cenu za celoživotní přínos českému filmu
Jiřina Bohdalová získala cenu za celoživotní přínos českému filmu | Foto: ČTK
Živě
Aktualizovat reportáž
21:00

Vážení čtenáři, online přenos z Karlových Varů stejně jako filmový festival končí. Zítra na stránkách Aktuálně.cz ale najdete další články k 51. ročníku, těšit se například můžete na glosu ze slavnostního závěrečného ceremoniálu.

20:25

Shrnutí výsledků 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech:

Hlavní cena putuje do Maďarska za snímek Rodinné štěstí. 

Cenu za režii získal slovinský režisér Damjan Kozole za komorní rodinné drama Noční život.

Nejlepší mužský herecký výkon předvedl Szabolcs Hajdu (Rodinné štěstí). 

Za ženský herecký výkon byla oceněna slovenská herečka Zuzana Mauréry v titulní roli snímku Jana Hřebejka Učitelka. 

V soutěži dokumentů zvítězil americký snímek LoveTrue, který natočila izraelská režisérka Alma Harelová. 

Zvláštní uznání získaly filmy U trati a Vlk Královských Vinohrad

Cenu prezidenta festivalu za mimořádný přínos české kinematografii převzala Jiřina Bohdalová.

Jiří Bartoška Cenu prezidenta předal i americkému oscarovému scenáristovi, režisérovi a producentovi Charliemu Kaufmanovi, který ve Varech představil svůj autorský animovaný snímek Anomalisa.

V anketě o cenu diváků zabodoval pozitivně laděný příběh Tohle je náš svět, který natočil americký režisér Matt Ross.  

20:04

Jak to vypadalo na červeném koberci před zakončovacím ceremoniálem a jak později při udílení Křišťálových glóbů?

19:38

Hlavní cenu, Křišťálový glóbus za nejlepší film, si odnáší maďarský snímek Rodinné štěstí.

Cenu dotovanou částkou 25 tisíc dolarů (zhruba 611 tisíc korun) převzal režisér Szabolcs Hajdu. Současně si odnesl cenu za svůj herecký výkon.

19:36

Cenu prezidenta festivalu přebrala Jiřina Bohdalová, celý Velký sál hotelu Thermal jí tleskal ve stoje. 

19:34

Cenu diváků si odnáší film Tohle je náš svět, ve kterém ztvárnil hlavní roli Viggo Mortensen. Získal 79 tisíc hlasů. 

19:28

Zvláštní uznání v Hlavní soutěži získává film Vlk z Královských Vinohrad zesnulého režiséra Jana Němce.

19:27

Cenu za režii má Slovinec Damjan Kozole za komorní drama Noční život.  

19:25

Zvláštní uznání poroty Hlavní soutěže získal film Zoologie o osamělé administrativní pracovnici zoologické zahrady, která bydlí s matkou a jejíž život se obrátí vzhůru nohama, když jednoho dne zjistí, že jí narostl ocas.

19:22

Hřebejkova Učitelka boduje! Cenou za nejlepší herecký výkon byla odměněna slovenská herečka Zuzana Mauréry. 

19:17

Charlie Kaufman převzal Cenu prezidenta festivalu. Ve Varech představil svůj nový film Anomalisa (Přečtěte si naši recenzi).

Charlie Kaufman
Charlie Kaufman | Foto: ČTK
18:23

Další kladná recenze na český dokument FC Roma o romském fotbalovém týmu:

FC Roma po pětasedmdesáti minutách hry vítězí. Chytrým kličkováním mezi stereotypy, rychlou výměnou přímočarých postřehů dostatečně srozumitelných i pro fanouška, který na Romy přivolával Hitlera - a pozitivním poselstvím, jejž ale film manipulativně neotlouká divákovi o hlavu,“ píše Jindřiška Bláhová z Respektu.

Celou recenzi si přečtěte na webu Respekt.cz.

FC Roma - trailer

FC Roma
1:26
FC Roma - trailer | Video: Nutprodukce / KVIFF
17:41

„Rodinné štěstí není zázračným filmem, ale je filmem dotaženým, suverénním a významově svrchovaným. Nabízí možnou odpověď, jak by se karlovarská soutěž mohla vymezit v líté festivalové konkurenci – prostřednictvím filmů, které jsou navenek zdánlivě příliš malé, neokázalé, ale uvnitř až překvapivě prostorné a inspirativní,“ píše Vít Schmarc z Radia Wave o filmu, který patří mezi největší favority letošního ročníku karlovarského festivalu. 

17:39

Festivalové postřehy Michala Zlatkovského z Respektu:

Ve čtvrtek večer vrcholila hlavní soutěž maďarským filmem Rodinné štěstí. Jak upozorňuje třeba Vít Schmarc na Radiu Wave, soutěžní výběr je už poněkolikáté spíš bídný - složený z toho, co na jiných festivalech nechtěli a doplněný o pár českých taháků. Rodinné štěstí v tomhle bylo světlou výjimkou,“ píše na webu Respekt.cz.

17:27

Takhle vypadá pozvánka na slavnostní vyhlášení cen a zakončovací film festivalu. 

Pozvánka na slavnostní zakončení
Pozvánka na slavnostní zakončení | Foto: Martin Svoboda
17:06

V pražských kinech Aero a Světozor a brněnské Scale dnes začíná přehlídka festivalových ozvěn z Karlových Varů nazvaná Šary Vary. Představeno bude 25 filmů, včetně vítěze hlavní soutěže a sedm filmů z hlavního programu filmového festivalu v Cannes. Akce potrvá do 17. července

Z velkého množství předpremiér budou k vidění nové filmy Woodyho Allena (Café Society), Pedra Almodóvara (Julieta) nebo také o novinka Jima Jarmusche Paterson.  

16:35

Jamieho Dornana, který na festivalu uvedl film Anthropoid, překvapilo, jak je Velký sál hotelu Thermal velký. 

16:30

Takto vypadá tabulka hlasujících kritiků. Hřebejkova Učitelka si nevedla vůbec špatně!

16:25

Německý film Prvotní štěstí získal dnes na karlovarském filmovém festivalu cenu Mezinárodní filmové kritiky i cenu provozovatelů kin Europa Cinemas Label. Snímek režiséra Svena Taddickena je v hlavní soutěži festivalu. 

Prvotní štěstí dostalo dvě ze čtyř cen nestatutárních porot letošního festivalu. "Prvotní štěstí je originální, odvážný a provokativní film, který je zneklidňující a současně romantický, nabízí stále nová překvapení," shrnul kvality snímku Ohad Landesman z poroty Mezinárodní federace filmových kritiků (FIPRESCI).

Prvotní štěstí
Prvotní štěstí | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary
16:01

V rámci slavnostního zakončení letošního ročníku bude uveden nový film Woodyho Allena Café Society, který v květnu otevíral MFF v Cannes.

Veřejnost bude mít možnost zhlédnout snímek s mírným zpožděním od 22:00 v Národním domě.

Do českých kin uvede tento příběh z Hollywoodu 30. let koncem září distribuční společnost Bioscop

15:31

Letošní vítěz sekce Un Certain Regard na festivalu v Cannes, který se promítal i v Karlových Varech, se inspiroval skutečným příběhem finského boxera, jenž se v roce 1962 ve svém teprve jedenáctém profesionálním zápasu utkal o titul mistra světa.

Klidně by se mohl překřtít na Nejobyčejnější film v životě karlovarského festivalu, ale Nejšťastnější den v životě Olliho Makiho rozhodně není nedivácký film,“ píše Tomáš Stejskal z Hospodářských novin.

Celý článek je k přečtení na webu iHned.cz.

14:58

Slavnostní závěrečný ceremoniál vysílá v přímém přenosu první kanál České televize a moderuje ho Marek Eben. 

Snad jeho výkon nadchne přítomné v sále víc než jeho rozhovory Na plovárně. 

14:46

Už dnes večer bude 51. ročník karlovarského festivalu minulostí.

Ve Velkém sále Thermalu se zvaní hosté zúčastní vyhlášení vítězů hlavní soutěže i soutěže dokumentů a předání Cen prezidenta festivalu Jiřině Bohdalové a americkému oscarovému scenáristovi, producentovi a režisérovi Charliemu Kaufmanovi.

Jiřina Bohdalová
Jiřina Bohdalová | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary
14:15

The End… Nespresso. What Else?

Jak jinak zakončit jedinečnou, ale náročnou atmosféru filmového festivalu v Karlových Varech než s lahodnou kávou Nespresso. Přijďte se nechat hýčkat a vstřebat festivalovou atmosféru v Nespresso Café.

14:00

Dobré odpoledne, vítáme vás u online přenosu z posledního dne filmového festivalu v Karlových Varech. 

Marek Pros ČTK Kultura Marek Pros, ČTK, Kultura
Aktualizováno 9. 7. 2016 20:21
 

Právě se děje

před 16 minutami

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier Dassault. S odvoláním na parlamentní zdroje a vyšetřovatele to uvedla agentura AFP.

před 1 hodinou

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy