Venkovskému učiteli česká sláma z bot neleze

Irena Hejdová Irena Hejdová
20. 3. 2008 10:45
Bohdan Sláma natočil český film bez české provinčnosti
Venkovský učitel: Zuzana Bydžovská a Pavel Liška
Venkovský učitel: Zuzana Bydžovská a Pavel Liška | Foto: Martin Špelda

Recenze - Bohdan Sláma přináší českým filmařům naději i dobrý příklad: dokazuje, že i v Česku sžíraném v poslední době nemocí nadbíhání, křečovité komediálnosti a úpadku, si lze vybojovat pozici a natočit film bez kompromisů.

Venkovský učitel se obejde bez product placementu i řachavé legrace, bez modelek v epizodních rolích i bez ohledů na většinového diváka.

Vypráví vlastně prajednoduchý příběh milostného trojúhelníku. Pavel Liška se tu vrací už v třetí hlavní roli pod Slámovým režijním vedením - tentokrát jako učitel přírodopisu, který se uklidil na venkov před ruchem velkoměsta i svých milostných problémů. Tady záhy najde ctitelku ve statkářce Marii unavené životem, zatímco sám marně touží po jejím dospívajícím synovi.

Foto: Negativ/Martin Špelda
Čtěte více:
ROZHOVOR: Pro vesnici snad už nejsem divňous, říká Sláma

REPORTÁŽ: Liška se zamiluje u extraordinérního rybníka
TVŮRCI: Ve Venkovském učiteli hraje Pavel Liška a krávy
SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky, soundtracky, DVD a další ceny

Srovnávat Venkovského učitele se Zkrocenou horou je ale stejné jako srovnávat Jana Hřebejka s Woody Allenem. Sláma by z toho sice vyšel se ctí, ale tohle není příběh o homosexuální lásce, nýbrž jen o lásce neopětované - a je lhostejné, zda jejími aktéry jsou žena a muž nebo dva muži.

Právě motiv neopětované lásky se tu ostatně řetězí: statkářka miluje učitele, učitel miluje chlapce a ten miluje dívku, učitel je navíc i objektem touhy svého bývalého přítele z města.

Sláma vypráví svůj příběh civilně, pomalu a soustředěně, nenápadně postupuje malými krůčky v charakterizaci postav, které často spíš krouží kolem sebe, než aby se přímo konfrontovaly.

V tomto ohledu je Venkovský učitel stejný jako Liškův hrdina - předkládá spíše svérázný přírodopis (či živočichopis?) lidství, lásky a bolesti. Řada věcí se tu děje pod povrchem jako pod šnečí ulitou, kterých je film plný. O to víc ale může být následující střet dramatičtější a pro postavy ničivější.

Liška s Bydžovskou vytvořili křehce zranitelný pár. Nicméně Liškův zkormoucený výraz už jsme viděli v řadě snímků a nejspíš bude řadě diváků připadat až příliš povědomý -  přes všechnu úctyhodnost jeho výkonu.

Skutečnou královnou filmu je Zuzana Bydžovská, která své Marii vtělila živelnou energii i vnitřní bolest, která vhání slzy do očí i těm nejotrlejším - a nejen při scénách telecích porodů či prozření mezi balíky slámy.

Foto: Negativ/Marek Špelda

I vedlejší a epizodní postavy fungují jako kolečka v dobře seřízeném strojku - rodiče hrdiny v podání Miroslava Krobota a Zuzany Kronerové se objeví v minimu scén, ze kterých ale vytěží maximum.

Neherec Ladislav Šedivý i herečka Voříšková tvoří autentický mladý pár a Marek Daniel  s gustem sehrál roli dalšího slámovského slizáka.

Dvouhodinová stopáž odpovídá venkovské pomalosti, v níž rytmus spíš než lidé udává bzučení včel, ptáci a cvrčci. I proto jsou tu závěrečné peripetie vložené cesty do Německa - na film přispěl německý koproducent - poněkud navíc. Je to ale jediná, i když dost křiklavá úlitba mecenášům.

Pozoruhodně ve porovnání s většinou české produkce pracuje Venkovský učitel s filmovou řečí: televizní rozsekání do krátkých záběrů nahradil jednozáběrovými scénami a jízdami, které dávají hercům šanci prožít si situaci svých hrdinů ve vší hloubce a kameramanovi Diviši Markovi osvědčit své mistrovství.

Foto: Negativ/Marek Špelda

Sláma dohrává scény i film významově i obrazově až do přesného konce;  i to činí ze sledování Venkovského učitele výjimečný, vlastně emocionálně vyčerpávající zážitek.

To všechno ještě zdůrazňuje hudba od Vladimíra Godára: nevycpává hluchá místa, jak tomu opět bývá ve většině českých filmů, ale nejdůležitější scény ještě umocňuje. Dá se počítat, že Godár i Marek si vyslouží minimálně nominaci na Českého lva, nejspíš za rok nepřijdou zkrátka ani Sláma, Liška a Bydžovská.

Venkovský učitel není prostě dobrý film, jak napsal jeden deník. To by na tom byla česká kinemtografie opravdu skvěle.

Je to naopak film, který vykračuje z provinciálnosti české kotliny - nehladí ani nehřeje, o to větší katarzi ale může přinést. Českým divákům i českým tvůrcům.

Venkovský učitel, ČR 2008, scénář a režie Bohdan Sláma, kamera Diviš Marek, hudba Vladimír Godár, hrají Pavel Liška, Zuzana Bydžovská, Ladislav Šedivý, Marek Daniel, Zuzana Kronerová, Miroslav Krobot, Tereza Voříšková a další. 117 minut, distribuce Bontonfilm. Premiéra 20. března 2008. 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 19 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy