Venkovskému učiteli česká sláma z bot neleze

Irena Hejdová Irena Hejdová
20. 3. 2008 10:45
Bohdan Sláma natočil český film bez české provinčnosti
Venkovský učitel: Zuzana Bydžovská a Pavel Liška
Venkovský učitel: Zuzana Bydžovská a Pavel Liška | Foto: Martin Špelda

Recenze - Bohdan Sláma přináší českým filmařům naději i dobrý příklad: dokazuje, že i v Česku sžíraném v poslední době nemocí nadbíhání, křečovité komediálnosti a úpadku, si lze vybojovat pozici a natočit film bez kompromisů.

Venkovský učitel se obejde bez product placementu i řachavé legrace, bez modelek v epizodních rolích i bez ohledů na většinového diváka.

Vypráví vlastně prajednoduchý příběh milostného trojúhelníku. Pavel Liška se tu vrací už v třetí hlavní roli pod Slámovým režijním vedením - tentokrát jako učitel přírodopisu, který se uklidil na venkov před ruchem velkoměsta i svých milostných problémů. Tady záhy najde ctitelku ve statkářce Marii unavené životem, zatímco sám marně touží po jejím dospívajícím synovi.

Foto: Negativ/Martin Špelda
Čtěte více:
ROZHOVOR: Pro vesnici snad už nejsem divňous, říká Sláma

REPORTÁŽ: Liška se zamiluje u extraordinérního rybníka
TVŮRCI: Ve Venkovském učiteli hraje Pavel Liška a krávy
SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky, soundtracky, DVD a další ceny

Srovnávat Venkovského učitele se Zkrocenou horou je ale stejné jako srovnávat Jana Hřebejka s Woody Allenem. Sláma by z toho sice vyšel se ctí, ale tohle není příběh o homosexuální lásce, nýbrž jen o lásce neopětované - a je lhostejné, zda jejími aktéry jsou žena a muž nebo dva muži.

Právě motiv neopětované lásky se tu ostatně řetězí: statkářka miluje učitele, učitel miluje chlapce a ten miluje dívku, učitel je navíc i objektem touhy svého bývalého přítele z města.

Sláma vypráví svůj příběh civilně, pomalu a soustředěně, nenápadně postupuje malými krůčky v charakterizaci postav, které často spíš krouží kolem sebe, než aby se přímo konfrontovaly.

V tomto ohledu je Venkovský učitel stejný jako Liškův hrdina - předkládá spíše svérázný přírodopis (či živočichopis?) lidství, lásky a bolesti. Řada věcí se tu děje pod povrchem jako pod šnečí ulitou, kterých je film plný. O to víc ale může být následující střet dramatičtější a pro postavy ničivější.

Liška s Bydžovskou vytvořili křehce zranitelný pár. Nicméně Liškův zkormoucený výraz už jsme viděli v řadě snímků a nejspíš bude řadě diváků připadat až příliš povědomý -  přes všechnu úctyhodnost jeho výkonu.

Skutečnou královnou filmu je Zuzana Bydžovská, která své Marii vtělila živelnou energii i vnitřní bolest, která vhání slzy do očí i těm nejotrlejším - a nejen při scénách telecích porodů či prozření mezi balíky slámy.

Foto: Negativ/Marek Špelda

I vedlejší a epizodní postavy fungují jako kolečka v dobře seřízeném strojku - rodiče hrdiny v podání Miroslava Krobota a Zuzany Kronerové se objeví v minimu scén, ze kterých ale vytěží maximum.

Neherec Ladislav Šedivý i herečka Voříšková tvoří autentický mladý pár a Marek Daniel  s gustem sehrál roli dalšího slámovského slizáka.

Dvouhodinová stopáž odpovídá venkovské pomalosti, v níž rytmus spíš než lidé udává bzučení včel, ptáci a cvrčci. I proto jsou tu závěrečné peripetie vložené cesty do Německa - na film přispěl německý koproducent - poněkud navíc. Je to ale jediná, i když dost křiklavá úlitba mecenášům.

Pozoruhodně ve porovnání s většinou české produkce pracuje Venkovský učitel s filmovou řečí: televizní rozsekání do krátkých záběrů nahradil jednozáběrovými scénami a jízdami, které dávají hercům šanci prožít si situaci svých hrdinů ve vší hloubce a kameramanovi Diviši Markovi osvědčit své mistrovství.

Foto: Negativ/Marek Špelda

Sláma dohrává scény i film významově i obrazově až do přesného konce;  i to činí ze sledování Venkovského učitele výjimečný, vlastně emocionálně vyčerpávající zážitek.

To všechno ještě zdůrazňuje hudba od Vladimíra Godára: nevycpává hluchá místa, jak tomu opět bývá ve většině českých filmů, ale nejdůležitější scény ještě umocňuje. Dá se počítat, že Godár i Marek si vyslouží minimálně nominaci na Českého lva, nejspíš za rok nepřijdou zkrátka ani Sláma, Liška a Bydžovská.

Venkovský učitel není prostě dobrý film, jak napsal jeden deník. To by na tom byla česká kinemtografie opravdu skvěle.

Je to naopak film, který vykračuje z provinciálnosti české kotliny - nehladí ani nehřeje, o to větší katarzi ale může přinést. Českým divákům i českým tvůrcům.

Venkovský učitel, ČR 2008, scénář a režie Bohdan Sláma, kamera Diviš Marek, hudba Vladimír Godár, hrají Pavel Liška, Zuzana Bydžovská, Ladislav Šedivý, Marek Daniel, Zuzana Kronerová, Miroslav Krobot, Tereza Voříšková a další. 117 minut, distribuce Bontonfilm. Premiéra 20. března 2008. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu. Řekl to novinářům před odjezdem z Bílého domu na předvolební akci ve státě Ohio. Potvrdil, že se rozhoduje mezi pěti uchazečkami a že by si přál, aby Senát o jeho kandidátce hlasoval ještě před listopadovými volbami hlavy státu. Již dříve oznámil, že do funkce navrhne ženu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho a dalších politiků kvůli možným skrytým finančním darům adresovaným protiimigrační Svobodné straně Rakouska (FPÖ). 

Vyšetřováni už nejsou někdejší šéf FPÖ Strache, bývalý šéf poslanců FPÖ Johann Gudenus, ani bývalý poslanec Markus Tschank.

Strache se na známém videu pořízeném ve vile na španělském ostrově Ibiza před rakouskými volbami v roce 2017 mimo jiné vychloubal, že sponzorské dary nejsou převáděny přímo na účet FPÖ, ale na spolky blízké straně. Protikorupční prokuratura se věcí začala zabývat a kriminální policie měla prověřit organizace blízké FPÖ.

Podle vyšetřovatelů není skutečný důvod k dalšímu stíhání. Posvítili si přitom na organizace Patria Austria, Austria in Motion, Wirtschaft für Österreich a Institut für Sicherheitspolitik.

před 5 hodinami

Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů

Americká softwarová firma Microsoft dnes oznámila, že za 7,5 miliardy dolarů (172,9 miliardy Kč) koupí herní společnost ZeniMax Media, která stojí mimo jiné za hrami Doom či Fallout. Microsoft tak chce rozšířit nabídku svých herních konzolí Xbox. ZeniMax je mateřskou společností firmy Bethesda Softwork, která mimo jiné vyvinula hry Wolfenstein nebo The Elder Scrolls.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Wall Street Journal: Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností.

Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na obeznámené zdroje list The Wall Street Journal. Na seznamu se patrně objeví konkurent čínské společnosti Huawei, americký podnik Cisco Systems. Peking nicméně podle WSJ se sankcemi otálí, část čelných představitelů Číny chce o černé listině rozhodnout až po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy