Ve Venkovském učiteli hraje Pavel Liška a krávy

Irena Hejdová Irena Hejdová
6. 2. 2008 10:45
Vyrazí nový film Bohdana Slámy do Cannes?
Foto: Negativ/Marek Špelda

Praha - Dosavadní mizérii českého filmového roku 2008 prolamuje po dokumentu Občan Havel první vydařený hraný snímek. Sedm let po Divokých včelách a tři roky po Štěstí natočil režisér Bohdan Sláma Venkovského učitele.

"Náš film je pro inteligentní diváky, kteří do kina nejdou za odpověďmi na své otázky, ale i pro další otázky," říká Sláma.

S jeho předchozími snímky spojuje Venkovského učitele téma hledání lásky a obsazení Pavla Lišky - tentokrát v hlavní roli venkovského učitele, který v  jižních Čechách hledá lásku i sebe samého.

Zdatně mu přitom sekunduje Zuzana Bydžovská v roli statkářky Marie a neherec Ladislav Šedivý jako její syn. Právě tahle trojice vytvoří poněkud nevšední milostný trojúhelník: farmářka se zamiluje do učitele, který ale touží po jejím synovi.

Foto: Ondřej Besperát

"Láska má mnoho podob a film je zachycuje v mnoha variantách. Je to film o lásce, přátelství a odpouštění," říká producent Petr Oukropec.

"Myslel jsem, že to bude završení toho, o co jsem se snažil v předchozích filmech. Téma hledání lásky je ale natolik věčné, že chci nadále pokračovat stejnou cestou," vysvětluje Sláma, proč upustil od označení nového filmu za třetí díl trilogie.

Natáčelo se loni v létě za humny Slámova domu. Na břehu jihočeského rybníku Pančár vyrostla velkorysá dekorace statku, který zabydlelo i stádečko krav.

"Krávy nám při natáčení vycházely vstříc. V předchozích filmech jsem preferoval kozy, ale krávy podaly tak maximální výkon, že už teď s jinými zvířaty asi nebudu chtít točit," vyznává se Sláma.

Foto: Negativ/Martin Špelda

"Ty krávy byly tak profesionální, že se nedívaly ani do kamery," vyzvihuje své kolegyně Liška, který ve filmu s Bydžovskou a Šedivým asistuje u dvou reálných porodů.

"Ty scény porodu jsou takové producentské noční můry," přiznává producent Pavel Strnad z Negativu. "Celé to připomínalo spíš zemědělskou výrobu než natáčení filmu."

S nehercem Šedivým tvoří mladý pár Tereza Voříšková, v rolích rodičů hlavního hrdiny se objeví Zuzana Kronerová jako chemikářka zvaná madam Curie a Miroslav Krobot, který krotí včely jako balkonový včelař. "Ale ty včely byly ochočené, přivezli je z nějakého ústavu," brání se Krobot.

Venkovský učitel: režisér Bohdan Sláma a herci Ladislav Šedivý a Tereza Voříšková na tiskové konferenci po novinářské projekci.
Venkovský učitel: režisér Bohdan Sláma a herci Ladislav Šedivý a Tereza Voříšková na tiskové konferenci po novinářské projekci. | Foto: Ondřej Besperát

Díky úspěchu předchozích snímků tentokrát Sláma natáčel v koprodukci s Německem a Francií, bez nich by prý film vůbec nevznikl. "Díky výborným partnerům tady i v zahraničí jsme se nemuseli snažit o nějaký product placement," pochvaluje si Strnad.

V zahraničí bude film uveden na podzim, předtím se ale nejspíš objeví na některém významném zahraničním festivalu; prodeje do zahraničí ostatně obstarává britsko francouzská společnost Wild Bunch, která už má na kontě loňského vítěze z Cannes, rumunský snímek 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny.


 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy