Sarah Connorová je nelidská, Schwarzenegger zlidštěl. Do kin přichází nový Terminátor

Reuters Kultura Reuters, AFP, Kultura
30. 10. 2019 13:44
Linda Hamiltonová se před více než 30 lety stala vzorem pro filmové akční hrdinky. Teď se třiašedesátiletá Američanka ke svému největšímu úspěchu vrací. S hercem Arnoldem Schwarzeneggerem a režisérem Jamesem Cameronem, tentokrát už jen v roli koproducenta, natočila film Terminátor: Temný osud. Od čtvrtka ho budou promítat česká kina.
Sarah Connorová hraná Lindou Hamiltonovou už jednou zabránila dnu zúčtování. Teď to musí zopakovat.
Sarah Connorová hraná Lindou Hamiltonovou už jednou zabránila dnu zúčtování. Teď to musí zopakovat. | Foto: CinemArt

"Když jsme začali točit, prošla jsem si trochu existenciální krizí. Ukázala jsem se na place a nějak to nešlo," vzpomíná Hamiltonová, za jakých okolností snímek vznikal v průběhu loňského června až listopadu. Štáb pracoval v Maďarsku, Velké Británii, Španělsku a Mexiku.

Arnold Schwarzenegger v novém Terminátorovi.
Arnold Schwarzenegger v novém Terminátorovi. | Foto: CinemArt

"Nikdy jsem se necítila osamělejší, než když jsme začali. A to asi nebylo tím, co se dělo na place a kolem mě, to bylo tím, co se dělo ve mně," míní herečka.

Terminátor: Temný osud se odehrává více než dvě dekády po událostech z Terminátora 2: Dne zúčtování. V něm Linda Hamiltonová hrála Sarah Connorovou, které se podařilo uchránit svého dospívajícího syna před futuristickým robotem. Zachránila tak i budoucnost, v níž se John Connor má stát vůdcem lidského povstání proti strojům vládnoucím světu.

V současném pokračování se Connorová musí spojit se zdokonaleným člověkem a zachránit dělnici z mexické továrny, na kterou má spadeno další smrtící terminátor přicházející z budoucnosti.

Linda Hamiltonová se na návrat do role Sarah Connorové připravovala přes rok. Potřebovala si zlepšit fyzičku, "dostat se do hlavy Sarah, pochopit její zklamání, smutek, pocit viny, všechny tyhle těžké věcí", jak říká.

Herečka, jež byla v letech 1997 až 1999 provdaná za režiséra prvních dvou Terminátorů a koproducenta toho současného Jamese Camerona, svůj tehdejší výkon dnes zlehčuje. Nemyslí si, že se stala předlohou pozdějších akčních hrdinek.

"Prostě jsem dostala roli a všechno ostatní byla souhra náhod. Ne že bych neodvedla dobrou práci, ale svět na to také musel být připravený. Nerada si připisuju větší úspěch. Nepovažuju se za ikonu, nemyslím, že jsem za sebou zanechala nějaký odkaz," ohlíží se dnes.

Terminátora: Temný osud, kterého natočil režisér Tim Miller, začnou česká kina promítat ve čtvrtek. | Video: CinemArt

Stejně tak Hamiltonová přistupuje k nynější premiéře Terminátora: Temného osudu. Nejvíc už se prý těší na to, až skončí veškeré propagační akce spojené s filmem a bude se moci vrátit zpět ke svému "neviditelnému životu" v New Orleans.

"Jakmile film přijde do kin, vypařím se. Chvíli budu neviditelná," plánuje. "Nechci, aby si na mě ukazovali sousedi. Radši se s nimi budu bavit o našich psech a kočkách nebo o tom, komu se zase narodilo dítě. Našla jsem si pro sebe fakt opravdový, autentický život a nechci, aby se změnil, až se k němu vrátím," dodává.

Linda Hamiltonová a Mackenzie Davisová.
Linda Hamiltonová a Mackenzie Davisová. | Foto: CinemArt

V novém filmu terminátora už poněkolikáté hraje původně rakouský kulturista a pozdější kalifornský guvernér, letos dvaasedmdesátiletý Arnold Schwarzenegger. Poprvé ho ztvárnil roku 1984. "V každém filmu je trochu jiný, je tam jistý vývoj," řekl Schwarzenegger agentuře AFP.

"První terminátor všechno ničil. Druhý byl naopak ochránce. A ten současný si vypěstoval zodpovědnost," popisuje Schwarzenegger, jehož postava v novém filmu pracuje jako prodejce textilu. Zacházet se zbraněmi však nezapomněl.

Nový Terminátor, kterého natočil autor komiksového Deadpoola Tim Miller, podle agentury AFP obsahuje všechny ingredience populárního druhého dílu z roku 1991: úžasné honičky, přestřelky i akční scény plné nejmodernějších triků.

Terminátor: Temný osud přímo navazuje na Terminátora 2: Den zúčtování z roku 1991, čímž se liší od nedávných pokusů tuto ságu znovu nastartovat.

Na snímku z nového Terminátora je Gabriel Luna.
Na snímku z nového Terminátora je Gabriel Luna. | Foto: CinemArt

Lindu Hamiltonovou, která se do série mnoho let odmítala vrátit právě kvůli absenci Jamese Camerona, prý přesvědčil scénář. "Sarah Connorová už pro samé zoufalství a bezcílnost není lidská. Arnoldova postava se naopak stala lidštější. Tenhle zvrat se mi líbil," popisuje herečka, podle níž také nový film vypráví hlavně o tom, co dělá lidi lidmi.

Ani jeden z hlavních představitelů nevylučuje, že se na plátně ještě setkají - nový Terminátor je koncipován jako začátek další trilogie. "Bude ale záležet na tom, jak se mu bude dařit. Byl to hodně drahý film," dodává Linda Hamiltonová, hvězda snímku s odhadovaným rozpočtem 185 milionů dolarů, což je v přepočtu 4,2 miliardy korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy