Studentské Pandy si vezou třetí místo z Cannes

Šimon Šafránek
24. 5. 2013 18:30
Česká škola a slovenský filmař zaznamenali společný úspěch v Cannes
Foto: Nutprodukce

Cannes 2013 - Na festivalu v Cannes se opět prosadila česká, nebo lépe řečeno československá animace. V sekci filmů z filmových škol Cinéfondation získal třetí místo student FAMU Matúš Vizár s animovaným snímkem Pandy.

V programu se navíc představila s dalším animovaným snímkem Šunky i studentka zlínské filmové školy Eliška Chytková.

V Cinéfondation se nakonec promítalo 18 filmů z téměř 1600 přihlášených snímků z 277 filmových škol  po celém světě. Porota vedená režisérskou matadorkou Jane Campion jednohlasně zvolila vítězem snímek Needle režisérky Anahity Ghazvinizadeh z The School of the Art Institute of Chicago.

Ženské panování potvrzuje druhé místo pro Waiting For The Thaw od Sarah Hirtt z belgické školy INSAS. Třetí místo pak ex-aequo obsadil Matúš Vizár a Tudor Cristian Jurgiu z rumunské UNATC s filmem  In The Fishbowl.

Čtěte také
VIDEO: Pandy a šunka. Mladí animátoři uspěli v Cannes

Dvanáctiminutový film Matúše Vizára sleduje evoluci vzácného černobílého medvěda. „Jako malý jsem chtěl být zoolog, potom archeolog, paleontolog," vyprávěl pro Aktuálně.cz dnes na střeše Palais v Cannes. „Až postupně, tím, že jsem kreslil a chodil jsem na grafickou školu, mi otec vymyslel animaci, a když už jsem tam studoval, řekl jsem si, že by bylo dobré udělat film."

Snímek Pandy vznikl z nápadu, že tito medvídci ve skutečnosti chtějí vyhynout, ale lidstvo se je stále snaží zachránit, aniž by o to oni stáli. Jde o satirický pohled na všechno možné včetně velkolepé otázky smyslu života.

"S třetí cenou je spojená odměna 7500 euro," informovala Markéta Šantrochová z Českého filmového centra, které má v Cannes na starosti propagaci českého filmu.

Ve světě má česká animátorská škola momentálně dobré jméno: předloni se v Benátkách promítal černobílý Alois Nebel Tomáše Luňáka, který dosáhl i na "evropského Oscara" za animovaný film. Loni se pak v krátkometrážním canneském programu představila erotická Tramvaj Michaely Pavlátové, která pak vyhrála na významném festivalu animovaných filmů v Annecy. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zakázaly kvůli podpoře Madury vstup do země kubánskému ministrovi vnitra

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila cestovní sankce na druhého vysokého kubánského politika. Zesiluje tak tlak na zemi kvůli pokračující podpoře vlády venezuelského prezidenta Nicoláse Madury. Zákaz vstupu do země se týká kubánského ministra vnitra, kterým je Julio César Gandarilla Bermejo, kvůli jeho účasti na hrubém porušování lidských práv ve Venezuele, oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval také další země, aby se připojily k USA.

Zákaz je spíše symbolickým krokem. Pompeo dodal, že Bermejo je také zodpovědný za svévolné zatčení a zadržení tisíců kubánských občanů a nezákonné uvěznění více než 100 politických vězňů na Kubě. Jeho ministerstvo dohlíželo na mučení politických disidentů, zadržených a vězňů, a také na vraždu některých těchto osob policejními a bezpečnostními silami.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu opět použila slzný plyn. Demonstranti se bránili benzinovými bombami

Nové násilí vypuklo v neděli ráno místního času u obléhaného kampusu polytechnické univerzity v Hongkongu, uvedla agentura Reuters. Po několika klidných hodinách, kdy demonstranti spali na trávníku a v univerzitní knihovně, policie opět použila slzný plyn. Aktivisté na oplátku použili proti policistům benzinové bomby, některé z nich zapálily stromy mimo areál.

Některé části kampusu vypadají v neděli spíše jako pevnost s barikádami a černě oděnými protestujícím na hradbách, kteří mají improvizované zbraně, jako cihly bedny zápalných bomb, luky a šípy. Polytechnická univerzita je poslední z pěti univerzit, který zůstává obsazen aktivisty. Ti ji vyžívají jako základnu pro blokování nedalekého silničního tunelu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy