Erotické fantazie řidičky tramvaje uspěly v Annecy

Kultura Kultura
11. 6. 2012 12:20
Krátkometrážní film Tramvaj vyhrál na prestižním festivalu
Foto: Aktuálně.cz

Annecy - Krátkometrážní snímek Tramvaj Michaely Pavlátové natočený v česko-francouzské koprodukci trimufoval v Annecy na 52. ročníku největšího festivalu animovaných filmů na světě. Krátká groteska líčící erotické fantazie řidičky tramvaje pobavila mezinárodní publikum i porotu v čele s Ericem Khoo. Vedle toho si Pavlátová odnesla i cenu FIPRESCI.

Sedmiminutový snímek má být součástí širšího cyklu francouzské společnosti Sacrebleu Productions líčícího animovanou formou a s nadsázkou erotické fantazie žen, na kterém se budou podílet další autorky.

"Je velmi těžké natočit animovaný film, který by byl erotický a k tomu všemu navíc ještě komedií. A Michaele Pavlátové se podařilo nebývalou měrou," uvedl švýcarský expert Rolf Baechler.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

V kategorii celovečerních filmů zvítězil rumunsko-polský animovaný snímek Crulic - cesta na onen svět, pod nímž je podepsaná Anca Damian. V podobě animovaného dokumentu se zabývá případem nespravedlivě obviněného rumunského gasterbeitera, který držel v polských věznicích protestní hladovku.

V rámci letošního ročníku byla Česká republika zastoupena i ve studentské soutěži, kde byly promítnuty filmy dvou studentů z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Martin Živocký představil pětiminutovou noirovou detektivku Případ (The Case), Veronika Szemlová alegorii o slepém následování náboženství Nesejdeš z cesty!

Novinky od Aurela Klimta i Hurvínka

V neposlední řadě bylo na místním prestižním trhu MIFA přítomno sedm českých producentů či profesionálů, kteří se pod hlavičkou vznikající Asociace animovaného filmu sami chopili prezentace domácí animace. Založili novou iniciativu koprodukčního Visegrád Animation Fóra, které mělo v Annecy vlastní stánek zastupující profesionály a producenty z našeho regionu.

K vidění byly v rámci jejich stánku loňské tituly jako Alois Nebel či Fimfárum do třetice všeho dobrého, ale i ukázky nových projektů. Aurel Klimt předvedl třicetiminutové pásmo ze svého loutkového titulu Laika, Martin Kotík představil, v jakém stádiu se nachází s vývojem svého Hurvínka.

"Tímto počinem chceme přispět k řešení neutěšené situace a obtížných produkčních a distribučních podmínek, v níž se dnes nachází český animovaný film," vysvětluje Martin Vandas z Maur Filmu, producent Fimfára. "V době zastavení produkce večerníčků ČT či dosud nevyřešeného financování Státního Fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie je už vážně ohrozena další existence animace u nás," tvrdí jeden z členů asociace Michal Podhradský.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 39 minutami

Federer si výhrou nad Berrettinim udržel na Turnaji mistrů naději

Šestinásobný šampion Roger Federer porazil na tenisovém Turnaji mistrů debutanta Mattea Berrettiniho z Itálie 7:6, 6:3 a po úvodním zaváhání s Dominicem Thiemem udržel naději na postup ze skupiny. Jeho rakouský přemožitel se ve večerním duelu neporažených utká v Londýně s Novakem Djokovičem.

Osmatřicetiletý Švýcar startuje na vyvrcholení sezony ATP Tour posedmnácté a pouze jednou, v roce 2008, nepostoupil do semifinále. Základní skupinu Björna Borga uzavře ve čtvrtek zápasem s Djokovičem.

Proti Berrettinimu vyhrál Federer i druhý vzájemný zápas. V prvním setu oba tenisté při svém podání nenabídli soupeři téměř žádné šance, jediný brejkbol ve dvanáctém gamu Švýcar nevyužil a rozhodl tie-break.

V něm už dvacetinásobný grandslamový šampion dominoval a brejkem pak vstoupil i do druhé sady. Těsný náskok uhájil, v osmé hře odvrátil tři brejkboly a při soupeřově podání pak proměnil druhý mečbol.

před 1 hodinou

Obránce Jurčina bude v hokejové Spartě pokračovat, Ďaloga končí

Obránce Milan Jurčina uspěl na zkoušce v hokejové Spartě a v klubu bude hrát do konce sezony. V týmu naopak končí jiný slovenský obránce Marek Ďaloga. Pražané o něho měli zájem, ale slovenský reprezentant nabídku na prodloužení spolupráce odmítl.

Šestatřicetiletý Jurčina přišel do Sparty v polovině října a v sedmi extraligových zápasech nasbíral pět bodů za dvě branky a tři asistence. "Během zkoušky prokázal naplno své kvality. Spolu s trenéry jsme z něj nadšení a jsme moc rádi, že jsme se domluvili. Naše obranné řady pozvedl svým důrazem, mladší hráči se od něj mohou spoustu věcí naučit," uvedl sportovní ředitel vedoucího týmu extraligy Petr Ton na klubovém webu.

O šest let mladší Ďaloga posílil Spartu, za kterou již v minulosti hrál, krátce před začátkem sezony a podepsal smlouvu do začátku listopadové reprezentační přestávky. Vedení pražského klubu mělo o jeho služby zájem i nadále, účastník loňských olympijských her a pěti světových šampionátů se ale rozhodl odejít.

před 1 hodinou

Na českých dálnicích hrozí 40kilometrové kolony. Dopravci vozy registrují příliš pomalu

Do nového mýta bylo zatím přihlášeno 196 000 vozů, tedy 43 procent z celkového počtu. Po prosincovém spuštění systému se na jednotky bude čekat desítky hodin. Na dálnicích tak hrozí kolony dlouhé až 40 kilometrů.

Další zprávy