VIDEOROZHOVOR: Pandy a šunka. Vizár a Chytková v Cannes

Šimon Šafránek
25. 5. 2013 10:10
Dva videorozhovory z Cannes 2013: Matúš Vizár a Eliška Chytková
Matúš Vizár
Matúš Vizár | Foto: Vojtěch Marek

Cannes 2013 - Na neprestižnější filmový festival pronikli z českých filmařů opět jen studenti. Na jednu stranu to vzbuzuje naděje, na druhou je to obraz stavu českého filmu. Povzbuzující je ovšem úspěch Matúše Vizára, jehož dvanáctiminutové Pandy zaujaly v sekci studentských filmů Cinéfondation, do níž vybírá ředitel festivalu Gilles Jacob se svým týmem už patnáct let ty nejzajímavější snímky z filmových škol z celého světa. A Pandy skončily třetí v konkurenci dalších sedmnácti snímků.

 

Podívejte se na rozhovor s Matúšem Vizárem na střeše Palais v Cannes:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Druhou českou animátorkou byla v Cannes Eliška Chytková s filmem O šunce, která tak dala šanci ke zviditelnění Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. V soutěži se letos sešlo 14 hraných a 4 animované filmy, a tak se dá říci, že Česko bylo v oblasti animace zastoupené z celé poloviny.

Podívejte se na rozhovor s Eliškou Chytkovou na střeše Palais v Cannes:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

V posledních šesti letech se do shortlistu nedostal jenom jednou žádný český film, v roce 2009 dokonce Zuzana Špidlová se svou Bábou v soutěži dokonce zvítězila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy