Příští díl Hvězdných válek natočí Taika Waititi, pracoval na seriálu Mandalorian

ČTK Kultura ČTK, Kultura
4. 5. 2020 22:18
Příští část filmové sci-fi série Hvězdné války natočí Novozélanďan Taika Waititi, který stojí za loňskou válečnou komedií Králíček Jojo. V pondělí to oznámila společnost Walt Disney Company, pod kterou patří producentská firma Lucasfilm.
Taika Waititi letos získal Oscara za scénář podle předlohy k filmu Králíček Jojo.
Taika Waititi letos získal Oscara za scénář podle předlohy k filmu Králíček Jojo. | Foto: Reuters

Waititi se bude podílet i na scénáři k novým Star Wars. Napíše ho ve spolupráci s Krysty Wilsonovou-Cairnsovou, která je spoluautorkou válečného dramatu 1917 a stejně jako Waititi byla letos nominována na Oscara.

Čtyřiačtyřicetiletý Taika Waititi sošku za scénář podle předlohy k filmu Králíček Jojo, který natáčel také v České republice, skutečně získal. Nyní pracuje na marvelovském akčním filmu Thor: Love and Thunder, jenž má mít premiéru v roce 2022.

Pondělní oznámení naznačuje další plány společnosti Lucasfilm s Hvězdnými válkami. V prosinci společnost uzavřela ságu Skywalkerů uvedením snímku Star Wars: Vzestup Skywalkera, který však měl nejhorší recenze ze všech dosavadních dílů série.

Taika Waititi už natočil závěrečný díl seriálu ze světa Star Wars nazvaného The Mandalorian, který je k vidění na streamovací platformě Disney+ a ve kterém filmař i namluvil postavu droida IG-11.

Podle časopisu Variety.com není jasné, zda Waititiho chystaný celovečerní film je jedním ze tří, které Disney chystá pod hlavičkou Hvězdných válek na léta 2022, 2024 a 2026, nebo zda se bude jednat o zvláštní projekt.

Lucasfilm zároveň oznámil nový seriál ze světa Star Wars, který pro platformu Disney+ vyvíjí americká dramatička a scenáristka Leslye Headlandová, podepsaná pod filmy Holky na tahu nebo Milenci těch druhých.

Tento seriál doplní stávající nabídku sestávající ze série The Mandalorian, jejíž druhá řada je nyní v postprodukci, a dalších dvou příběhů. Jeden má vyprávět o pilotovi Cassianu Andorovi, kterého ve čtyři roky starém snímku Rogue One: Star Wars Story ztvárnil Diego Luna. Další novinka se bude točit okolo dobrodružství rytíře Jedi Obi-Wana Kenobiho, odehrávat se má mezi třetí a čtvrtou epizodou ságy.

Disney kromě toho chystal i trilogii filmů ze světa Star Wars od tvůrců Hry o trůny. David Benioff a D. B. Weiss ale od projektu vloni v říjnu odstoupili. Podle serveru Indiewire.com nyní Disney místo nich jedná s režiséry JD Dillarem a Rianem Johnsonem.

Hvězdné války dosud v kinech celosvětově utržily přes 10 miliard dolarů, v Česku devátou epizodu Star Wars: Vzestup Skywalkera vidělo přes 400 tisíc lidí, tržby činily lehce pod 70 milionů korun.

Star Wars: Vzestup Skywalkera je závěrečný díl původní ságy Hvězdných válek. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 13 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 13 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy