Oscarové nominace: žádné překvapení

Irena Hejdová a ČTK
31. 1. 2006 14:55
Los Angeles - Až osm Oscarů může získat Zkrocená hora. Naopak jisté je, že český film Štěstí sošku nevybojuje.

Kompletní seznam oscarových nominací najdete ZDE.

V odpoledne zveřejněném seznamu nominovaných nejsou žádná překvapení. Hlavní kategorie pobrali očekávání favorité a nejvíc nominací - osm - získala kovbojská romance Zkrocená hora režiséra Anga Leeho.

Zastoupena je ve všech podstatných kategoriích, včetně těch úplně nejdůležitějších: nejlepší film, nejlepší režisér, nejlepší herec v hlavní i vedlejší roli a nejlepší herečka. Soupeři v boji o nejlepší film budou životopisný film Capote, rasové drama Crash, Good Night, and Good Luck George Clooneyho a Spielbergův Mnichov.

Capote
Capote | Foto: Aktuálně.cz

Bez Cashe

Trochu překvapivě se mezi nominované snímky v kategorii nejlepší film neprobojoval Walk the Line o zpěvákovi Johnym Cashovi, i když účinkující Joaquin Phoenix a Reese Witherspoonová získali nominace v hereckých kategoriích.

Hned dvě ceny může za své herecké výkony získat George Clooney, který ve vedlejší roli tajného agenta CIA zazářil ve filmu Syriana a ztvárnil také postavu Edwarda Murrowa. O Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli mohou dále soupeřit Philip Seymour Hoffman (Capote), Terrence Howard (Hustle a Flow) a David Strathairn (Good Night, and Good Luck). 

Mnichov
Mnichov | Foto: Bontonfilm

O Oscary pro nejlepší herečku v titulní roli budou s Witherspoonovou soupeřit Judi Denchová (Show začíná),
Felicity Huffmanová (Transamerica), Keira Knightleyová (Pýcha a předsudek) a Charlize Theronová (Její případ).

Leeho konkurenty v klání o Oscara za nejlepší režii budou Bennett Miller (Capote), Paul Haggis (Crash), George Clooney
(Good Night, and Good Luck) a Steven Spielberg (Mnichov).

O prognózách oscarových nominací si přečtěte ZDE.

Pýcha a předsudek
Pýcha a předsudek | Foto: Bontonfilm

I bez Slámy

Podle počtu nominací jsou za Zkrocenou horou tři filmy se šesti možnostmi na proměnu v pozlacenou sošku: Good Night, and Good Luck, Crash a japonská romance Memoires of Geisha. Po pěti nominacích pak mají životopisné filmy Capote a Walk the Line i Spielbergův Mnichov. Se čtyřmi nominacemi následují britská austenovská adaptace Pýcha a předsudek, thriller Nepohodlný a Jacksonův velkofilm King Kong.

Další loňské velkofilmy uspěly podle předpokladů spíše ve vedlejších technických kategoriích: Válka světů získala tři nominace, stejně jako Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň.

Česká očekávání vyšla naprázdno. Mezi zahraničními filmy je nominován snímek Paradise Now, který vyhrál už Zlatý globus. Spolu s ním se o Oscara v této kategorii utkají italský Don't Tell, francouzské Joyeux Noël, i z našich kin známý německý snímek Sophie Scholl Poslední dny a jihoafrický film Tsotsi.

Oskaři se budou předávat 5. března v Los Angeles v divaadle Kodak; a bude to mnohem větší sláva než oznámení nominací, jež byly dvojicí moderátorů vyhlášeny během pár minut.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy