Johnny Depp je zpět. Za roli krále mu lidé v Cannes tleskali sedm minut vestoje

Kultura AP, Kultura
17. 5. 2023 11:42
Jako by se Johnny Depp vrátil do svých nejslavnějších let. Na úterním zahájení festivalu v Cannes byl americký herec hvězdou červeného koberce. Nejprve v černých brýlích a později bez nich rozdával autogramy a fotil se s fanoušky. V závěru večera sklidil sedmiminutový potlesk vestoje za zahajovací snímek Jeanne Du Barry, v němž ztvárnil francouzského krále Ludvíka XV.
Film Jeanne du Barry s podtitulem Králova milenka do českých kin uvede společnost Film Europe. | Video: Film Europe

Jedná se o první film, v němž devětapadesátiletý hollywoodský herec dostal hlavní roli od chvíle, kdy vyhrál ostře sledovaný soud s exmanželkou Amber Heard.

Francouzská Riviéra Deppa přivítala s otevřenou náručí. Lidé tu na něj čekali s transparenty, na nichž bylo napsáno "Blahopřejeme, Johnny" nebo "Moc nás to mrzí" doprovázené obrázkem srdíčka. Na červeném koberci fanoušci podle agentury AP opakovaně provolávali Deppovo jméno. Herci trvalo pět minut, než se prodral davem a lesem vztyčených rukou, které si na něj chtěly sáhnout.

Jiní však byli kritičtější. Po sociálních sítích se šířila kampaň, která kritizuje 76. ročník festivalu za to, že "již 76 let oslavuje násilníky". Tento internetový protest zorganizovali příznivci Amber Heard. S ní se Depp soudil kvůli vzájemným obviněním z domácího násilí. Situaci nepomohl fakt, že zahajovací film s Deppem natočila francouzská režisérka a herečka Maïwenn, jež kritizovala hnutí #MeToo a nyní čelí žalobě kvůli tomu, jak minulý měsíc v pařížské restauraci plivla do tváře novináři.

Na úterním galavečeru Depp vkročil do festivalového kina ve chvíli, kdy symbolicky držel právě Maïwenn za ruku.

Ředitel festivalu Thierry Fremaux hájil rozhodnutí začít přehlídku s Deppem. "Ten jeho médii neustále propíraný soud mě opravdu nezajímá. Zajímá mě jediná věc: Depp jako herec," citovala jej agentura AFP.

Na fotografii z filmu jsou Maïwenn jako Jeanne du Barry a Johnny Depp v roli Ludvíka XV.
Na fotografii z filmu jsou Maïwenn jako Jeanne du Barry a Johnny Depp v roli Ludvíka XV. | Foto: Stephanie Branchu

Snímek Jeanne du Barry se jmenuje podle milenky krále Ludvíka XV., kterou ztvárnila sama režisérka Maïwenn. Jeanne du Barry se narodila jako nemanželská dcera chudé pařížské švadleny a vyrůstala v klášteře. Díky své inteligenci, půvabu i volnějším mravům pak stoupala po společenském žebříčku. Z prodavačky, kurtizány a šéfky luxusního nevěstince se proměnila v poslední milenku Ludvíka XV.

Ve filmu mezi francouzským králem a jeho milenkou, teď už hraběnkou Jeanne du Barry, vzniká vášnivý vztah. Ona se navzdory všem konvencím a mravům stěhuje do Versailles, kde však příjezd, oblékání a způsoby bývalé prostitutky vzbudí skandál. Madame du Barry žila v letech 1743 až 1793, vláda Ludvíka XV. trvala bezmála šedesát let.

Úterní slavnostní premiéra filmu v Cannes skončila sedmiminutovým potleskem vestoje a jedna divačka v zadních řadách při závěrečných titulcích plakala, zmiňuje v recenzi server Variety.com. Podle něj měla také režisérka Maïwenn slzy v očích, vzhledem k Deppově angažmá na projekt obtížněji sháněla peníze. Látka je pro ni důležitá i osobně, rešerše dělala s přestávkami skoro deset let.

Film se nezalíbí každému, s takovým cílem ho ale Maïwenn ani netočila, pokračuje server. Podle něj se jedná o relativně provokativní, přesto v některých ohledech mírný portrét ženy, která kombinací svého půvabu, taktizování a intrik našla cestu na vrchol a nepřestala se bránit před svými kritiky.

"Také režisérka bude čelit ostré kritice, ale Maïwenn skutečně patří k předním filmařkám a její snímek nelze brát na lehkou váhu," napsalo Variety.com, podle nějž se novinka přes jisté nedostatky snaží dostat k emocionálnímu jádru neobvyklého vztahu mezi králem a jeho milenkou.

Dle britského deníku Guardian je film výpravný a relativně zábavný, avšak obsazení Deppa do role krále zastiňuje jiné přednosti díla. Filmařka jako by nevěděla, jak ostře sledovanou celebritu režírovat, a kdyby si bývala byla vybrala jiného herce, diváci se mohli víc soustředit na protagonistku snímku. Navzdory nepopiratelné snaze obou aktérů navíc mezi králem a Jeanne du Barry na plátně nejiskří dostatečná chemie, myslí si Guardian.

Film Jeanne du Barry s podtitulem Králova milenka uvede do českých kin distribuční společnost Film Europe, datum premiéry zatím není známé.

Video: Vítězství Deppa možná otevře novou kapitolu #MeToo, říká Ciglerová

„Johnny Depp u fanoušků jméno nikdy neztratil, u části veřejnosti ale pochybnost zůstane ještě dlouho,” řekla vloni v DVtv novinářka Jana Ciglerová. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy