Do Benátek jede s Venkovským učitelem i Bydžovská

Irena Hejdová Irena Hejdová
10. 8. 2008 18:00
České barvy bude dál hájit Sláma, Liška a Negativ
Venkovský učitel: Zuzana Bydžovská a Pavel Liška
Venkovský učitel: Zuzana Bydžovská a Pavel Liška | Foto: Martin Špelda

Praha - V italských Benátkách vypukne 27. srpna nejstarší festival světa, spolu s Cannes a Berlinale součást nejprestižnější filmové trojky. O dva dny později sem české barvy přijedou hájit tvůrci a herci českého filmu Venkovský učitel.

Do Benátek s ním jede režisér Bohdan Sláma i producenti Pavel Strnad a Petr Oukropec ze společnosti Negativ.

Chybět nebude podle nejnovějších informací ani ústřední herecké duo - Zuzana Bydžovská, která ve snímku ztvárnila statkářku Marii, a Pavel Liška, který tu hrál učitele, který před láskou utekl na venkovskou školu - aby ho milostné trable dostihly až sem.

Benátský Zlatý lev
Benátský Zlatý lev | Foto: Aktuálně.cz
ČESKÁ ÚČAST: Venkovský učitel se představí na festivalu v Benátkách
SOUTĚŽ: Do Benátek jede Kim Basinger, Brad Pitt i Pavel Liška
ZAHÁJENÍ: Festival v Benátkách zahájí mamlasovitý zabiják Clooney

Venkovský učitel má za sebou úspěšnou cestu českými kiny, do kterých vstoupil letos v březnu. Ještě na začátku července se držel v žebříčku návštěvnosti, zatím ho vidělo přes 180 tisíc diváků.

Ještě před benátskou mezinárodní premiérou byl prodán už do šesti evropských zemí; mimo jiné i do Německa, Francie nebo Polska. Právě uvedení na festivalu může jeho mezinárodní šance ještě zvýšit.

Foto: Negativ/Martin Špelda

"Účast na jednom z nejdůležitějších světových festivalů zvyšuje možnost dostat ten film do zahraniční distribuce, protože tam budou všichni důležití distributoři," souhlasí producent Pavel Strnad.

V Benátkách si premiéru před lety odbyl i Gedeonův Návrat idiota, taktéž z produkce Negativu. A bodoval, když ho v sekci Cinema of present italští kritici vyhlásili za nejlepší film. I v Návratu idiota ztvárnil hlavní roli Pavel Liška.

Herec navíc do Benátek jede letos ještě s dalším snímkem - finským Návštěvníkem, v němž ztvárnil jednu z hlavních rolí.

Snímek (finsky Muukalainen) se odehrává v první polovině 20. století; jeho hrdinou i vypravěčem je desetiletý chlapec, který žije s matkou na vesnické samotě uprostřed hlubokých lesů.

Chlapec občas navštěvuje ve vězení násilnického otce, jinak jeho život plyne v samotě. Pak ale na statek přijede se vzkazem od otce tajemný cizinec, kterého ztvárnil právě Liška.

Spolu s ním si tu zahrála i finská herečka Emilia Ikäheimo či malý Rus Vitalij Bobrov. Film je celovečerním debutem, který natočil jednatřicetiletý Jukka-Pekka Valkeapää.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy