Do Benátek jede s Venkovským učitelem i Bydžovská

Irena Hejdová Irena Hejdová
10. 8. 2008 18:00
České barvy bude dál hájit Sláma, Liška a Negativ
Venkovský učitel: Zuzana Bydžovská a Pavel Liška
Venkovský učitel: Zuzana Bydžovská a Pavel Liška | Foto: Martin Špelda

Praha - V italských Benátkách vypukne 27. srpna nejstarší festival světa, spolu s Cannes a Berlinale součást nejprestižnější filmové trojky. O dva dny později sem české barvy přijedou hájit tvůrci a herci českého filmu Venkovský učitel.

Do Benátek s ním jede režisér Bohdan Sláma i producenti Pavel Strnad a Petr Oukropec ze společnosti Negativ.

Chybět nebude podle nejnovějších informací ani ústřední herecké duo - Zuzana Bydžovská, která ve snímku ztvárnila statkářku Marii, a Pavel Liška, který tu hrál učitele, který před láskou utekl na venkovskou školu - aby ho milostné trable dostihly až sem.

Benátský Zlatý lev
Benátský Zlatý lev | Foto: Aktuálně.cz
ČESKÁ ÚČAST: Venkovský učitel se představí na festivalu v Benátkách
SOUTĚŽ: Do Benátek jede Kim Basinger, Brad Pitt i Pavel Liška
ZAHÁJENÍ: Festival v Benátkách zahájí mamlasovitý zabiják Clooney

Venkovský učitel má za sebou úspěšnou cestu českými kiny, do kterých vstoupil letos v březnu. Ještě na začátku července se držel v žebříčku návštěvnosti, zatím ho vidělo přes 180 tisíc diváků.

Ještě před benátskou mezinárodní premiérou byl prodán už do šesti evropských zemí; mimo jiné i do Německa, Francie nebo Polska. Právě uvedení na festivalu může jeho mezinárodní šance ještě zvýšit.

Foto: Negativ/Martin Špelda

"Účast na jednom z nejdůležitějších světových festivalů zvyšuje možnost dostat ten film do zahraniční distribuce, protože tam budou všichni důležití distributoři," souhlasí producent Pavel Strnad.

V Benátkách si premiéru před lety odbyl i Gedeonův Návrat idiota, taktéž z produkce Negativu. A bodoval, když ho v sekci Cinema of present italští kritici vyhlásili za nejlepší film. I v Návratu idiota ztvárnil hlavní roli Pavel Liška.

Herec navíc do Benátek jede letos ještě s dalším snímkem - finským Návštěvníkem, v němž ztvárnil jednu z hlavních rolí.

Snímek (finsky Muukalainen) se odehrává v první polovině 20. století; jeho hrdinou i vypravěčem je desetiletý chlapec, který žije s matkou na vesnické samotě uprostřed hlubokých lesů.

Chlapec občas navštěvuje ve vězení násilnického otce, jinak jeho život plyne v samotě. Pak ale na statek přijede se vzkazem od otce tajemný cizinec, kterého ztvárnil právě Liška.

Spolu s ním si tu zahrála i finská herečka Emilia Ikäheimo či malý Rus Vitalij Bobrov. Film je celovečerním debutem, který natočil jednatřicetiletý Jukka-Pekka Valkeapää.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu. Řekl to novinářům před odjezdem z Bílého domu na předvolební akci ve státě Ohio. Potvrdil, že se rozhoduje mezi pěti uchazečkami a že by si přál, aby Senát o jeho kandidátce hlasoval ještě před listopadovými volbami hlavy státu. Již dříve oznámil, že do funkce navrhne ženu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho a dalších politiků kvůli možným skrytým finančním darům adresovaným protiimigrační Svobodné straně Rakouska (FPÖ). 

Vyšetřováni už nejsou někdejší šéf FPÖ Strache, bývalý šéf poslanců FPÖ Johann Gudenus, ani bývalý poslanec Markus Tschank.

Strache se na známém videu pořízeném ve vile na španělském ostrově Ibiza před rakouskými volbami v roce 2017 mimo jiné vychloubal, že sponzorské dary nejsou převáděny přímo na účet FPÖ, ale na spolky blízké straně. Protikorupční prokuratura se věcí začala zabývat a kriminální policie měla prověřit organizace blízké FPÖ.

Podle vyšetřovatelů není skutečný důvod k dalšímu stíhání. Posvítili si přitom na organizace Patria Austria, Austria in Motion, Wirtschaft für Österreich a Institut für Sicherheitspolitik.

před 4 hodinami

Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů

Americká softwarová firma Microsoft dnes oznámila, že za 7,5 miliardy dolarů (172,9 miliardy Kč) koupí herní společnost ZeniMax Media, která stojí mimo jiné za hrami Doom či Fallout. Microsoft tak chce rozšířit nabídku svých herních konzolí Xbox. ZeniMax je mateřskou společností firmy Bethesda Softwork, která mimo jiné vyvinula hry Wolfenstein nebo The Elder Scrolls.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Wall Street Journal: Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností.

Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na obeznámené zdroje list The Wall Street Journal. Na seznamu se patrně objeví konkurent čínské společnosti Huawei, americký podnik Cisco Systems. Peking nicméně podle WSJ se sankcemi otálí, část čelných představitelů Číny chce o černé listině rozhodnout až po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy