Do Benátek jede Kim Basinger, Brad Pitt i Pavel Liška

Irena Hejdová Irena Hejdová
30. 7. 2008 21:00
Hollywood v cestě na Lido zbrzdila stávka scénáristů
Pavel Liška hraje v novém Slámově filmu učitele přírodopisu Petra Doležala.
Pavel Liška hraje v novém Slámově filmu učitele přírodopisu Petra Doležala. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Kompletní program odtajnil nejstarší festival světa, který spolu s Cannes a Berlinale patří k velké trojce světových filmových přehlídek. 65. ročník festivalu v Benátkách vypukne 27. srpna.

Po delší době tu má svého reprezentanta i Česko: film Venkovský učitel Bohdana Slámy tu bude uveden v sekci Venice Days. Ve stejné sekci bude k vidění i finský snímek Návštěvník, v němž rovněž hraje hlavní roli Pavel Liška.

Nedostalo se na Tobruk Václava Marhoula, který ve Varech mluvil o možné účasti svého filmu v Benátkách - pokud to ovšem nebude jeden z dvou filmů-překvapení, které slibuje sekce Horizonty.

Foto: reuters, ven

Hlavní benátská soutěž představí 21 snímků. Filmy se tu utkají o Zlatého lva, který loni už podruhé připadl režisérovi Angu Lee - po Zkrocené hoře bodoval se snímkem Touha, opatrnost.

V hlavní soutěži se i letos objevuje několik slavných jmen - Japonec Takeshi Kitano tu představí svůj nový film Achilles a želva, americký tvůrce Requiem za sen či Fontány Darren Aronofsky svého Zápasníka v hlavní roli s Mickey Rourkem.

Americký, respektive zejména hollywoodský film je ale jinak v Benátkách vcelku v defenzívě. Soutěž nabízí hlavně snímky z domovské Itálie, Japonska, případně z nezávislé americké produkce.

Podle ředitele festivalu Marca Muellera může být slabší hollywoodská účast ovlivněna i čtrnácti týdenní stávkou scénáristů, která skončila až v únoru a zbrzdila tak včasné dokončení některých snímků.

Hádali byste Kim Basinger dvaapadesát?
Hádali byste Kim Basinger dvaapadesát? | Foto: Aktuálně.cz

„Některé z filmů, které by obvykle byly připraveny pro Benátky včas, se dostanou do kin až v prosinci či později," řekl na středeční tiskové konferenci. Loni to byly právě americké a britské filmy, které dominovaly soutěžní sekci.

Letos je v hlavní soutěži jen pět anglicky mluvených snímků, všechny amerického původu. Hned čtyři filmy má v soutěži Itálie, tři Japonsko - dva z nich jsou navíc animované. Další filmy v soutěži jsou z Francie, Německa, Ruska, Turecka či Etiopie.

Zahájení obstará snímek Burn After Reading bratří Coenů, promítnutý ovšem mimo soutěž. Organizátoři doufají, že právě jeho herci - George Clooney či Brad Pitt - přinesou na benátské Lido trochu hvězdného lesku.

K dalšímu by mohla přispět Charlize Theron a Kim Basinger coby hvězdy soutěžního snímku Burning Plan či Ralph Fiennes a Guy Pearce ve filmu Hurt Locker režisérky Kathryn Bigelow.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy