Další malé pražské kino končí

Irena Hejdová Irena Hejdová
31. 1. 2006 12:30
Praha - Naposledy dnes promítá pražské kino Illusion. Končí po 76 letech provozu.
V kině Bio Illusion v Maceškově paláci na Vinohradské třídě v Praze se promítaly filmy od roku 1929
V kině Bio Illusion v Maceškově paláci na Vinohradské třídě v Praze se promítaly filmy od roku 1929 | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Posledním filmem promítnutým v kině Illusion bude komedie Marie Poledňákové Jak se krotí krokodýli -  v 18 a ve 20.15. Poté se Bio Illusion definitivně odmlčí.

Podle provozovatelů kina stojí za rozhodnutím zavřít Illusion vleklé ekonomické problémy. Kino přestalo fungovat už v roce 2000, kdy zanikl jeho provozovatel, Filmový podnik hlavního města Prahy. Kino znovu oživil filmový dokumentarista Miloslav Šmídmajer, který v něm promítal převážně české filmy. Městská část však kino přestala podporovat přímými finančními dotacemi.

Rozhovor o problémech malých kin si přečtěte ZDE.

V minulosti v Praze zaniklo už několik malých kin, Bio Illusion bylo jedním z posledních klasických sálů v Praze. Jejich situaci zhoršuje nejen to, že lidé obecně chodí do kin stále méně, ale především "boj" se stále se rozrůstající sítí multiplexů.

Multiplexy nabízejí lepší obraz i zvuk, samozřejmě za vyšší vstupné. Malá kina většinou nemají na modernizaci technického vybavení dostatek prostředků.

O loňském propadu návštěvnosti si přečtěte ZDE.

Klubová kina čelí konkurenci multiplexů například sdružováním do společností typu Europa Cinemas. Členem této evropské sítě ale bylo i Bio Illusion.

Pražská kina Světozor a Aero, která jsou rovněž součástí této sítě, sázejí na pestrý program, tematické dny věnované dokumentům či experimentálním filmům a pořádání festivalů nejrůznějšího zaměření. V současnosti v těchto kinech například probíhají Dny evropského filmu.

Spolu se Světozorem a Aerem čelí konkurenci multiplexů i "artová" kina Evald a Mat. Všechna jsou součástí takzvané Osy 9.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek podá žalobu kvůli omezení účasti na demonstracích

Spolek Milion chvilek podá správní žalobu kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí, týkajícímu se i plánované úterní demonstrace spolku. Milion chvilek to uvedl na twitteru. Účast na demonstraci oznámilo asi 5000 lidí, stát ale zatím kvůli šíření koronaviru povoluje jen akce s počtem účastníků do 300 a od 8. června akce do 500 účastníků.

"Vláda nám všem bere ústavní právo. Zatímco tisíce lidí plní hobbymarkety, hradní nádvoří či zoo, na náměstí se nesmí sejít více než 500 lidí - i když dodrží bezpečnostní opatření," sdělil Milion chvilek na twitteru. "Podle výkladu oslovených ústavních právníků je však takové omezení shromažďovacího práva protiústavní. Proto jsme se rozhodli bránit se demokratickými prostředky a podat správní žalobu, aby o této věci rozhodl soud," doplnil spolek. Dál počítá s konáním demonstrace v úterý 9. června. V pátek spolek zveřejní, jak bude protest vypadat.

Další zprávy