Další malé pražské kino končí

Irena Hejdová Irena Hejdová
31. 1. 2006 12:30
Praha - Naposledy dnes promítá pražské kino Illusion. Končí po 76 letech provozu.
V kině Bio Illusion v Maceškově paláci na Vinohradské třídě v Praze se promítaly filmy od roku 1929
V kině Bio Illusion v Maceškově paláci na Vinohradské třídě v Praze se promítaly filmy od roku 1929 | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Posledním filmem promítnutým v kině Illusion bude komedie Marie Poledňákové Jak se krotí krokodýli -  v 18 a ve 20.15. Poté se Bio Illusion definitivně odmlčí.

Podle provozovatelů kina stojí za rozhodnutím zavřít Illusion vleklé ekonomické problémy. Kino přestalo fungovat už v roce 2000, kdy zanikl jeho provozovatel, Filmový podnik hlavního města Prahy. Kino znovu oživil filmový dokumentarista Miloslav Šmídmajer, který v něm promítal převážně české filmy. Městská část však kino přestala podporovat přímými finančními dotacemi.

Rozhovor o problémech malých kin si přečtěte ZDE.

V minulosti v Praze zaniklo už několik malých kin, Bio Illusion bylo jedním z posledních klasických sálů v Praze. Jejich situaci zhoršuje nejen to, že lidé obecně chodí do kin stále méně, ale především "boj" se stále se rozrůstající sítí multiplexů.

Multiplexy nabízejí lepší obraz i zvuk, samozřejmě za vyšší vstupné. Malá kina většinou nemají na modernizaci technického vybavení dostatek prostředků.

O loňském propadu návštěvnosti si přečtěte ZDE.

Klubová kina čelí konkurenci multiplexů například sdružováním do společností typu Europa Cinemas. Členem této evropské sítě ale bylo i Bio Illusion.

Pražská kina Světozor a Aero, která jsou rovněž součástí této sítě, sázejí na pestrý program, tematické dny věnované dokumentům či experimentálním filmům a pořádání festivalů nejrůznějšího zaměření. V současnosti v těchto kinech například probíhají Dny evropského filmu.

Spolu se Světozorem a Aerem čelí konkurenci multiplexů i "artová" kina Evald a Mat. Všechna jsou součástí takzvané Osy 9.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zakázaly kvůli podpoře Madury vstup do země kubánskému ministrovi vnitra

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila cestovní sankce na druhého vysokého kubánského politika. Zesiluje tak tlak na zemi kvůli pokračující podpoře vlády venezuelského prezidenta Nicoláse Madury. Zákaz vstupu do země se týká kubánského ministra vnitra, kterým je Julio César Gandarilla Bermejo, kvůli jeho účasti na hrubém porušování lidských práv ve Venezuele, oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval také další země, aby se připojily k USA.

Zákaz je spíše symbolickým krokem. Pompeo dodal, že Bermejo je také zodpovědný za svévolné zatčení a zadržení tisíců kubánských občanů a nezákonné uvěznění více než 100 politických vězňů na Kubě. Jeho ministerstvo dohlíželo na mučení politických disidentů, zadržených a vězňů, a také na vraždu některých těchto osob policejními a bezpečnostními silami.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu opět použila slzný plyn. Demonstranti se bránili benzinovými bombami

Nové násilí vypuklo v neděli ráno místního času u obléhaného kampusu polytechnické univerzity v Hongkongu, uvedla agentura Reuters. Po několika klidných hodinách, kdy demonstranti spali na trávníku a v univerzitní knihovně, policie opět použila slzný plyn. Aktivisté na oplátku použili proti policistům benzinové bomby, některé z nich zapálily stromy mimo areál.

Některé části kampusu vypadají v neděli spíše jako pevnost s barikádami a černě oděnými protestujícím na hradbách, kteří mají improvizované zbraně, jako cihly bedny zápalných bomb, luky a šípy. Polytechnická univerzita je poslední z pěti univerzit, který zůstává obsazen aktivisty. Ti ji vyžívají jako základnu pro blokování nedalekého silničního tunelu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy