Americké diváky nečekaně posedl Ďábel v těle

Pavel Kroulík
9. 1. 2012 14:25
Víkendový žebříček překvapivě vyhrál levný horor
Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Víkendový žebříček amerických kin velmi nečekaně vyhrál nízkorozpočtový exorcistický horor The Devil Inside. Víc než dvakrát předčil i ta nejoptimističtější očekávání studia Paramount Pictures a z 2285 kin získal 34,5 milionu dolarů.

The Devil Inside (do českých kin přijde jako Ďábel v těle od 1.března 2012) vypráví o ženě, která se v roce 1989 přiznává policii, že brutálně zabila tři lidi. O dvacet let později se její dcera snaží přijít na to, zda je matka internovaná v italském sanatoriu mentálně nemocná, nebo posedlá. Spojí se proto se dvěma mladými exorcisty, kteří využívají při svých rituálech kombinaci vědy a víry.

Foto: Aktuálně.cz

Film vyrobený v nezávislé produkci měl podle oficiálních údajů rozpočet pouhý milion dolarů. I když jde půlka tržeb kinařům, znamená to, že se zaplatil již sedmnáctkrát. Pro Paramount nejde o první úspěšnou sázku na tento typ filmů. Studio vlastní i sérií levných a mega úspěšných hororů Paranormal Activity. 

Její první díl natočený na koleně režisérem Orenem Pelim sice nestál jen 15 tisíc dolarů, jak se tradovalo, neboť cenu před uvedením do kin navýšila postprodukce. Nicméně pořád jde o levná díla s náklady řádově miliony dolarů a zisky přes sto milionů na každý díl. I když se jejich kvalita snižuje, fanoušci na ně stále slyší a na podzim přijde do kin už čtvrtá část.

S Paranormal Activity má Ďábel v těle společný i styl mockumentu - tedy používání údajně „nalezených" dokumentárních či amatérských záznamů, jejž kdysi uvedla v život Záhada Blair Witch.

Ďábel v těle těžil z toho, že byl jedinou premiérou týdne v širší distribuci, navíc přišel do kin v období a v atmosféře, kdy se publiku a akademikům připomínají adepti na Oscary, případně ještě dojíždějí rodinné snímky. Studio této situace využilo a zaměřilo se na mladé diváky. Proto film podpořilo i kampaní, která místo tištěných novin a televize vsadila spíš na online teasery a alternativní marketing.

Foto: Aktuálně.cz

Úspěch lze zároveň připsat i společenské atmosféře, protože horory jsou v době krize tradičním prostředkem, jak si bezpečně ventilovat strach a napětí - alespoň v případě mladší generace. Podle průzkumů bylo 59 procent diváků Ďábla pod 25 let a 85 procent pod pětatřicet. Jeho tržby 34,5 milionu jsou historicky třetí nejlepší výsledek za leden (po Cloverfieldu a znovuuvedení Star Wars). Zároveň je to pátý nejlepší start pro nadpřirozený horor (po posledních dvou Paranormálních aktivitách, Nenávisti a druhém Kruhu).

Teď se však zdá, že bude Ďábel v těle následovat své předchůdce i ve strmém poklesů zisků, jenž k tomuto typu hororů patří. Napovídal by tomu fakt, že plných 47 procent lidí z celkové víkendové návštěvnosti přišlo na film už v pátek. Ve prospěch snímku nebude hrát ani divácká šeptanda, ani recenze. Na IMDb.com má film od řadových diváků známku jen 4,4 z deseti a databáze Rottentomatoes.com eviduje pouze sedm procent kladných recenzí.

Režisér filmu William Brent Bell má na kontě podobně neúspěšný horor Stay Alive z roku 2006 a jeho novinku recenzenti hodnotí slovy jako „The Devil Inside ukazuje jen to, jak málo stačí davu v kině, aby ječel strachy" (Wesley Morris, Boston Globe).

Michael Rechtshaffen z Hollywood Reporteru v narážce na název píše, že je film děsivý asi jako devil's food cake - což je název pro čokoládový dort.

Eric D. Snider z Film.com poznamenává, že Bell režíruje jako chlapík, kterého zavolali do práce, když měl mít den volna, a řada recenzentů kritizuje, jak film jen dál vyvařuje zmíněný styl mockumentu. Mark Olsen z Los Angeles Time proto v nadsázce žádá všechny lidi na světě: „Hej, až zase najdete nějaké záběry, nechte je ležet. Uděláte nám všem ostatním velkou službu."

Foto: Aktuálně.cz

Jediný, kdo si na vymítače nemůže stěžovat, jsou podle analytiků statistiky. Film totiž napomohl vyhnat z pokladen „démony a prokletí nízké návštěvnosti". Na nepovedeném konci vánoční sezóny totiž nezabraly ani některé předpokládané hity a celková návštěvnost roku byla nejnižší za posledních šestnáct let. Celkový víkendový příjem ve výši 144 milionů znamená i nárůst o 29 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, kdy vyhrál žebříček opěvovaný western bratří Coenů Opravdová kuráž.

Paramount má želízko i na druhém místě žebříčku, kam po dvou prvenstvích spadl čtvrtý díl série Mission: Impossible s podtitulem Ghost Protocol. Velmi vysoko hodnocený hit s Tomem Cruisem si připsal dalších 20,5 milionu dolarů a celkem má z domácích severoamerických kin už 170 milionů. Na třetím místě je druhý sherlockovský film Guye Ritchieho s podtitulkem Hra stínů. Získal 14,5 milionu dolarů a má už dohromady 157 milionů.

Z oscarových adeptů má v desítce dva zástupce Steven Spielberg: War Horse je šestý, animovaný Tintin osmý. Pro Válečného koně jde přitom spíš o rozjezd, u Tintina ale naopak o příznak neúspěchu.

Na deváté příčce je pak oceňovaná adaptace Le Carrého špionážní klasiky Tinker Tailor Soldier Spy (Jeden musí z kola ven) s mimořádně nabitým hereckým obsazením.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 27 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Bezprizorní dětští uprchlíci v Řecku podle Hamáčka nejsou

V řeckých táborech podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nejsou dětští uprchlíci, kteří by byli vhodní pro převoz do Česka. Přivézt do ČR sedmnáctileté Afghánce či Pákistánce by nemělo smysl, řekl ve čtvrtek ministr ve Sněmovně při interpelacích. Zopakoval, že ministerstvo vnitra pokládá celou záležitost za uzavřenou.

"Žádné děti, které by byly bezprizorní, opuštěné a vhodné k relokaci do České republiky, nejsou. Je tam celá řada sedmnáctiletých Afghánců a Pákistánců, kteří z mého pohledu nemají šanci na nějakou rozumnou resocializaci v ČR," uvedl ministr vnitra. Podle něj by tito mladíci pravděpodobně brzo odešli za svými příbuznými do Německa nebo Švédska. Česko bude podle Hamáčka nadále pomáhat řešit situaci v řeckých uprchlických táborech materiálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy