Letní Letnou zahájí provazochodkyně, přes Vltavu projde po 350 metrů dlouhém laně

ČTK ČTK
30. 7. 2019 14:33
Přechodem přes Vltavu ve výšce 35 metrů na laně dlouhém 350 metrů odstartuje přespříští středu 14. srpna další ročník mezinárodního festivalu Letní Letná, který potrvá do 1. září.

Provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongongaová z francouzského souboru Cie Basinga se českému publiku představila již před šesti lety, kdy při festivalu vystoupala na vrchol šapitó.

Tentokrát její procházka po laně povede od Právnické fakulty přes Vltavu až do Letenských sadů. Stane se tak za doprovodu živé hudby, která provazochodkyni celou dobu bude hrát do rytmu.

Přímo na Letné pak má zahájení festivalu pokračovat několika představeními pod širým nebem. Akrobatickou show volně inspirovanou šamanismem a mystikou uvede uskupení Blackout Paradox.

Nové pouliční představení Cink The Universe představí dvojice mladých performerů Zuzana Drábová a Jan Jirák. Ve festivalovém baru následně zahraje argentinsko-španělská kapela La Orquesta Informal.

Na Letní Letnou se vrátí oblíbení kanadští vousáči ze souboru Cirque Alfonse s novou inscenací Tabarnak.

Trojice akrobatů z jiného souboru Théâtre d'Un Jour roku 2011 oslovila publikum akrobatickými výkony, ladnými piruetami a salty i zdánlivě nekonečnými lidskými pyramidami. Ve své novince s názvem Strach - A Fear Song ke spolupráci přizvou sopranistku Julii Calbeteovou. Její zpěv představení doprovodí.

Premiéru nové inscenace nazvané Hrdinové uvedou populární tuzemští Losers Cirque Company.

Cirk La Putyka dorazí na Letnou s letošní novinkou Isole, která návštěvníky přenese "na místo plné radosti a hravosti, překypující rozmanitou hudbou v nejrůznějších podobách", jak uvádějí pořadatelé.

Holektiv představí dobové zpracování příběhu první české pilotky s názvem Božena. A divadlo Vosto5 pro změnu vzdá hold Hančovi a Vrbatovi v loutkohereckém představení Slzy ošlehaných mužů.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 56 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy