Letní Letnou zahájí provazochodkyně, přes Vltavu projde po 350 metrů dlouhém laně

ČTK ČTK
30. 7. 2019 14:33
Přechodem přes Vltavu ve výšce 35 metrů na laně dlouhém 350 metrů odstartuje přespříští středu 14. srpna další ročník mezinárodního festivalu Letní Letná, který potrvá do 1. září.

Provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongongaová z francouzského souboru Cie Basinga se českému publiku představila již před šesti lety, kdy při festivalu vystoupala na vrchol šapitó.

Tentokrát její procházka po laně povede od Právnické fakulty přes Vltavu až do Letenských sadů. Stane se tak za doprovodu živé hudby, která provazochodkyni celou dobu bude hrát do rytmu.

Přímo na Letné pak má zahájení festivalu pokračovat několika představeními pod širým nebem. Akrobatickou show volně inspirovanou šamanismem a mystikou uvede uskupení Blackout Paradox.

Nové pouliční představení Cink The Universe představí dvojice mladých performerů Zuzana Drábová a Jan Jirák. Ve festivalovém baru následně zahraje argentinsko-španělská kapela La Orquesta Informal.

Na Letní Letnou se vrátí oblíbení kanadští vousáči ze souboru Cirque Alfonse s novou inscenací Tabarnak.

Trojice akrobatů z jiného souboru Théâtre d'Un Jour roku 2011 oslovila publikum akrobatickými výkony, ladnými piruetami a salty i zdánlivě nekonečnými lidskými pyramidami. Ve své novince s názvem Strach - A Fear Song ke spolupráci přizvou sopranistku Julii Calbeteovou. Její zpěv představení doprovodí.

Premiéru nové inscenace nazvané Hrdinové uvedou populární tuzemští Losers Cirque Company.

Cirk La Putyka dorazí na Letnou s letošní novinkou Isole, která návštěvníky přenese "na místo plné radosti a hravosti, překypující rozmanitou hudbou v nejrůznějších podobách", jak uvádějí pořadatelé.

Holektiv představí dobové zpracování příběhu první české pilotky s názvem Božena. A divadlo Vosto5 pro změnu vzdá hold Hančovi a Vrbatovi v loutkohereckém představení Slzy ošlehaných mužů.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy