Smoljakův syn chce od Supraphonu odměnu za cimrmanovské desky

ČTK ČTK
20. 1. 2020 18:43
Syn režiséra Ladislava Smoljaka Filip se u soudu domáhá zhruba 90 tisíc korun v souvislosti s tím, že firma Supraphon bez jeho souhlasu vydala limitovanou edici desek k 50. výročí Divadla Járy Cimrmana.
Filip Smoljak na snímku z roku 2016.
Filip Smoljak na snímku z roku 2016. | Foto: ČTK

Na pondělním jednání Filip Smoljak mimo jiné uvedl, že Supraphon zpětně upravoval licenční smlouvy uzavřené s jeho sourozenci. Proti tomu se právník firmy ostře uhradil a pohrozil Smoljakovi trestněprávními důsledky.

Právník, skladatel a vydavatel jazzové hudby Petr Ostrouchov.
Právník, skladatel a vydavatel jazzové hudby Petr Ostrouchov. | Foto: Josef Horázný

Supraphon vydal edici vinylových desek v září 2016. Režisérův syn označil za protiprávní, že se tak stalo bez jeho souhlasu, ačkoliv je jedním z dědiců práv po otci a také držitelem práv výkonného umělce.

Vydavatelství připouští, že synův souhlas skutečně nezískalo, na rozdíl od kladného stanoviska tří jeho sourozenců. "Pan Filip Smoljak bojkotuje uzavírání licenčních smluv k dílu svého otce. Odmítl dát souhlas, aby se mohl domáhat dvojnásobku toho, co jeho sourozenci. Jde mu jen o ekonomické důvody, samotnému vydání žádným právním způsobem nebránil," konstatoval u pražského městského soudu právník Supraphonu Petr Ostrouchov.

"Supraphon vůbec nezajímala nějaká práva. Vydal si kolekci a práva začal řešit až potom," kontroval Smoljakův právník Michal Šalamoun. "Ke společnosti Supraphon historicky nemám naprosto žádnou důvěru, nikdy bych jí to nesvěřil," dodal režisérův syn.

Supraphon tvrdí, že Filipa Smoljaka oslovil už v květnu 2016. "Až na podzim řekl, že práva neposkytne. "Už byly vynaloženy náklady, a klient (Supraphon) proto zhodnotil podnikatelské riziko tak, že projekt dotáhne do konce," řekl Ostrouchov.

Doplnil, že vydavatelství, které zvukové záznamy her Divadla Járy Cimrmana publikuje od 70. let minulého století, je ochotné vyplatit žalobci stejnou částku jako jeho sourozencům.

"Ani moji sourozenci nepodepsali licenční smlouvu včas a můžeme to dokázat," řekl k tomu soudci Filip Smoljak. Současná podoba smluv, kterou předložil Supraphon, podle něj vznikla až po podání žaloby. "To jsou lži," reagoval Ostrouchov.

Smoljak uvádí, že mu jde zejména o princip a že požadované peníze chce použít na prospěšné účely. Na svém blogu píše, že "podporuje amatérské nevýdělečné divadelní soubory ze všech koutů Čech a Moravy, aby mohly hrát divadelní hry (Ladislava) Smoljaka a (Zdeňka) Svěráka".

Jednání, které provázela otevřeně nepřátelská atmosféra mezi stranami sporu, soud odročil na neurčito. Bude zvažovat, jakým způsobem stanovit konkrétní hodnotu odměny, jež Smoljakovi náleží.

Sporů kvůli užívání otcova díla vede Filip Smoljak řadu. Pražský městský soud například aktuálně řeší i žalobu, kterou režisérův syn podal na Žižkovské divadlo Járy Cimrmana.

Muž tvrdí, že režijní zpracování divadelních her Akt, Vyšetřování ztráty třídní knihy a Cimrman v říši hudby je autorským dílem, a proto po divadlu požaduje podíl ze zisku. Ten podle něj v současné době činí zhruba půl milionu korun.

Cimrman je to nejcennější, co po nás tady zůstane, víc než filmy nebo povídky, říká Zdeněk Svěrák. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 13 minutami

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 procenta. V eurozóně se HDP snížil o 11,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Piloti formule 1 Räikkönen i Giovinazzi zůstávají v Alfě Romeo

Finský veterán Kimi Räikkönen i Antonio Giovinazzi budou také v příští sezoně mistrovství světa formule 1 jezdit za stáj Alfa Romeo. Švýcarský tým o prodloužení spolupráce s oběma piloty informoval na svých internetových stránkách.

Jednačtyřicetiletý Räikkönen je nejstarším pilotem ve startovním poli. Na kontě má 21 vítězství a v roce 2007 se s Ferrari stal mistrem světa. Finský jezdec ve formuli 1 závodil i za McLaren a Lotus a je také rekordmanem v počtu startů, kterých má na kontě 324. V týmu Alfy Romeo působí od loňska.

Šestadvacetiletý Giovinazzi si první start v F1 připsal před třemi lety v barvách Sauberu. První kompletní sezonu odjel loni po přejmenování týmu na Alfa Romeo, kdy díky pátému místu ve Velké ceně Brazílie zaznamenal dosud nejlepší výsledek v kariéře. V probíhajícím ročníku italský pilot byl nejlépe devátý.

Další zprávy