Smoljakův syn chce od Supraphonu odměnu za cimrmanovské desky

ČTK ČTK
20. 1. 2020 18:43
Syn režiséra Ladislava Smoljaka Filip se u soudu domáhá zhruba 90 tisíc korun v souvislosti s tím, že firma Supraphon bez jeho souhlasu vydala limitovanou edici desek k 50. výročí Divadla Járy Cimrmana.
Filip Smoljak na snímku z roku 2016.
Filip Smoljak na snímku z roku 2016. | Foto: ČTK

Na pondělním jednání Filip Smoljak mimo jiné uvedl, že Supraphon zpětně upravoval licenční smlouvy uzavřené s jeho sourozenci. Proti tomu se právník firmy ostře uhradil a pohrozil Smoljakovi trestněprávními důsledky.

Právník, skladatel a vydavatel jazzové hudby Petr Ostrouchov.
Právník, skladatel a vydavatel jazzové hudby Petr Ostrouchov. | Foto: Josef Horázný

Supraphon vydal edici vinylových desek v září 2016. Režisérův syn označil za protiprávní, že se tak stalo bez jeho souhlasu, ačkoliv je jedním z dědiců práv po otci a také držitelem práv výkonného umělce.

Vydavatelství připouští, že synův souhlas skutečně nezískalo, na rozdíl od kladného stanoviska tří jeho sourozenců. "Pan Filip Smoljak bojkotuje uzavírání licenčních smluv k dílu svého otce. Odmítl dát souhlas, aby se mohl domáhat dvojnásobku toho, co jeho sourozenci. Jde mu jen o ekonomické důvody, samotnému vydání žádným právním způsobem nebránil," konstatoval u pražského městského soudu právník Supraphonu Petr Ostrouchov.

"Supraphon vůbec nezajímala nějaká práva. Vydal si kolekci a práva začal řešit až potom," kontroval Smoljakův právník Michal Šalamoun. "Ke společnosti Supraphon historicky nemám naprosto žádnou důvěru, nikdy bych jí to nesvěřil," dodal režisérův syn.

Supraphon tvrdí, že Filipa Smoljaka oslovil už v květnu 2016. "Až na podzim řekl, že práva neposkytne. "Už byly vynaloženy náklady, a klient (Supraphon) proto zhodnotil podnikatelské riziko tak, že projekt dotáhne do konce," řekl Ostrouchov.

Doplnil, že vydavatelství, které zvukové záznamy her Divadla Járy Cimrmana publikuje od 70. let minulého století, je ochotné vyplatit žalobci stejnou částku jako jeho sourozencům.

"Ani moji sourozenci nepodepsali licenční smlouvu včas a můžeme to dokázat," řekl k tomu soudci Filip Smoljak. Současná podoba smluv, kterou předložil Supraphon, podle něj vznikla až po podání žaloby. "To jsou lži," reagoval Ostrouchov.

Smoljak uvádí, že mu jde zejména o princip a že požadované peníze chce použít na prospěšné účely. Na svém blogu píše, že "podporuje amatérské nevýdělečné divadelní soubory ze všech koutů Čech a Moravy, aby mohly hrát divadelní hry (Ladislava) Smoljaka a (Zdeňka) Svěráka".

Jednání, které provázela otevřeně nepřátelská atmosféra mezi stranami sporu, soud odročil na neurčito. Bude zvažovat, jakým způsobem stanovit konkrétní hodnotu odměny, jež Smoljakovi náleží.

Sporů kvůli užívání otcova díla vede Filip Smoljak řadu. Pražský městský soud například aktuálně řeší i žalobu, kterou režisérův syn podal na Žižkovské divadlo Járy Cimrmana.

Muž tvrdí, že režijní zpracování divadelních her Akt, Vyšetřování ztráty třídní knihy a Cimrman v říši hudby je autorským dílem, a proto po divadlu požaduje podíl ze zisku. Ten podle něj v současné době činí zhruba půl milionu korun.

Cimrman je to nejcennější, co po nás tady zůstane, víc než filmy nebo povídky, říká Zdeněk Svěrák. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 minutami

Po požáru domu na Praze 5 skončila jedna žena v nemocnici. Hasiči několik osob evakuovali

Pětašedesátiletá žena skončila v nemocnici po odpoledním požáru bytu ve druhém patře činžovního domu v Praze 5. Nadýchala se zplodin. Z domu muselo být evakuováno několik lidí. Hasiči požár dostali rychle pod kontrolu. Rozsah škody a příčinu vzniku ohně zjišťují vyšetřovatelé. 

Hořet začalo krátce po 15:00 v Lidické ulici. "Hasiči nasadili na lokalizaci plamenů jeden vodní proud vnitřní částí budovy. Během zásahu zachránili čtyři osoby pomocí vyváděcích masek a jednoho psa. Několik osob se evakuovalo před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za 17 minut, poté ještě kontrolovali skrytá ohniska termokamerou. Museli také rozebrat i část stropního podhledu bytu.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy