Festival Divadlo v Plzni uvede inscenace režírované hvězdami Lupou či Rauem

ČTK ČTK
22. 7. 2021 9:43
Mezinárodní festival Divadlo v Plzni od 15. do 23. září uvede výjimečné inscenace tří hvězdných evropských režisérů Krystiana Lupy, Luka Percevala a Mila Raua. Slovenské komorné divadlo z Martina představí inscenaci D1 o nekonečném budování klíčové slovenské dálnice.
Inscenaci Austerlitz představí litevské Divadlo mladých.
Inscenaci Austerlitz představí litevské Divadlo mladých. | Foto: Laura Vancevičiene

"Sestavování programu letošního ročníku v období koronavirové nejistoty bylo mimořádně obtížné. Proto považuji za malý zázrak, jaké výjimečné zahraniční soubory s významnými evropskými režiséry se nám podařilo domluvit," říká ředitel festivalu Jan Burian. "Zároveň letos pokračujeme ve snaze dát co největší prostor českým souborům včetně těch studentských, které v uplynulé sezoně neměly mnoho příležitostí hrát naživo pro diváky," doplňuje.

Mezinárodní festival Divadlo se loni uskutečnil navzdory pandemii a v situaci, kdy se mnohé akce rušily. Ze zahraničních hostů ale kvůli cestovním omezením přivítal jen slovenské a francouzské umělce.

O zahájení se letos postará litevské Divadlo mladých, se kterým polský režisér Krystian Lupa nastudoval inscenaci Austerlitz. Inspiroval ji stejnojmenný román dnes již nežijícího německého spisovatele Winfrieda Georga Sebalda. Jeho hrdina, pražský rodák Austerlitz, prochází Evropou a nachází "stopy bolesti" v celé její historii.

"Působivý jazyk Sebaldova románu Lupa přetavuje ve stejně úchvatné sdělení divadelní. Za pomoci vzpomínek, analogií a představ přenáší diváky v prostoru i čase, zabývá se i největším traumatem 20. století, holokaustem," popisuje dramaturgyně Kamila Černá. Krystian Lupa se na festival vrací po pěti letech.

Krátce po premiéře festivaloví diváci uvidí inscenaci belgického režiséra Luka Percevala, jenž se v Plzni představí poprvé. V moderním zpracování Čechovovy klasiky nazvaném 3sestry spojí síly herci dvou polských scén TR Varšava a Narodowy Stary Teatr z Krakova, které podle pořadatelů patří k evropské divadelní extratřídě. Perceval ve hře předkládá vizi stárnoucí Evropy, jež se nechce poddat plynoucímu času.

Inscenace Rodina od švýcarského režiséra Mila Raua v belgickém divadle NTGent vznikla podle skutečnosti. V roce 2007 byla čtyřčlenná rodina na severu Francie v Calais nalezena mrtvá, bez vysvětlení, bez jasného motivu, pouze dopis na rozloučenou s textem "Zašli jsme příliš daleko, omlouváme se". Jejich příběh tlumočí Milo Rau prostřednictvím skutečného hereckého manželského páru, jeho dvou dcer a psů.

Český program festivalu Divadlo bude složen z nejlepšího, co se urodilo na domácích jevištích za uplynulou sezonu poznamenanou koronavirem, avizují pořadatelé. Postupně vystoupí soubory z Brna, Hradce Králové, Liberce, Olomouce, Ostravy a Prahy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy