Festival Divadlo v Plzni uvede inscenace režírované hvězdami Lupou či Rauem

ČTK ČTK
22. 7. 2021 9:43
Mezinárodní festival Divadlo v Plzni od 15. do 23. září uvede výjimečné inscenace tří hvězdných evropských režisérů Krystiana Lupy, Luka Percevala a Mila Raua. Slovenské komorné divadlo z Martina představí inscenaci D1 o nekonečném budování klíčové slovenské dálnice.
Inscenaci Austerlitz představí litevské Divadlo mladých.
Inscenaci Austerlitz představí litevské Divadlo mladých. | Foto: Laura Vancevičiene

"Sestavování programu letošního ročníku v období koronavirové nejistoty bylo mimořádně obtížné. Proto považuji za malý zázrak, jaké výjimečné zahraniční soubory s významnými evropskými režiséry se nám podařilo domluvit," říká ředitel festivalu Jan Burian. "Zároveň letos pokračujeme ve snaze dát co největší prostor českým souborům včetně těch studentských, které v uplynulé sezoně neměly mnoho příležitostí hrát naživo pro diváky," doplňuje.

Mezinárodní festival Divadlo se loni uskutečnil navzdory pandemii a v situaci, kdy se mnohé akce rušily. Ze zahraničních hostů ale kvůli cestovním omezením přivítal jen slovenské a francouzské umělce.

O zahájení se letos postará litevské Divadlo mladých, se kterým polský režisér Krystian Lupa nastudoval inscenaci Austerlitz. Inspiroval ji stejnojmenný román dnes již nežijícího německého spisovatele Winfrieda Georga Sebalda. Jeho hrdina, pražský rodák Austerlitz, prochází Evropou a nachází "stopy bolesti" v celé její historii.

"Působivý jazyk Sebaldova románu Lupa přetavuje ve stejně úchvatné sdělení divadelní. Za pomoci vzpomínek, analogií a představ přenáší diváky v prostoru i čase, zabývá se i největším traumatem 20. století, holokaustem," popisuje dramaturgyně Kamila Černá. Krystian Lupa se na festival vrací po pěti letech.

Krátce po premiéře festivaloví diváci uvidí inscenaci belgického režiséra Luka Percevala, jenž se v Plzni představí poprvé. V moderním zpracování Čechovovy klasiky nazvaném 3sestry spojí síly herci dvou polských scén TR Varšava a Narodowy Stary Teatr z Krakova, které podle pořadatelů patří k evropské divadelní extratřídě. Perceval ve hře předkládá vizi stárnoucí Evropy, jež se nechce poddat plynoucímu času.

Inscenace Rodina od švýcarského režiséra Mila Raua v belgickém divadle NTGent vznikla podle skutečnosti. V roce 2007 byla čtyřčlenná rodina na severu Francie v Calais nalezena mrtvá, bez vysvětlení, bez jasného motivu, pouze dopis na rozloučenou s textem "Zašli jsme příliš daleko, omlouváme se". Jejich příběh tlumočí Milo Rau prostřednictvím skutečného hereckého manželského páru, jeho dvou dcer a psů.

Český program festivalu Divadlo bude složen z nejlepšího, co se urodilo na domácích jevištích za uplynulou sezonu poznamenanou koronavirem, avizují pořadatelé. Postupně vystoupí soubory z Brna, Hradce Králové, Liberce, Olomouce, Ostravy a Prahy.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy