Dirigent Barenboim vrátil hudební cenu Echo, kterou získali rapeři s antisemitskými texty

ČTK ČTK
23. 4. 2018 18:35
Barenboim, který je sám židovského původu, texty obou raperů označil za antisemitské, nepřátelské vůči ženám, homofobní a obecně opovrhující lidmi.
Dirigent Daniel Barenboim.
Dirigent Daniel Barenboim. | Foto: Pražské jaro/Petra Hajská

Berlín - Své hudební ceny Echo vrátil kvůli ocenění údajně "jednoznačně antisemitského" rapového alba také světoznámý argentinsko-izraelský dirigent a klavírista Daniel Barenboim.

Pětasedmdesátiletý hudebník, který nyní působí jako hudební ředitel berlínské Státní opery Pod lipami, v pondělí oznámil, že rozhodnutí učinil společně se svými orchestry Staatskapelle Berlin a West-Eastern Divan Orchestra. Německý Spolkový svaz hudebního průmyslu (BVMI), který prestižní ocenění Echo uděluje, vyjádřil nad rozhodnutím Barenboima politování.

Barenboim je patrně zatím nejslavnější hudební osobností, která vrátila německé hudební ceny kvůli nedávnému ocenění raperů Kollegaha a Farida Banga za jejich album Jung, Brutal, Gutaussehend 3. Na něm jsou i songy s verši zjevně bagatelizujícími hrůzy holokaustu: "Mé tělo je vyrýsovanější než vězňů z Osvětimi" nebo "Udělej zas nějaký holokaust, přijď s Molotovovým koktejlem".

Barenboim, který je sám židovského původu, označil album za jednoznačně antisemitské, nepřátelské vůči ženám, homofobní a obecně opovrhující lidmi. "Musíme se svorně postavit proti takovým hlasům a nesmíme je ještě posilovat tím, že je vyznamenáme cenami a tím legitimizujeme," prohlásil Barenboim.

Ocenění raperské dvojice vyvolalo vlnu kritiky. Své hudební trofeje vrátil například rocker Marius Müller-Westernhagen, ale zejména osobnosti z oblasti klasické hudby, jako pianista Igor Levit nebo dirigent Christian Thielemann.

Barenboim získal ceny Echo Klassik mimo jiné v roce 2006 jakožto nejlepší dirigent a v roce 2012 za celoživotní dílo. Několikrát vystoupil také v Praze, loni zahájil s Vídeňskými filharmoniky 72. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

Spolkový svaz hudebního průmyslu dnes podle agentury DPA prohlásil, že toto rozhodnutí přijal s politováním, ale respektuje je. Nyní se však údajně soustředí na svou ohlášenou obnovu.

Německé ceny Echo jsou obdobou amerických ocenění Grammy a britských Brit Awards. Německá akademie ceny uděluje zvlášť v oblasti populární hudby, klasiky (Echo Klassik) a jazzu (Echo Jazz). Oceněné vybírá porota, která v případě ocenění v oblasti populární hudby dosud zohledňovala také prodejnost nahrávek i jejich umístění v žebříčcích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Robert Svoboda rezignoval na funkci trenéra hokejistů Zlína

Hokejisté Zlína jsou bez trenéra. Robert Svoboda rezignoval po nedělní porážce s Kladnem a kvůli výkonům v úvodu extraligy, v níž jsou Berani poslední. V osmi zápasech získali pět bodů. Klub o změnách informoval v tiskové zprávě.

"Po duelu v Kladně bylo jasné, že týmu může pomoci změna trenéra. Myslím, že je to momentálně neodkladně správná věc, která může ještě vše obrátit k lepšímu,“ uvedl Svoboda s tím, že chce z mužstva sejmout tlak okolí, který je vyvíjen na něj osobně a mužstva se negativně dotýká.

Berany v zápase na ledě Olomouce povede asistent Martin Hamrlík společně s koučem zlínské juniorky Lubošem Jenáčkem.

Další zprávy