Ultima Vez a Alias budou hvězdami festivalu Tanec Praha

Kultura ČTK Kultura, ČTK
4. 4. 2012 14:45
Festival Tanec Praha se uskuteční od 4. do 29. června
Foto: Divadlo Archa

Praha - Švýcarský taneční soubor Alias a belgická skupina Ultima Vez budou patřit k největším lákadlům festivalu Tanec Praha 2012. Jedna z nejdůležitějších tanečních událostí sezony se uskuteční od 4. do 29. června na čtyřech pražských scénách.

Hvězdou festivalu bude brazilský choreograf a umělecký šéf souboru Alias Guilherme Botelho. Botelho preferuje čistě fyzický výkon, tanec, oprostil se od rekvizit a dekorací. Od tanečníků vyžaduje extrémní pozornost a fyzickou připravenost. Představení Sideways Rain, které je podle kritiků "hypnotické, úchvatné, nesnesitelné i fascinující", uvede pražské Hudební divadlo Karlín 26. a 27. června.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

V koprodukci s Divadlem Archa se na festivalu představí vlámský soubor Ultima Vez s inscenací booty Looting v choreografii Wima Vandekeybuse. Belgický režisér, choreograf, tanečník, fotograf a vedoucí Ultima Vez založil tento taneční soubor v roce 1986 během pobytu ve Španělsku. Na mezinárodní scénu vstoupil s představením What the Body Does Not Remember. Vandekeybusova tvorba je charakteristická radikálním pohybovým divadlem, jehož hnacím motorem je konflikt, síla, instinkt, "imaginární katastrofa", rozpor mezi přitažlivostí a odtažitostí. Vandekeybus umí propojovat i text a autorskou hudbu. Pro Ultimu Vez skládali avantgardní hudebníci jako David Byrne, Marc Ribot, Charo Calvo, David Eugene Edwards ze 16 Horse Power či skupina Woven Hand.

Foto: Divadlo Archa

Českým divákům se soubor poprvé představil v Divadle Archa v roce 1995 projektem Mountains Made of Barking. Od té doby Archa z tvorby Wima Vendekeybuse uvedla už sedm inscenací. Na stejné scéně se uskuteční i představení Saburó Tešigawary z Japonska se souborem 420PEOPLE.

Dalším hostem přehlídky bude berlínská skupina Dorkypark GMBH argentinské choreografky Constanzy Macrasové, která na Nové scéně Národního divadla pozve diváky na cestu po romských komunitách. Z Velké Británie dorazí choreografka a performerka Wendy Houstounová, jejíž dílo vtipně obohacuje a rozšiřuje hranice tance a divadla. Silné bude zastoupení choreografů z Izraele.

V rámci 24. ročníku festivalu se budou konat i představení pro děti, workshopy a diskuze. Taneční vystoupení se kromě Prahy odehrají také v Brně, Českém Krumlově, Hradci Králové, Jihlavě nebo Olomouci.

 

Právě se děje

Další zprávy