Rebelující teenageři se v Arše vymezí proti autoritám

Kultura Kultura
5. 12. 2011 12:24
Ultima Vez uzavřou přehlídku vlámského divadla
Foto: Divadlo Archa

Praha - Vlámský soubor Ultima Vez se po roce vrací do Divadla Archa, tentokrát s představením pro mladé a o mladých. Po tanečním představení nieuwZwart (2009) a filmové inscenaci Monkey Sandwich (2010) umělecký vedoucí souboru Wim Vandekeybus přiváží představení Radical Wrong.

Archa ho uvede ve třech reprízách 5., 6. a 7. prosince, které zároveň uzavřou tamní přehlídku vlámského divadla. Do tance přetavenou vzpouru mladé generace označuje Vandekeybus za anti-představení; respektive představení, které ve skutečnosti není představením, nebo se tak alespoň nechce tvářit.

„Rebelující povaha teenagerů pro mě znamená mnohem víc než názor společnosti, která jim říká, jak to dělat a co si o tom myslet. V jistém smyslu je Radical Wrong pro mě zásadním testem," říká Vandekeybus a dodává: „Když pracujete s mladými lidmi a děláte představení pro jejich vrstevníky, musíte jím dát šanci se vyjádřit. Mladí lidé se vymezují vůči autoritám, a pokud jsem chtěl, aby představení věřili, nemohl jsem je v ničem omezovat. Je to jejich představení, a díky tomu mu dávají obrovskou energii."

Belgický režisér, choreograf, tanečník, fotograf a vedoucí Ultima Vez založil tento taneční soubor v roce 1986 během pobytu ve Španělsku. Na mezinárodní scénu vstoupil s představením What the Body Does Not Remember.

Foto: Divadlo Archa

Vandekeybusova tvorba je charakteristická radikálním pohybovým divadlem, jehož hnacím motorem je konflikt, síla, instinkt, "imaginární katastrofa", rozpor mezi přitažlivostí a odtažitostí. Vandekeybus umí propojovat i text a autorskou hudbu. Pro Ultimu Vez skládali avantgardní hudebníci jako David Byrne, Marc Ribot, Charo Calvo, David Eugene Edwards ze 16 Horse Power či skupina Woven Hand.

Českým divákům se soubor poprvé představil v Divadle Archa v roce 1995 projektem Mountains Made of Barking. Od té doby Archa z tvorby Wima Vendekeybuse uvedla už sedm inscenací.

"Dával jsem jim režijní instrukce, ale zároveň jsem jim řekl: to vše můžete použít proti mně. Hrál jsem roli člověka, který je příliš starý na to, aby ho vzali mezi sebe - k čemuž jsem se musel trochu nutit, protože se mentálně cítím pořád mladý," dodává šéf souboru k nové inscenaci.

Představení jen určeno zejména mladým divákům a Archa nabízí studentům omezený počet výrazně zvýhodněných vstupenek, Radical Wrong nicméně rezonuje i s diváky starších generací. Vandekeybus, který vždy pracuje s autorskou hudbou, zařadil do představení skladby Public Image Limited nebo Beastie Boys - legendárních kapel osmdesátých let.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy