Rebelka předčila Lincolna, Madagaskar i Promethea

Kultura ČTK Kultura, ČTK
25. 6. 2012 7:35
Studio Pixar zaznamenalo s Rebelkou další úspěch
Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Hollywoodské studio Pixar zaznamenalo se svým nejnovějším animovaným filmem Rebelka další úspěch. Snímek o vzpurné skotské princezně byl při své premiéře o víkendu nejnavštěvovanějším filmem v severní Americe, kde na něj diváci zaplatili na vstupném 66,7 milionu dolarů (1,37 miliardy korun).

Pixar poprvé vsadil na film, ve kterém je ženská hlavní role. Princezně Meridě propůjčila hlas ve snímku, který stál 185 milionů dolarů, skotská herečka Kelly Macdonaldová.

Rebelka je třináctým filmem z dílny Pixaru po sobě, který při uvedení do severoamerických kin debutoval na prvním místě žebříčků návštěvnosti. První "jedničkou" Pixaru, který se zaměřuje na počítačovou animaci, byla v roce 1995 Toy Story.

Další debutující film, směs historického filmu a horroru, Abraham Lincoln: Lovec upírů, skončil na třetím místě s tržbami 16,5 milionu dolarů. Na druhém místě je s tržbou 20,2 milionu dolarů nejnavštěvovanější film z minulého týdne, již třetí pokračování animovaného filmu o zvířátkách uprchlých ze zoo Madagaskar 3. Snímek zatím v USA a Kanadě utržil 157,6 milionu dolarů.

Na čtvrtém místě je sci-fi režiséra Ridleyho Scotta Prometheus, který dějově předchází jeho slavnému Vetřelci. V první desítce se drží i stálice minulých týdnů - na osmém sci-fi komedie Muži v černém 3 a na devátém akční film s hrdiny z komiksů Avengers.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kam do kina?

 

Právě se děje

před 7 minutami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 1 hodinou

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy