Pes Uggie z oscarového Umělce vydal paměti

Kultura Kultura
27. 10. 2012 16:02
Teriér a herec je také nositelem Psí palmy z Cannes
Tvůrci Umělce na Glóbech
Tvůrci Umělce na Glóbech | Foto: Reuters

Paříž - Oscarový snímek Umělec si dokázal získat filmové kritiky  se vším všudy, včetně statečného psa Jacka v podání teriéra Uggieho. Zvířecí hvězda již měla v té době za sebou role ve filmech Mr. Fix It a Voda pro slony. Nyní celebritě vyšly i memoáry s názvem Uggie: My story a čtvernohý šťastlivec se při této příležitosti vydal do francouzského hlavního města k řádnému pohoštění.

Po propagaci knihy se herec totiž „navečeřel" ve slavném restaurantu  Brasserie Lipp, známému díky zájmu mnoha celebrit, od Ernesta Hemingwaye po dnešní světoznámé herce.

Pes byl v mládí kvůli své divokosti zprvu odmítnut dvěma majiteli a od útulku ho zachránil zvířecí trenér Omar Von Miller, jenž v něm rozpoznal statečné a inteligentní zvíře ideální k použití ve filmech. V Umělci zaujal veřejnost natolik, že S.T. VanAirsdale, redaktor časopisu Movieline nadřadil jeho výkon Leonardu DiCapriovi v životopisném snímku J.Edgar a na Facebooku zahájil kampaň „Uvažujte o Uggiem" pro ocenění šikovného zvířete v rámci Oscarů. I když mu nebyla předána slavná zlatá soška, získal Psí palmu na Filmovém festivalu v Cannes 2011, Zlatý obojek (cenu, již zřejmě sám inspiroval) a jako první pes obtiskl své tlapky do hollywoodského betonu.

Kromě několika menších aktivit však v současnosti považuje Von Miller své jedenáctileté zvíře za důchodce.

On a jeho spoluautorka - britská spisovatelka Wendy Holden - budou knihu o víkendu představovat ve Velké Británii. „Uggie dělá zázraky pro Franko-americké vztahy," prohlásila Holden. „Konec konců, jeho oblíbeným slovem je „moi" a je velkým fanouškem saucisse (párku). Kdyb jen Mitt Romey měl takové charisma… Skutečně se narodil k tomu být hvězdou. Fakt, že je pes je skutečně vedlejší."       

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy