Rushdieho paměti mají nominaci na prestižní cenu

Kultura Kultura
19. 9. 2012 12:43
Cena Samuela Johnsona vybírá nejlepší tituly literatury faktu
Foto: Reuters

Londýn - Dramatické memoáry Salmana Rushdieho se ocitly na seznamu knih nominovaných na cenu Samuela Johnsona za literaturu faktu.

Ocenění, jehož heslem je „Všechny nejlepší příběhy jsou pravdivé" bylo poprvé uděleno v roce 1999 a nese jméno významného britského konzervativního myslitele a esejisty z 18. století. Dalšími kandidáty jsou například The Old Ways, kniha o starých stezkách od Roberta McFarlaneho, The Man Without a Face: The Unlikely Rise of Vladimir Putin, příběh současného ruského prezidenta, který napsala Masha Essen nebo Feathers, historie peří z pera Thora Hansena.

Čtěte také
Havel byl první, vzpomíná v nové knize Salman Rushdie
Salma Rushdie vydal 663 stran o životě s fatvou

„Tohle byl úrodný rok pro literaturu faktu a užili jsme si poznávání nových míst a tváří stejně jako vstřebávání klasických příběhů vyprávěných novým způsobem," prohlásil ministr pro univerzity a předseda poroty David Willets. Čtrnáct titulů bylo oznámeno 18. září - na výročí Johnsonova narození.

Nominované tituly každopádně zajímavě mapují historii - kromě zmíněných titulů se díla zaměřují taká na anglického krále Jindřicha VII., či popravám na rozkaz generála Franka během občanské války.

„Seznam odráží široké spektrum velmi kvalitní literatury faktu, která může potěšit čtenáře, kteří se snad inspirují k přečtení některých knih, aby mohli být zaujati pravdivými příběhy, které vypráví," ohodnotil výběr Willets.

Ministr předsedá porotě složené ještě ze spisovatelů Patricka Frenche a Raymonda Tallise, redaktora časopisu Prospect Bronwena Maddoxe a Paula Laityho, redaktora deníku Guardian.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy