Knižní tipy: klasičtí prozaici Bukowski, Dick či Gogol

Kultura Kultura
7. 5. 2012 9:29
V novém vyšel Sinclair i Gogol, resty se dohání u Dicka a Bukowskiho

Praha - Žebříček českých knižních bestsellerů je takřka neměnný a v sedmnáctém týdnu letošního roku mu opět vládne bývalý poradce prezidenta Ladislav Špaček vzpomínající na Deset let s Václavem Havlem. Následuje jej dlouhodobě komerčně úspěšná autorka knih pro ženy Joy Fieldingová se svým posledním románem Až ji uvidíš. Třetí příčku si pak drží Spasitel severského spisovatele Joa Nesbo, který nedávno v Praze propagoval svůj zatím poslední do češtiny přeložený počin.

Označení světový klasik by z žebříčku deseti aktuálních bestsellerů snesl jen Stephen King s nedávno přeloženou novelou Zhubni. V poslední době však vyšlo více knih z pera takzvaných klasiků světové prózy, ať už těch moderních nebo historických. Nabízíme pět tipů na některé z nich.

Foto: Aktuálně.cz

Charles Bukowski - Příliš blízko jatek
V tomto intimním průřezu celoživotními šuplíky píše Charles Bukowski o lásce, samotě a smrti, pábí hospodskými historkami o drsných trpaslících s rychlou pravačkou a smutných kurvách s dlouhýma nohama, zádumčivě si brouká nad dcerkou, provokuje básněmi o nostalgických náccích a ňoumovitých anarchistech, potutelně oslovuje čtenáře ze záhrobí, kontempluje o kocouřích koulích a hovězím jazyku a vysmívá se čítankovým autorům. Příliš blízko jatek je jednou z třinácti básnických sbírek vydaných posmrtně z Bukowského pozůstalosti a se štamprlí nadsázky lze říci, že starý prasák i po smrti umělecky zraje.
Argo, 288 stran, 298 Kč

 

Foto: Aktuálně.cz

Upton Sinclair - Petrolej
Rozsáhlá románová freska Petrolej praotce investigativní žurnalistiky Uptona Sinclaira, proslaveného především svou jateční knihou Džungle, zachycuje život v naftařském průmyslu v jižní Kalifornii počátkem dvacátých let minulého století. Zatímco nezávislý naftařský magnát James Arnold Ross buduje své ropné impérium a vede nerovný boj s monopoly velkých společností, jeho syn přezdívaný Bunny usiluje především o zlepšení nelidských pracovních podmínek chudých dělníků. Román lze vnímat jako dokument o skutečném životě tehdejších dělníků v jižní Kalifornii a Sinclair se v něm opět staví proti nekalým praktikám nenasytných zaměstnavatelů. Na základě knihy z roku 1927, jejíž předchozí české vydání se datuje až do roku 1972, vznikl úspěšný film Až na krev s Danielem Day-Lewisem v hlavní roli.
XYZ, 480 stran, 399 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Philip K. Dick - Předposlední pravda
Paranoidní thriller od jednoho z nejvýznamnějších autorů žánru sci-fi vrhá čtenáře do chmurného světa budoucnosti. Ve válkou zničené Americe lidé žijí hluboko pod zemským povrchem, protože jinde není bezpečno, ovšem stále ctí svého prezidenta, jenž k nim pravidelně moudře promlouvá a ani trochu nestárne. Podobně jako v některých dalších prózách, i zde se Dick dotýká svých prapodivných vizí pochmurné budoucnosti prostřednictvím netypických lidských charakterů a jejich odpudivých pohnutek.
Argo, 240 stran, 298 Kč

 

Foto: Aktuálně.cz

Julio Llamazares - Žlutý déšť
Španělský autor Julio Llamazares se literární tvorbě věnuje už od osmdesátých let a český čtenář jej poprvé má šanci poznat až prostřednictvím jeho nejúspěšnější, částečně autobiografické novely Žlutý déšť z roku 1988. Ta je poetickou a lyrickou kontemplací o samotě, času, šílenství a smrti a představuje ji monolog hlavního protagonisty - posledního žijícího obyvatele jinak zcela opuštěné a zaniklé aragonské vesnice Ainielle. Vypravěč sám již na prahu smrti si mezi „žlutým deštěm" podzimního listí a halucinační bělostí sněhu v paměti vyvolává a zpřítomňuje ostatní obyvatele vesnice, kteří již místo opustili, a čelí hrůzám způsobeným vnější samotou. Stejně jako ve většině autorových děl se příroda ujímá plné vlády a slouží jako prostředek zachycení vnitřních pocitů hrdiny.
Dybbuk, 144 stran, 199 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Nikolaj V. Gogol - Taras Bulba
Po dlouhých sedmdesáti letech vychází známá Gogolova novela v novém překladu a grafické úpravě Pavla Ruta. Hlavní hrdina jménem Taras Bulba a jeho dva synové, Ostap a Andrej, jsou příslušníci záporožského kozáctva - stateční, velkorysí, živelně veselí a oddaní svému lidu. Andrej při obléhání jakéhosi polského města přeběhne kvůli milované ženě k nepříteli, za což jej Taras Bulba prokleje a vlastní rukou zabije. Když jsou však v bitvě poraženi, zajmou Poláci i druhého syna Ostapa. Taras podplatí žida, jemuž předtím zachránil život, aby mu s ním zařídil setkání. Namísto něj se ale stane svědkem Ostapovy popravy, načež se začne mstít. Nicméně i jeho život se chýlí ke krutému konci.
Mladá fronta, 120 stran, 239 Kč

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy