Knižní tipy: Europeana, Titanic i král swingu

Kultura Kultura
15. 4. 2012 7:45
Znovu vyšla Ouředníkova Europeana, do historie hledí i další knihy

Praha - Stav na českém knižním trhu se ve čtrnáctém týdnu nemění a nejprodávanější knihou je opět Spasitel severského autora detektive Jo Nesboho. Druhým nejprodávanějším titulem je soubor politických komentářů Karla Kryla, jež vyšly v nakladatelství Torst pod souhrnným názvem Země lhostejnost. Třetí příčku pak nadále drží Ladislav Špaček vzpomínající na Deset let s Václavem Havlem a na dobu, kdy působil jakožto poradce prezidenta. Jedinou položkou v žebříčku, která se nějakým způsobem seriózně zabývá historickými událostmi, je Příběh Biafry od Fredericka Forsytha. Ten zprostředkovává pohled na občanskou válku v Nigérii z konce šedesátých let a příběh bohaté provincie Biafra snažící se o vyhlášení nezávislosti.

Nabízíme několik tipů na knižní novinky, tentokrát z oblaszi literatury faktu.

Foto: Aktuálně.cz

Patrik Ouředník - Europeana: Stručné dějiny dvacátého věku

Co je pravda? Historická pravda? Literární pravda textu? Pravda utopií? Pravda paměti? Ptá se Patrik Ouředník a sám řešení neposkytne, nebo přesněji řečeno nám jich svérázným a rafinovaně ironickým řazením událostí z historie nonšalantně nabídne tolik (trochu jako ve výprodeji zlevněného zboží u vetešníků 20. století), že to vyjde vlastně nastejno. Jedna z klíčových knih současné, nejen české literatury, je symbolem zmatenosti a nejednoznačnosti interpretace dějin, která se promítá i do současného vnímání světa a podtitul Stručné dějiny dvacátého věku ironicky odkazuje k marné snaze interpretovat něco bez ideologických konotací. Znovuvydání knihy z roku 2001 má na starosti nakladatelství Volvox Globator.
Volvox Globator, 104 stran, doporučená cena 199 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Václav Králíček - Titanic: Nikdo nechtěl uvěřit

Noc ze 14. na 15. dubna 1912 se před sto lety se stala tragickou pro nejluxusnější parník všech dob postavený společností White Star Line. RMS Titanic se během necelých tří hodin po kolizi s ledovou horou potopil a na jeho palubě zahynuly dvě třetiny pasažérů. Králíčkova kniha se zabývá nejen samotnou tragédií, ale podrobně i příčinami, které ji s největší pravděpodobností způsobily. Snaží se ve světle nových faktů vyvrátit některé hluboce zakořeněné mýty a pokouší se zmapovat a vysvětlit to co následovalo po kolizi. S podobným dílem nazvaným prostě Titanic přišel v roce 1989 klasik literatury faktu Miloš Hubáček, Králíček však zvolil lepší načasování a mohl se opřít o aktuální výzkumy. „Jeho graficky výborně zpracovaná kniha bude vyhovovat hlavně čtenářům zvyklým na internetový způsob vyjadřování," komentuje titul Petr Korbel v magazínu Ekonom.
Epocha, 400 stran, doporučená cena 385 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Hunton Downs - Smrt krále swingu

Věhlasný americký kapelník přelomu 30. a 40. let 20. století Glenn Miller ztělesňoval díky vlastní osobité tvorbě ještě dlouho po své smrti hudební hvězdu, idol a nejasnosti spjaté s koncem života tohoto talentovaného hudebníka proto stále přitahují o to větší pozornost. Hunton Downs v knize Smrt krále swingu s podtitulem Dosud nikdy nezveřejněná zpráva o životě a smrti Glenna Millera nabízí možnou verzi poodhalující bližší souvislosti úmrtí Glenna Millera, jehož zmizení na začátku bitvy v Ardenách vyvolalo celosvětovou, téměř mýtickou odezvu. Oficiální britské a americké kruhy se nenamáhaly zatvářit se spiklenecky nebo nabídnout veřejnosti zasvěcené komentáře a pouze vydaly nějaké prohlášení a zatáhly oponu na víc jak šedesát let.
Naše Vojsko, 256 stran, doporučená cena 299 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Jan Králík Praha - Zmizelá Praha: Automobily a motocykly

Další svazek z edice Zmizelá Praha mapující dnes neexistující tváře metropole přináší po opomíjených předměstích další ze zdánlivě méně důležitých fenoménů a to fotografie osobních automobilů a nákladních vozů v ulicích Prahy od přelomu 19. a 20. století až do sedmdesátých let 20. století. Autorovým záměrem nebylo pouze představit zajímavé modely osobních a nákladních automobilů, ale také ukázat, jak tato vozidla utvářela tehdejší obraz Prahy. Ačkoliv knihu lehce sráží neidentifikování některých vozů, stále je vítaným exkurzem do dnes takřka zapomenutých dob. „Jako celek Králíkova publikace potvrzuje, proč je edice Zmizelá Praha stále tak přitažlivá: hlavní město se mění tak rychle, že ho občas nepoznáme ani na pár let staré fotografii. Jsou to krásné snímky, zvlášť když na nich není tolik aut jako dnes," píše v recenzi na stránkách Respektu kritik výtvarného umění Jan H. Vitvar.
Paseka, 163 stran, doporučená cena 360 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Jindřich Chalupecký, Alex Mlynárčik - Príbeh Alexa Mlynárčika

Akademický malíř Alex Mlynárčik byl jednou z vůdčích osobností slovenské umělecké scény šedesátých let a jeho život se od té doby neustále prolínal se světem umění. Aktuálně vydaná knižní autobiografie se pak skládá ze dvou částí. V první teoretik umění Jindřich Chalupecký charakterizuje umělcovu osobnost na pozadí dobového směřování výtvarného umění, aby jej ústřední postava knihy následně zprostředkovala vlastníma očima a subjektivnějším pohledem zapáleného umělce. Mlynárčik vzpomíná na svoje cesty po světě a věnuje se i období po roce 1989, kdy se stává ředitelem Považskej galérie umenia v Žiline, středobodem knihy však je 48 let strávených v Paříži v okruhu světoznámého teoretika Nového realismu Pierra Restanyho. Chalupeckého text je doslovným přepisem samizdatového textu z roku 1978 a je ponechán v češtine, Mlynárčikův text je napsán ve slovenštině.
samovydání Alexe Mlynárčika, 300 stran, doporučená cena 579 Kč

 

 

Právě se děje

před 46 minutami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy