Autor literárních hitů Jo Nesbo přijede poprvé do Prahy

Kultura ČTK Kultura, ČTK
2. 4. 2012 20:06
Norský spisovatel má autogramiádu v Paláci knih Luxor
Foto: Arvid Stridh

Praha - Legenda severské krimi literatury Jo Nesbo poprvé navštíví Prahu. Své romány bude podepisovat 14. dubna v pražském Paláci knih Luxor na Václavském náměstí.

Romány Lovci hlav, Nemesis a Pentagram se staly čtenářskými hity. Možná tomu napomohl i na české poměry velmi kreativní přístup k budování značky "Jo Nesbo". Nakladatelství Kniha Zlín zřejmě jako první u nás před časem nabídlo zdarma recenzentské výtisky blogerům, kteří tak měli možnost přečíst si očekávanou novinku ještě před oficiálním vydáním. Samozřejmě pod podmínkou, že o ní napíší článek. A tak mohl vydavatel na svých facebookových stránkách dávat postupně k dispozici pestré spektrum ohlasů a posilovat těšení se na nový detektivní hit.

Když před dvěma týdny vyšel šestý případ detektiva Harryho Holea, bylo už jasné, že zcela ovládne tuzemský žebříček prodeje knih. Tentokrát Nesbo nabízí příběh, v němž je nekonvenční vyšetřovatel na stopě chorvatského nájemného vraha, který na vánočním koncertu Armády spásy zastřelí nesprávného muže a musí svůj omyl napravit. Pachatel však již nemá peníze, kde spát ani náboje do zbraně, a Harry Hole tak má zdánlivě navrch. Ale opravdu jen zdánlivě.

Na podzim se chystá české vydání dalšího Nosboho románu s názvem Sněhulák. Ten už před časem zaujal natolik Martina Scorseseho, že oscarový režisér mluví o filmové adaptaci, kterou už na svém kontě mají Lovci hlav, jenž nadto přijdou do kin i jako hollywoodský remake původně norského snímku.

Dvaapadesátiletý spisovatel se letos představil českým čtenářům také jako autor dětských knih. Nakladatelství Jota vydalo jeho knihu Doktor Proktor a prdící prášek.

Za své kriminální romány získal Jo Nesbo, původním vzděláním ekonom a finanční analytik, řadu literárních ocenění. Jeho knihy byly přeloženy do pětatřiceti jazyků a vyšly ve 140 zemích světa. Jen ve čtyř a půlmilionovém Norsku se jich dosud prodalo jeden a půl milionu, v celém světe pak na 14 milionů.

 

Právě se děje

Další zprávy