James Bond je nejlepší agent, rozhodla anketa

Kultura
3. 7. 2012 14:41
Žebříčku filmových agentů kraluje Bond, umístil se ale i Powers nebo English
Foto: Falcon

Holywood - James Bond má vše. Ženy, slávu i Martini. Nedávno se k tomu všemu navíc přidal i titul nejlepšího agenta na stříbrném plátně. V soutěži, kterou uspořádala online videopůjčovna LOVEFiLM, se totiž agent 007 umístil na první příčce. Do ankety se zapojilo přes 2500 filmových fanoušků a na dalších místech se umístily i postavy jako Austin Powers nebo Johnny English.

Stvořitelem fiktivního britského elegána Jamese Bonda je spisovatel Ian Fleming. V početných filmových adaptacích se do jeho role vžilo hned několik hereckých hvězd, mezi nejznámější patří například Sean Connery nebo Pierce Brosnan. V současné době popíjí Martini modrooký Daniel Craig.

Druhou příčku obsadil agent bez minulosti Jason Bourne, kterého diváci znají z adaptací knih spisovatele Roberta Lundluma. V televizi se také objevil snímek Kdo je Bourne?(19888) s Richardem Chamberlainem v hlavní roli, mnohem více pozornosti si však vysloužila trilogie Agent bez minulosti (2002), Bournův mýtus (2004) a Bournovo ultimátum (2007), kde tajemného zabijáka ztvárnil Matt Damon. Na třetím místě se umístil George Smiley, špión britské tajné služby MI6, kterého stvořil autor špionážních románů John le Carré. Zatím naposledy ho mohli diváci vidět ve snímku Jeden musí z kola ven (2011) v podání Garyho Oldmana. Právě Oldman za tuto roli získal nominaci na Oscara.

Foto: Aktuálně.cz

Na čtvrté místo fanoušci dosadili Austina Powerse, komediální postavu ztvárněnou Mikem Myersem. První pětku potom uzavírá Bryan Mills v podání Liama Neesona známý z akčního dramatu 96 hodin (2008), které se v říjnu letošního roku dočká dalšího pokračování. Do první desítky žebříčku se dostali ještě Harry Palmer, Johnny English, Ethan Hunt, Evelyn Salt a Jay. Kompletní žebříček přinesl server Aktuálne.sk.


1. James Bond, série filmů o agentovi 007 - 39 procent hlasů
2. Jason Bourne, série filmů o agentovi Bournovi - 21 procent
3. George Smiley, Jeden musí z kola ven (2011) - 7 procent
4. Austin Powers, série filmů o Austinovi Powersovi - 6 procent
5. Bryan Mills, 96 hodin (2008) - 5 procent
6. Harry Palmer, Agent Palmer: Případ Ipcress (1965) - 5 procent
7. Johnny English, série filmů o Johnnym Englishovi - 3 procenta
8. Ethan Hunt, série filmů Mission: Impossible - 3 procenta
9. Evelyn Salt, Salt (2010) - 2 procenta
10. Jay, série filmů Muži v černém - 2 procenta

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chodíte do kina na filmy o Bondovi?

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 7 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy