Festival Lunchmeat propojí svět obrazu a hudby

Kultura Kultura
21. 3. 2012 19:46
Speciální vystoupení si připravil Kode 9, Hecq nebo DMX Crew
Ben Goodman aka Kode9
Ben Goodman aka Kode9 | Foto: Lunchmeat festival

Audiovizuální festival Lunchmeat se letos překlopil do třetího ročníku existence a i nadále hodlá představovat progresivní elektroniku propojenou se současným vizuálním uměním. Tentokrát možnosti světa digitálních médií odprezentuje Steve Goodman aka Kode 9, Hecq nebo britské duo Author.

Různé doprovodné programy v Praze probíhají už od 8. března, to hlavní si však Lunchmeat nechal na tento pátek a sobotu. První večer bude dějištěm kino Bio Oko, následně se festival přesune do smíchovského alternativního prostoru Meetfactory.

Dubstepový zvuk s klaustrofobickou atmoférou

Fyzickou spojnicí obou dní bude postava Steva Goodmana, zakladatele elektronického labelu Hyperdub a průkopníka dubstepového zvuku vystupujícího pod pseudonymem Kode9. Ten v pátek představí svůj nový audiovizuální projekt Her Ghost, v němž společně s uměleckou skupinou MFO vybudoval klaustrofobickou atmosféru na základě fragmentů snímku La Jetée od francouzského filmaře a experimentátora Chrise Markera, jehož film byl mimo jiné předlohou kultovního sci-fi 12 Opic režiséra Terryho Gilliama.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

V sobotu po půlnoci pak Goodmanovým DJ setem vyvrcholí dění na dupstepové stagi Very Foreign Affairs v Meetfactory. Na ní se kromě Kode9 představí také dlouholetý guru londýnské elektronické scény Codeshift nebo dvoučlenný projekt Author tvořený producenty Jackem Sparrowem a Ruckspin, keří se vedle sebe za pulty postaví teprve poněkolikáté.

Hecq
Hecq | Foto: Lunchmeat festival

Hlavní hudební stage bude patřit rozlámaným beatům a temným ambientním plochám Bena Lukase Boysena tvořícího pod uměleckým jménem Hecq, který na pódiu své síly spojí s vizuální performerkou Florence To. Ta je posledních čtrnáct dní také současnou residentkou Meetfactory a vytváří pro klub speciální scénografii.

Projekčně-laserově-zvuková performance

Dalším výrazným spojení světů hudby a vizuálního umění bude kolaborace tanečního beatového veterána DMX Crew s českým duem Spam tvořeným Vladimírem 518 a Davidem Vrbíkem. Ti svými velkolepými projekčně-laserově-zvukovými performancemi pravidelně otevírají sezónu Nové Scény Národního Divadla. DMX Crew přitom už v minulosti s Vladimírem spolupracoval, producentsky se podílel na jeho sólovém albu Gorila vs. Architekt.

Permanentka na oba dny festivalu stojí 480 korun, nicméně dané večery lze navštívit i jednotlivě. Páteční v Oku samostatně vyjde na 190 korun v předprodeji (na místě 250), sobotní v Meetfactory na 290 (na místě 390).

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 22 minutami

Břečka dal první gól za Kasimpasu a poprvé v turecké lize vyhrál

Obránce Tomáš Břečka vstřelil první gól za Kasimpasu, kam přestoupil v lednu z Jablonce. Český fotbalista otevřel skóre dnešního utkání turecké ligy proti Denizlisporu, nad kterým jeho tým zvítězil 2:0. Pro Břečku to byla první výhra v soutěži, které se dočkal na šestý pokus. Dosud se mohl s Kasimpasou radovat z vítězství pouze v jednom pohárovém utkání.

Břečka se trefil ve 22. minutě. Po standardní situaci jeho hlavičku gólman Denizlisporu ještě vyrazil, ale na dorážku českého stopera už nestačil.

Kasimpasa, které chyběl zraněný David Pavelka, vyhrála v ligové soutěži poprvé od 14. prosince po sedmi zápasech. Na předposledním místě tabulky ztrácí dva body na 15. příčku, která zajišťuje záchranu.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Lichtenštejnové neuspěli u Ústavního soudu ve sporu o 600 hektarů lesa u Říčan

Nadace knížete z Lichtenštejna neuspěla u Ústavního soudu ve sporu s Českou republikou o les u středočeských Říčan. Soud odmítl stížnost nadace proti předchozímu verdiktu o nevydání 600 hektarů říčanského lesa Lichtenštejnům. V tiskové zprávě to oznámil mediální zástupce nadace Michal Růžička. "Nadace knížete z Lichtenštejna proto využije všechny dostupné prostředky k dosažení spravedlnosti u mezinárodních soudů a mezinárodních institucí," uvedl Růžička.

Lichtenštejnský knížecí rod se snaží získat zpět majetek, o který přišel na základě Benešových dekretů po roce 1945. Podle dřívějších informací Hospodářských novin jde zhruba o 60 tisíc hektarů převážně lesů.

Lichtenštejský kníže František Josef II. se podle československých soudů přihlásil ve 30. letech 20. století k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl po druhé světové válce státu na základě Benešových dekretů. Nadace, která spravuje část majetku Lichtenštejnů, ale uvádí, že kníže byl občanem Lichtenštejnska, které bylo ve válce neutrální. Kritizuje proto zamítnutí ústavní stížnosti. "Nadace shledává, že toto rozhodnutí ÚS opakuje pošlapávání práv Nadace knížete z Lichtenštejna na ochranu majetku," sdělil dnes za nadaci Růžička.

Další zprávy