Dražba Fillova aktu začíná na částce 9,5 milionu korun

Kultura ČTK Kultura, ČTK
26. 4. 2012 20:22
Rozměrný akt Ležící žena bude ke koupi na Žofíně
Foto: Galerie Kodl

Praha - Další obraz od nejžádanějšího malíře českých aukcí Emila Filly si může kupec dopřát příští neděli. Vyvolávací cena rozměrného aktu s názvem Ležící žena bude 9,5 milionu korun. Společná aukce Galerie Kodl a Aukční síně Vltavín nabídne celkem přes čtyři stovky děl především z 19. a 20. století, začne ve 13 hodin na pražském Žofíně.

Fillův akt z 30. let podle pořadatelů představuje jeden z nejlepších obrazů v rámci celého jeho díla. Obraz získaný přímo z malířova ateliéru v 70. letech se až dosud nacházel ve významné pražské soukromé sbírce.

Nejdražším vydraženým obrazem v Česku v loňském roce bylo dílo Emila Filly Zátiší s dýmkou z roku 1934. Jeho kupec šel až na cenu 14,4 milionu korun. Ještě zajímavějším „kouskem" bylo však rané Fillovo dílo Utěšitel, které je nejvýznamnějším dosud vydraženým autorovým dílem. Oproti původnímu dvacetimilionovému očekávání se ovšem kupci trumfovali jen zhruba do poloviny této ceny, a dílo se tak vydražilo „jen" za 12,24 milionu korun. Před týdnem historii českých aukcí přepsal rekordní prodej obrazu Tvar modré od Františka Kupky za 55 milionů.

Zajímavostí aukce na Žofíně bude obraz Josefa Čapka Král Lear, pocházející z majetku hereckého rodu Vydrů s vyvolávací cenou 3,5 milionu korun. Představuje Václava Vydru nejstaršího právě v této roli. Kromě provenience je důležité, že jde o ukázku Čapkovy vzácné kubofuturistické malby z konce 20. let. Také díla Josefa Čapka už na aukcích přesáhla cenu deseti milionů korun.

Kolekcí tří obrazů bude zastoupen Jakub Schikaneder, velkoformátovým Tichým mořem s 2,5 miliony a dvěma interiérovými scénami vyvolávanými za 650 a 450 tisíc korun. Zájem o Schikanederovo dílo aktuálně zvyšuje výstava, kterou Národní galerie před týdnem otevřela ve Valdštejnské jízdárně; Galerie Kodl na ní participovala.

Čtěte také:
Utratit 645 milionů za umění? I v krizi to Češi dokážou
Za Kupkův obraz Tvar modré dal kupec přes 55 milionů
Policie obvinila zloděje, kteří ukradli Fillovy obrazy
Dílo Jakuba Schikanedera představuje výstava v jízdárně

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy