Do světa dětské fantazie zve Laterna magika

ČTK ČTK
11. 2. 2013 17:08
Představení Marie Procházkové myslí na malé i velké diváky
Foto: Laterna magika

Praha - Fantaskní svět dětských představ nabídne nová inscenace pražské Laterny magiky pomocí netradiční kombinace animovaného filmu a živých herců. Představení pro celou rodinu nazvané Vidím nevidím připravuje režisérka a animátorka Maria Procházková. V hlavních dospělých rolích se objeví Linda Rybová a Tomáš Měcháček. Premiéra bude 14. února.

Procházková je vedle své animované tvorby pro děti (Evropské pexeso, České pexeso, Slovíčka, Děti kreslí písničky) známá především jako autorka celovečerních hraných filmů (Kdopak by se vlka bál, Žralok v hlavě), v nichž herce doplnila animovanými sekvencemi. Podobný princip interakce herců a tanečníků na scéně s animovanými pasážemi, doplněný navíc o prvky černého divadla, přenesla nyní do Laterny magiky.

Pro filmařku jde o první zkušenost s divadlem. Svůj scénář od počátku koncipovala pro tuto scénu, přičemž příběh malé Agátky volně vychází z knihy Ivy Procházkové Pět minut před večeří.

Foto: Laterna magika

"O knížce jsem se s ní poprvé bavila před mnoha lety, kdy mi ji nabídla jako námět na animovaný film. Protože jde především o představy nevidomé holčičky, animace mi přišla příliš definující, že bych divákům omezila jejich vklad do příběhu. Hraný film mi nedával tolik výtvarných možností a nefunguje v něm tma. V Laterně magice máme živý kontakt s hlavní představitelkou, pracujeme s hranicí tmy a světla, užíváme projekce, černého divadla a umocňujeme to hudbou a ruchy," uvedla Procházková.

Svět představ malé Agátky na scéně umocní i naddimenzované rekvizity a kostýmy tanečníků, které vznikly v dílnách Národního divadla podle návrhů scénografa Jana Novotného a kostýmní výtvarnice Simony Rybákové. Dešťové kapky budou tančit, z plátna se často něco vykutálí, vyplave nebo vystoupí na scénu, obrovská schránka bude cenit zuby a tatínek s Agátkou na kole si bude muset dát pozor, aby ho větve stromu nad ním nechytly za vlasy.

"Je to o objevování, poznávání a radování se ze světa kolem nás. Pro mě osobně je to především o lásce. Když se cítíte hodně milováni, je vám dobře na světě, ať se děje cokoli," doplnila režisérka.

Doktora hraje Milan Slepička, hlavní dětskou roli alternují osmiletá Rozárka Husáková a sedmiletá Ada Matoušů. Inscenace je určena pro děti od pěti let. Navazuje na rodinná představení (Ztracená pohádka, Sněhová královna, Žvanivý slimejš) i na inscenace, ve kterých se Laterna magika setkávala s činohrou (Černý mnich a Noční zkouška v režii Evalda Schorma).

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 7 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

První krok k vyloučení kolegů Navalného z voleb. Ruští poslanci schválili omezení kandidátů

Ruští poslanci v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extrémistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před kterými se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan, účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy