Do světa dětské fantazie zve Laterna magika

ČTK ČTK
11. 2. 2013 17:08
Představení Marie Procházkové myslí na malé i velké diváky
Foto: Laterna magika

Praha - Fantaskní svět dětských představ nabídne nová inscenace pražské Laterny magiky pomocí netradiční kombinace animovaného filmu a živých herců. Představení pro celou rodinu nazvané Vidím nevidím připravuje režisérka a animátorka Maria Procházková. V hlavních dospělých rolích se objeví Linda Rybová a Tomáš Měcháček. Premiéra bude 14. února.

Procházková je vedle své animované tvorby pro děti (Evropské pexeso, České pexeso, Slovíčka, Děti kreslí písničky) známá především jako autorka celovečerních hraných filmů (Kdopak by se vlka bál, Žralok v hlavě), v nichž herce doplnila animovanými sekvencemi. Podobný princip interakce herců a tanečníků na scéně s animovanými pasážemi, doplněný navíc o prvky černého divadla, přenesla nyní do Laterny magiky.

Pro filmařku jde o první zkušenost s divadlem. Svůj scénář od počátku koncipovala pro tuto scénu, přičemž příběh malé Agátky volně vychází z knihy Ivy Procházkové Pět minut před večeří.

Foto: Laterna magika

"O knížce jsem se s ní poprvé bavila před mnoha lety, kdy mi ji nabídla jako námět na animovaný film. Protože jde především o představy nevidomé holčičky, animace mi přišla příliš definující, že bych divákům omezila jejich vklad do příběhu. Hraný film mi nedával tolik výtvarných možností a nefunguje v něm tma. V Laterně magice máme živý kontakt s hlavní představitelkou, pracujeme s hranicí tmy a světla, užíváme projekce, černého divadla a umocňujeme to hudbou a ruchy," uvedla Procházková.

Svět představ malé Agátky na scéně umocní i naddimenzované rekvizity a kostýmy tanečníků, které vznikly v dílnách Národního divadla podle návrhů scénografa Jana Novotného a kostýmní výtvarnice Simony Rybákové. Dešťové kapky budou tančit, z plátna se často něco vykutálí, vyplave nebo vystoupí na scénu, obrovská schránka bude cenit zuby a tatínek s Agátkou na kole si bude muset dát pozor, aby ho větve stromu nad ním nechytly za vlasy.

"Je to o objevování, poznávání a radování se ze světa kolem nás. Pro mě osobně je to především o lásce. Když se cítíte hodně milováni, je vám dobře na světě, ať se děje cokoli," doplnila režisérka.

Doktora hraje Milan Slepička, hlavní dětskou roli alternují osmiletá Rozárka Husáková a sedmiletá Ada Matoušů. Inscenace je určena pro děti od pěti let. Navazuje na rodinná představení (Ztracená pohádka, Sněhová královna, Žvanivý slimejš) i na inscenace, ve kterých se Laterna magika setkávala s činohrou (Černý mnich a Noční zkouška v režii Evalda Schorma).

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 25 minutami

Skotská premiérka oznámila, že chce referendum o nezávislosti už příští rok

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová řekla, že chce uspořádat druhé referendum o nezávislosti Skotska "už v příštím roce". Informoval o tom deník The Times. Plebiscit o odtržení od zbytku Spojeného království se v zemi konal už v roce 2014, proti novému hlasování se staví ústřední vláda v Londýně.

Předsedkyně Skotské národní strany (SNP) předpokládá, že se hlasování uskuteční na počátku mandátu příštího skotského parlamentu, jehož poslance vyberou voliči v květnu následujícího roku.

"Skotsko by mělo dostat příležitost vybrat si, zda se stane nezávislým, v počáteční spíše než pozdější fázi mandátu příštího parlamentu," prohlásila v televizi ITV Border. Dodala, že konkrétnější časové rozmezí hodlá oznámit před květnovými volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy