Do světa dětské fantazie zve Laterna magika

ČTK ČTK
11. 2. 2013 17:08
Představení Marie Procházkové myslí na malé i velké diváky
Foto: Laterna magika

Praha - Fantaskní svět dětských představ nabídne nová inscenace pražské Laterny magiky pomocí netradiční kombinace animovaného filmu a živých herců. Představení pro celou rodinu nazvané Vidím nevidím připravuje režisérka a animátorka Maria Procházková. V hlavních dospělých rolích se objeví Linda Rybová a Tomáš Měcháček. Premiéra bude 14. února.

Procházková je vedle své animované tvorby pro děti (Evropské pexeso, České pexeso, Slovíčka, Děti kreslí písničky) známá především jako autorka celovečerních hraných filmů (Kdopak by se vlka bál, Žralok v hlavě), v nichž herce doplnila animovanými sekvencemi. Podobný princip interakce herců a tanečníků na scéně s animovanými pasážemi, doplněný navíc o prvky černého divadla, přenesla nyní do Laterny magiky.

Pro filmařku jde o první zkušenost s divadlem. Svůj scénář od počátku koncipovala pro tuto scénu, přičemž příběh malé Agátky volně vychází z knihy Ivy Procházkové Pět minut před večeří.

Foto: Laterna magika

"O knížce jsem se s ní poprvé bavila před mnoha lety, kdy mi ji nabídla jako námět na animovaný film. Protože jde především o představy nevidomé holčičky, animace mi přišla příliš definující, že bych divákům omezila jejich vklad do příběhu. Hraný film mi nedával tolik výtvarných možností a nefunguje v něm tma. V Laterně magice máme živý kontakt s hlavní představitelkou, pracujeme s hranicí tmy a světla, užíváme projekce, černého divadla a umocňujeme to hudbou a ruchy," uvedla Procházková.

Svět představ malé Agátky na scéně umocní i naddimenzované rekvizity a kostýmy tanečníků, které vznikly v dílnách Národního divadla podle návrhů scénografa Jana Novotného a kostýmní výtvarnice Simony Rybákové. Dešťové kapky budou tančit, z plátna se často něco vykutálí, vyplave nebo vystoupí na scénu, obrovská schránka bude cenit zuby a tatínek s Agátkou na kole si bude muset dát pozor, aby ho větve stromu nad ním nechytly za vlasy.

"Je to o objevování, poznávání a radování se ze světa kolem nás. Pro mě osobně je to především o lásce. Když se cítíte hodně milováni, je vám dobře na světě, ať se děje cokoli," doplnila režisérka.

Doktora hraje Milan Slepička, hlavní dětskou roli alternují osmiletá Rozárka Husáková a sedmiletá Ada Matoušů. Inscenace je určena pro děti od pěti let. Navazuje na rodinná představení (Ztracená pohádka, Sněhová královna, Žvanivý slimejš) i na inscenace, ve kterých se Laterna magika setkávala s činohrou (Černý mnich a Noční zkouška v režii Evalda Schorma).

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 18 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 44 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy