Chalupeckého cenu dostal na třetí pokus Dominik Lang

Kultura ČTK Kultura, ČTK
15. 11. 2013 19:37
Podle poroty patří Lang k nejzajímavějším umělcům v ČR i na mezinárodní scéně řadu let
Dominik Lang, laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2013
Dominik Lang, laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2013 | Foto: Anna Vedralová

Praha - Letošním laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého se v pátek stal třiatřicetiletý Dominik Lang.

Ve finále prestižní tuzemské ceny pro mladé výtvarníky byl již potřetí. Cenu od mezinárodní poroty spojenou s odměnou 100 tisíc korun na nový projekt Lang převzal po "divadelním vyhlášení" v režii Davida Jařaba ve Veletržním paláci.

Instalace Dominika Langa v expozici finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého 2013.
Instalace Dominika Langa v expozici finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého 2013. | Foto: CJCH

Získává také stipendijní pobyt v New Yorku a rezidenci v některém z Českých center.

"Zaujala nás zralost a promyšlenost Langovy intervence do architektury Veletržního paláce. V této jeho práci, tak jako v celé jeho tvorbě, sochařský jazyk a obklopující architektonický prostor vedou stálý rozhovor a udržují potřebné napětí," uvedl předseda poroty, kurátor z newyorského MoMA Christian Rattemeyer.

"Je to mírný šok z té pozornosti, ale samozřejmě je to také veliká radost," řekl čerstvý nositel ceny. Jeho předchozí finálové účasti, které neskončily vítězstvím, pro něj určitě nebyly zklamáním.

"Oceňování má ve výtvarném umění určitě své místo, ale v Ceně Jindřicha Chalupeckého se to nebere soutěžně," doplnil.

Ceremoniál předávání ceny měl letos podobu hrané scénky v režii Davida Jařaba. Utahovala si z toho, jak údajně povrchně a bez hlubšího zájmu média informují o kultuře a umění, ale také ze samotného uměleckého provozu, často zaujatého příliš sebou.

Vystavoval ve Vídni i Římě

Podle poroty patří Lang k nejzajímavějším umělcům v České republice, ale i na mezinárodní scéně už řadu let. Před dvěma lety například připravil instalaci pro národní pavilon na bienále v Benátkách, která sklidila velký ohlas.

V posledním roce se zásadně prezentoval v galeriích ve Vídni a v Římě. Porota tak jednoznačně udělila cenu Langovi na základě vyrovnané kvality jeho dosavadní práce i aktuální prezentace.

Pro Langovu tvorbu je typická práce s galerijním prostorem, kterému dává podobu uměleckého díla.

Čtěte také
Distancovaní umělci aneb Instalace se letos vydařila

V Benátkách připravil instalaci Spící město, v níž představil sochy svého otce Jiřího Langa, některé z nich upravil a zasadil je do nových souvislostí. Sám chtěl skrze otcovy sochy nahlížet vlastní minulost a zároveň vytvořit portrét určité kolektivní paměti.

Ve finále Chalupeckého ceny si opět pohrál s prostorem galerie i s vnímáním návštěvníka. Při tvorbě své instalace Východ Západ nepoužil žádný nový materiál, ale naopak jej ubíral ze stávající výstavní paneláže ve Veletržním paláci, do níž vyřezal dva kruhové otvory.

Dominik Lang dostal Cenu Jindřicha Chalupeckého po divadelním vyhlášení.
Dominik Lang dostal Cenu Jindřicha Chalupeckého po divadelním vyhlášení. | Foto: Anna Vedralová

V nich vychází a zapadá slunce, které zvenku proniká do galerie. Pozorný návštěvník si všimne i velké koule volně putující v přízemí galerie, která může evokovat slunce.

Výstava Finále 2013, na které se prezentují i další finalisté Daniela Baráčková, Aleš Čermák, Václav Magid a Richard Nikl, potrvá ve Veletržním paláci do 1. prosince.

Práce finalistů letos viděli i lidé v Brně, Českých Budějovicích, Ostravě a Plzni. Společnost Jindřicha Chalupeckého letos také poprvé pořádala mezinárodní kolokvium o výtvarném umění Začátek současnosti.

Kdo byl letos nominovaný na Cenu Jindřicha Chalupeckého:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy