Americkým kinům vládne Nevědomí s Tomem Cruisem

Kultura Kultura
22. 4. 2013 7:59
Sci-fi Josepha Kosinského odstartovalo úspěšně v USA
Tom Cruise v Nevědomí
Tom Cruise v Nevědomí | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pocta science-fiction 70. let, film Nevědomí režiséra Josepha Kosinského s Tomem Cruisem, Olgou Kurylenko a Morganem Freemanem v hlavních rolích se hned premiéře ujal vedení v žebříčku americké návštěvnosti. Místní kritici chválí vizuální zpracování i Cruisův herecký výkon, ale mají často výhrady vůči scénáři. Snímek zatím vydělal 38,15 miliónů dolarů.

Čtěte také
Recenze: Nevědomí ctí i radikálně opustí tradice sci-fi

Nevědomí adaptované z Kosinského vlastního komiksu se odehrává v roce 2077. Před šedesáti lety na Zemi zaútočili mimozemšťané, kteří velkou část povrchu zdevastovali rozbitím Měsíce. I když lidstvo následnou válku vyhrálo, jeho planeta již není obyvatelná a  přeživší se usadili na Titanu. Jack Harper (Tom Cruise) a jeho asistentka Victoria (Andrea Riserborough) chrání odčerpávání pozemských oceánů pro výrobu energie před zbytky mimozemšťanů na povrchu. O své minulosti moc netuší, jelikož podstoupili bezpečnostní výmaz paměti. Jednoho dne přivolají mimozemšťané z orbity starý americký raketoplán, kde se Jack setká Julií (Olga Kurylenko), na jejíž tvář si matně vzpomíná z předchozího života. V tu chvíli vyjde najevo, že je možná vše úplně jinak…

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Na druhém místě se ocitlo sportovní drama 42 od Briana Helgelanda. Příběh Jackieho Robinsona (Chadwick Boseman), prvního černošského hráče v baseballové soutěži Major League Baseball získal 54,05 miliónů.

Srdnatý boj o přízeň diváků vedou nadále pravěcí Croodsovi se ziskem 154,89 miliónů dolarů. Studio 17. dubna potvrdilo, že režiséři Chris Sanders a Kirk DeMicco se znovu sejdou na natáčení sequelu.

Silnou pozici z minulého týdne ztratila parodie Scary Movie 5 režírovaná Malcolmem D. Leem. Za podařenou ji nepovažují kritici a zjevně ani diváci, díky nimž má film na kontě 22,9 miliónů.

Stejně tak musela ustoupit elitní protiteroristická jednotka. G.I. Joe:  Odveta Jona Chua posbírala statečně 111,21 miliónů dolarů a prchá před hněvem Velitele Kobry. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na co do kina?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy