10 únorových koncertů, které stojí za to navštívit

Adam Pešek
31. 1. 2012 2:11
V únoru v Česku zahrají Lamb, Jedi Mind Tricks, UK Subs nebo Scooter
Foto: Aktuálně.cz

Čokovoko + Zuby Nehty
Vystoupení dvou ryze ženských kapel, jejichž pohled na hudbu je naprosto odlišný, bude přinejmenším zajímavým kulturním zážitkem. Zuby Nehty fungují už od osmdesátých let a jsou považovány za první českou bigbeatovou kapelu složenou pouze ze zástupkyň něžného pohlaví, Čokovoko pak jsou současným fenoménem, který hudební svět dobyl rozmařilým rapem s šokujícími a zdánlivě primitivními texty o běžných dívčích starostech.
1. února, Praha - Palác Akropolis, 170 až 200 Kč

Lamb
Skladby jako Górecki nebo Gabriel už z triphopové historie nikdo nevymaže a po reunionu z roku 2009 skupina vzbudila zájem i u mladší generace. Stále ještě čerstvé album nazvané prostě 5 navíc bylo kritikou přijato veskrze pozitivně a chystaný koncert tak je jakýmsi prvním černým koněm letošní klubové sezóny.
4. února, Praha - KC Vltavská, 690 Kč (na místě 850)

Peter Hook and The Light
Unknown Pleasures kultovní skupiny Joy Division je jedním ze základních stavebních kamenů post-punku a jenom těžko bychom v diskografii Petera Hooka hledali výraznější nahrávku. Aktuální turné tak sice trochu smrdí snahou vytěžit ze slavné minulosti co nejvíce, nicméně živý poslech legendární desky je dostatečným lákadlem i bez zpěvu dávno zesnulého psychotika Iana Curtise.
12. února, Praha - Lucerna Music Bar, 500 Kč (na místě 600)

Let It Roll
High Contrast, Black Sun Empire, London Electricity, Kryptic Minds, … line-up aktuální zimní verze festivalu Let It Roll je nabitá významnými, případně vycházejícími osobnostmi elektronické hudby a Křižíkovy pavilony tak budou hostit pravděpodobně zatím největší letošní party.
17. února, Praha - Výstaviště - Křižíkovy pavilony, 500 Kč (VIP lístky za 700)

Jedi Mind Tricks
Nová deska Violence Begets Violence kdysi jednoho z nejzajímavějších seskupení undergroundového hip-hopu sice byla přijata poněkud rozpačitě a podobně jako všechny ostatní stojí ve stínu nahrávky Violent by Design z roku 2000, přesto bude živé vystoupení a intenzivní projev rappera Vinnieho Paze jednou z největších únorových událostí, alespoň co se daného žánru týče.
19. února, Praha - Lucerna Music Bar, 550 Kč (na místě 650)

Jazzanova
Jazzová elegance v kombinaci se svěžím a moderním mísením několika hudebních žánrů vynesla berlínský kolektiv Jazzanova mezi čelní představitele žánru zvaného nu-jazz. V průběhu února by se navíc měla objevit nová nahrávka a pražské publikum tak bude mít možnost odhalit možnosti dalšího směřování kapely.
23. února, Praha - Palác Akropolis, 500 Kč (na místě 600)

UK Subs
Britská punková kapela UK Subs patří společně se Sex Pistols, The Exploited a několika dalšími k ikonám žánru. Na rozdíl od jiných ale UK Subs ze svého tempa nepolevují, ročně odehrají na tři sta koncertů a do Ostravy se vrací po dlouhých sedmi letech.
23. února, Ostrava - Music Club Barrák, 300 Kč (na místě 350)

Hidden Orchestra
Hned den po vystoupení Jazzanova bude Palác Akropolis hostit další zajímavé nu-jazzové seskupení. Hudba skotských Hidden Orchestra bývá někdy popisována jako soundtrack k nočním procházkám a kromě názvu alba Night Walks k tomuto titulování přispívá i hojné využívání prvků post-rocku nebo filmové hudby. Přesto živě sestava přirovnávaná například k Jaga Jazzist dokáže naživo předvést velmi energické vystoupení a loňská česká premiéra byla v očích některých lidí koncertem roku.
24. února, Praha - Palác Akropolis, 270 Kč (na místě 340)

Scooter
Scooter v devadesátých letech dominovali taneční scéně a částečně i ovlivnili tvář současné pop music. A byť německá kapela může na dobu své největší slávy už jen marně vzpomínat, jediné české vystoupení v rámci turné nazvaného The Big Mash Up asi o fanoušky mít nouzi nebude.
24. února, Brno - Kajot Arena, 690 až 1290 Kč

Opeth
Jedna z nejinspirativnějších kapel současné metalové scény, švédská pětice Opeth, vystoupí v rámci evropského turné také v Česku a na Slovensku. Původně death metalová kapela v průběhu let vstřebávala další a další hudební vlivy a na aktuální desce Heritage zalíbení frontmana Mikaela Akerfeldta v progresivní a psychedelické hudbě vyvrcholilo. Snaha znít sofistikovaně sice občas působí trochu samoúčelně, nicméně stále jsou Opeth jednou z nejzajímavějších kapel jinak velmi konzervativního žánru.
25. února, Praha - MeetFactory, 550 Kč (na místě 650)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy