Foto: Kluci z "děcáku" sedli poprvé v životě na kolo. Dojeli k Baltu a vybrali 125 tisíc na seniory

Foto: Kluci z "děcáku" sedli poprvé v životě na kolo. Dojeli k Baltu a vybrali 125 tisíc na seniory
Nápad absolvovat tuto cestu se zrodil přímo v Dětském domově v Krompachu, kde chtěli tety a strejdové spojit nezapomenutelný zážitek pro děti z dětského domova s dobrou věcí.
Cílem bylo dojet k Baltskému moři na kolech a rozjet zároveň veřejnou sbírku na pomoc starým lidem z nedaleké Chrastavy. Filantrop a triatlonista Tomáš Slavata (na snímku vlevo) jim zajistil potřebné vybavení.
Bylo vybráno pět statečných, kteří tuto výzvu přijali, ačkoliv na kole předtím příliš nejezdili. Nyní je čekaly stovky kilometrů.
Následovalo pár tréninků cyklojízdy a šlo se na věc. Kamarádi z dětského domova je přišli vyprovodit s cedulí "Šťastnou cestu a zdrávi se vraťte!"
Foto: Jiří Januška
hrz
Aktualizováno 2. 10. 2017 11:47
Pětice kluků z Dětského domova Krompach na Českolipsku dojelo v létě na kolech až k Baltu. Během cesty chtěli vybrat peníze na seniory v chrastavském domově důchodců. Milan, Míra, Marián, Patrik a Marek ujeli denně přes sto kilometrů, ačkoliv dříve na kole téměř nejezdili. Za týden byli v cíli a na konci svých sil. Pohled na konto sbírky je nepotěšil, vybrali méně, než do akce vložili. O tomto příběhu se smutnou tečkou napsal deník Aktuálně.cz, o statečných klucích se dozvěděla veřejnost a na sbírce se sešlo přes sto tisíc korun. Ty už dnes mají senioři z Chrastavy.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy