Je cosi krásného na státě dánském

Adam Pešek
1. 9. 2011 16:00
Kodaň a Legoland jsou hlavními, ovšem zdaleka ne jedinými, dánskými turistickými cíli
socha pohádkáře H. Ch. Andersena v Odense, Dánsko
socha pohádkáře H. Ch. Andersena v Odense, Dánsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Při porovnání s ostatními skandinávskými státy působí malé Dánsko téměř jako by se na něj při rozdávání přírodního bohatství zapomnělo - rozhodně se ale nejedná o pouhou tranzitní zemi na cestě na sever.

Většina turistů do své návštěvy Dánska obvykle zahrne pouze Kodaň a billundský Legoland. Zajímavá místa však lze najít i v mnoha dalších městech a i samotná nížinatá krajina ukrývá také několik pozoruhodných přírodních úkazů.

Ukázkovým příkladem je třeba druhé největší město Aarhus. Místní vyhlášený skanzen tvoří malebná vesnička plná historických domů z různých koutů Dánska. Aarhuská katedrála je pak tou vůbec největší v celé zemi a moderní budova radnice má šedesát metrů vysokou vyhlídkovou věž.

Pozoruhodná stavba s imitací duhy na střeše hostí rozsáhlé museum umění ARoS, na dávné obyvatele Skandinávie vám dá vzpomenout Vikingské museum. Zajímavým zážitkem může být i návštěva musea Kvindemuseet, mapujícího historii feminismu.

nábřeží Nyhavn v Kodani, Dánsko
nábřeží Nyhavn v Kodani, Dánsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Při procházení se ulicemi vám pak jistě brzy dojde, proč se Aarhusu přezdívá "Město kaváren". Pokud se navíc trochu zamyslíte nad jeho celkovou podobou, pochopíte i stěžejní slogan většiny turistických průvodců o "nejmenším světovém velkoměstě".

Trochu jako ztracené v čase vám budou připadat malebné ulice nejstaršího dánského města Ribe. Pokud tu vyrazíte na noční procházku, možná narazíte i na zdejšího ponocného.

Vykoupat se ve dvou mořích zároveň? To se vám poštěstí na nejsevernějším výběžku Grenen. Shakespearův Hamlet učinil nesmrtelným zámek Kronborg, nacházející se nedaleko města Helsingor. Podle některých najdete nejkrásnější místa Dánska v jezerní oblasti mezi městy Silkeborg a Skanderborg.

skanzen v Aarhusu, Dánsko
skanzen v Aarhusu, Dánsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Pokud lze v souvislosti s Dánskem hovořit o divoké přírodě, tak jednou z jejích posledních výsep jsou křídové útesy na východní straně ostrova Mon. Úchvatné scenérie vysokých bílých skal, na jejichž vrcholech bují hustá vegetace, s sebou ovšem nesou velké riziko sesuvů a pohyb mimo vyznačené trasy se proto nedoporučuje. Nepříliš šťastně by mohla dopadnout i delší romantická procházka po pobřeží, příliv totiž může snadno uzavřít cestu zpět. Nicméně, dodržíte-li základní pravidla pro pohyb v této oblasti, odnesete si nezapomenutelný zážitek i bez zbytečného adrenalinového dobrodružství.

křídové útesy na východním pobřeží ostrova Mon, Dánsko
křídové útesy na východním pobřeží ostrova Mon, Dánsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Hlavní město Kodaň je pak kapitolou sama o sobě. V okolní, téměř dokonalé nížině, vyrostlo hned několik velkolepých hradů a zámků - za všechny jmenujme alespoň královský Amalienborg či renesanční Rosenborg. Z množství malých muzeí na první pohled zaujme (svým tvarem podobným lodi) Arken, zasvěcený modernímu umění. Možná ještě pozoruhodnější je futuristická budova Kodaňské opery.

Jednou z (pravděpodobně) nejvíce fotografovaných soch světa a jedním z hlavních kodaňských symbolů patří Malá mořská víla v místním přístavu. Nábřeží Nyhavn hýří restauracemi a kavárnami; téměř "návštěvnickou" povinností je dlouhá turistická zóna Stroget. Případ podobný "sociálnímu experimentu svobodného státu" - Christianii - pravděpodobně nikde jinde - v této míře - nenajdete a rozhodně se bude jednat o zpestření vašeho pobytu zde.

Williem Shakespeare umístil děj svého Hamleta na dánský zámek Kronborg, v dramatu je nazýván Elsinor
Williem Shakespeare umístil děj svého Hamleta na dánský zámek Kronborg, v dramatu je nazýván Elsinor | Foto: Isifa/Thinkstock

Všeobecně poměrně drahé Dánsko je příznivé alespoň svojí výbornou dopravní dostupností. Zpáteční letenky do Kodaně se dají pořídit už za tři tisíce korun a ještě o něco levněji vycházejí autobusové jízdenky společnosti Student Agency. Nejlevnější dovolená - v podobě kodaňského eurovíkendu - pak začíná na sedmi tisících korunách.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy