Je cosi krásného na státě dánském

Adam Pešek
1. 9. 2011 16:00
Kodaň a Legoland jsou hlavními, ovšem zdaleka ne jedinými, dánskými turistickými cíli
socha pohádkáře H. Ch. Andersena v Odense, Dánsko
socha pohádkáře H. Ch. Andersena v Odense, Dánsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Při porovnání s ostatními skandinávskými státy působí malé Dánsko téměř jako by se na něj při rozdávání přírodního bohatství zapomnělo - rozhodně se ale nejedná o pouhou tranzitní zemi na cestě na sever.

Většina turistů do své návštěvy Dánska obvykle zahrne pouze Kodaň a billundský Legoland. Zajímavá místa však lze najít i v mnoha dalších městech a i samotná nížinatá krajina ukrývá také několik pozoruhodných přírodních úkazů.

Ukázkovým příkladem je třeba druhé největší město Aarhus. Místní vyhlášený skanzen tvoří malebná vesnička plná historických domů z různých koutů Dánska. Aarhuská katedrála je pak tou vůbec největší v celé zemi a moderní budova radnice má šedesát metrů vysokou vyhlídkovou věž.

Pozoruhodná stavba s imitací duhy na střeše hostí rozsáhlé museum umění ARoS, na dávné obyvatele Skandinávie vám dá vzpomenout Vikingské museum. Zajímavým zážitkem může být i návštěva musea Kvindemuseet, mapujícího historii feminismu.

nábřeží Nyhavn v Kodani, Dánsko
nábřeží Nyhavn v Kodani, Dánsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Při procházení se ulicemi vám pak jistě brzy dojde, proč se Aarhusu přezdívá "Město kaváren". Pokud se navíc trochu zamyslíte nad jeho celkovou podobou, pochopíte i stěžejní slogan většiny turistických průvodců o "nejmenším světovém velkoměstě".

Trochu jako ztracené v čase vám budou připadat malebné ulice nejstaršího dánského města Ribe. Pokud tu vyrazíte na noční procházku, možná narazíte i na zdejšího ponocného.

Vykoupat se ve dvou mořích zároveň? To se vám poštěstí na nejsevernějším výběžku Grenen. Shakespearův Hamlet učinil nesmrtelným zámek Kronborg, nacházející se nedaleko města Helsingor. Podle některých najdete nejkrásnější místa Dánska v jezerní oblasti mezi městy Silkeborg a Skanderborg.

skanzen v Aarhusu, Dánsko
skanzen v Aarhusu, Dánsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Pokud lze v souvislosti s Dánskem hovořit o divoké přírodě, tak jednou z jejích posledních výsep jsou křídové útesy na východní straně ostrova Mon. Úchvatné scenérie vysokých bílých skal, na jejichž vrcholech bují hustá vegetace, s sebou ovšem nesou velké riziko sesuvů a pohyb mimo vyznačené trasy se proto nedoporučuje. Nepříliš šťastně by mohla dopadnout i delší romantická procházka po pobřeží, příliv totiž může snadno uzavřít cestu zpět. Nicméně, dodržíte-li základní pravidla pro pohyb v této oblasti, odnesete si nezapomenutelný zážitek i bez zbytečného adrenalinového dobrodružství.

křídové útesy na východním pobřeží ostrova Mon, Dánsko
křídové útesy na východním pobřeží ostrova Mon, Dánsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Hlavní město Kodaň je pak kapitolou sama o sobě. V okolní, téměř dokonalé nížině, vyrostlo hned několik velkolepých hradů a zámků - za všechny jmenujme alespoň královský Amalienborg či renesanční Rosenborg. Z množství malých muzeí na první pohled zaujme (svým tvarem podobným lodi) Arken, zasvěcený modernímu umění. Možná ještě pozoruhodnější je futuristická budova Kodaňské opery.

Jednou z (pravděpodobně) nejvíce fotografovaných soch světa a jedním z hlavních kodaňských symbolů patří Malá mořská víla v místním přístavu. Nábřeží Nyhavn hýří restauracemi a kavárnami; téměř "návštěvnickou" povinností je dlouhá turistická zóna Stroget. Případ podobný "sociálnímu experimentu svobodného státu" - Christianii - pravděpodobně nikde jinde - v této míře - nenajdete a rozhodně se bude jednat o zpestření vašeho pobytu zde.

Williem Shakespeare umístil děj svého Hamleta na dánský zámek Kronborg, v dramatu je nazýván Elsinor
Williem Shakespeare umístil děj svého Hamleta na dánský zámek Kronborg, v dramatu je nazýván Elsinor | Foto: Isifa/Thinkstock

Všeobecně poměrně drahé Dánsko je příznivé alespoň svojí výbornou dopravní dostupností. Zpáteční letenky do Kodaně se dají pořídit už za tři tisíce korun a ještě o něco levněji vycházejí autobusové jízdenky společnosti Student Agency. Nejlevnější dovolená - v podobě kodaňského eurovíkendu - pak začíná na sedmi tisících korunách.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 44 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy