Svět ukrytý za rouškami. Tak vidí špičkoví fotožurnalisté symbol boje s koronavirem

Svět ukrytý za rouškami. Tak vidí špičkoví fotožurnalisté symbol boje s koronavirem
Tradiční výměna stráží před královským palácem Deoksu v jihokorejském Soulu (Heo Ran / Reuters).
Na trhu jsou už i speciální roušky pro děti, jak ukazuje tento snímek z letiště v Bangkoku (Soe Zeya Tun, Reuters).
I když jde o nesmírně vážnou věc, lidé nepřicházejí o smysl pro humor. Tento portrét prodavače matrací pořídil fotograf Willy Kurniawan v ulicích filipínské Manily (Willy Kurniawan, Reuters).
Rouška, kterou se lidé chrání proti koronaviru, se stala symbolem začátku roku 2020.  Tento snímek je z čínského města Kanton. Právě z Číny se koronavirus začal šířit do světa (Anadolu Agency / ČTK, autor neuveden).
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Tomáš Vocelka Dan Poláček, Tomáš Vocelka
6. 2. 2020 15:03
Jednou z nejvýznamnějších událostí začátku roku 2020 je bezesporu nástup epidemie koronaviru. Dokumentují ho samozřejmě špičkoví fotožurnalisté z celého světa. Nejčastějším symbolem epidemie se na jejich snímcích stává rouška. A každý ji fotí po svém: nad některými snímky člověka až mrazí, jiné jsou výtvarně působivé a nad některými se i přes závažnost situace můžete i pousmát.

Prošli jsme tisíce snímků, které v posledních dnech vychrlily tiskové agentury. Vybrali jsme ty nejzajímavější z nich a prohlédnout si je můžete ve fotogalerii.

Jak uvedla ČTK, nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, se objevil počátkem loňského prosince v Číně. Šířit se začal z jedenáctimilionového města Wu-chan v provincii Chu-pej. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.

Nemoc se podle informací dostupných 6. února postupně rozšířila do 26 zemí světa, kde si dosud vyžádala 28.200 nakažených, z nichž 563 lidí zemřelo.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 procenta. V eurozóně se HDP snížil o 11,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Piloti formule 1 Räikkönen i Giovinazzi zůstávají v Alfě Romeo

Finský veterán Kimi Räikkönen i Antonio Giovinazzi budou také v příští sezoně mistrovství světa formule 1 jezdit za stáj Alfa Romeo. Švýcarský tým o prodloužení spolupráce s oběma piloty informoval na svých internetových stránkách.

Jednačtyřicetiletý Räikkönen je nejstarším pilotem ve startovním poli. Na kontě má 21 vítězství a v roce 2007 se s Ferrari stal mistrem světa. Finský jezdec ve formuli 1 závodil i za McLaren a Lotus a je také rekordmanem v počtu startů, kterých má na kontě 324. V týmu Alfy Romeo působí od loňska.

Šestadvacetiletý Giovinazzi si první start v F1 připsal před třemi lety v barvách Sauberu. První kompletní sezonu odjel loni po přejmenování týmu na Alfa Romeo, kdy díky pátému místu ve Velké ceně Brazílie zaznamenal dosud nejlepší výsledek v kariéře. V probíhajícím ročníku italský pilot byl nejlépe devátý.

Další zprávy