Jste očkovaní proti covidu? Dostanete slevu na jídlo, lákají restaurace v Dubaji

ČTK ČTK
25. 1. 2021 14:19
Tři dubajské restaurace nabízejí menu se slevou lidem, kteří prokážou, že se nechali naočkovat proti covidu-19. Podniky to oznámily na sociálních sítích. Zhruba desetimilionové Spojené arabské emiráty jsou co do rychlosti očkování na světě druhé hned za Izraelem, v posledních dnech tam ale vakcinace kvůli zpožďování dodávek zpomaluje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ve Spojených arabských emirátech se koronavirem od začátku epidemie nakazilo téměř 278 tisíc lidí a přes 790 lidí tam s covidem-19 zemřelo. V Dubaji už ale restaurace, hotely i obchody mohou fungovat a vracet se mohou i zahraniční turisté.

"Za první dávku (vakcíny) deset procent, za druhou dvacet procent," uvedly ve své reklamě na slevu tři dubajské restaurace. Dotyční budou muset své tvrzení dokázat zdravotním potvrzením.

V Emirátech se očkuje vakcínou firem Pfizer/BioNTech od poloviny prosince. Dostalo ji už téměř 23 procent obyvatel, Izraeli se podařilo naočkovat 38 procent lidí.

V Emirátech nyní začalo případů nákazy znovu přibývat a o víkendu tamní úřady oznámily zpomalení očkovací kampaně, protože váznou dodávky očkovací látky. 

Úřady proto znovu občanům omezily některé zábavní aktivity a požadují přísnější dodržování odstupů. Porušování mohou lidé hlásit úřadům prostřednictvím mobilní aplikace.

Podívejte se na trik, kterým si kuchařka usnadnila život v pandemii:

Kuchařka předělala obyčejnou roušku za pár sekund. Teď už se jí brýle nepotí. | Video: TikTok/mariaagbflamingolady3
 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy