V domovech pro seniory přestalo být tak smutno. Zde jsou příběhy Ježíškových vnoučat

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
17. 1. 2019 7:50
Žili v domovech pro seniory, nikdo za nimi nechodil, nedostávali žádné dárky. Pak přišla Ježíškova vnoučata a oni si mohli přát, co chtěli. Potenciálních dárců bývá často více než přání. Projekt založila v roce 2016 redaktorka Českého rozhlasu Jihlava Olga Štrejbarová, o rok později z něj udělal celorepublikovou a masově oblíbenou akci vedoucí programu Radiožurnálu Martin Ondráček. Nyní spolu vydali knížku Příběhy Ježíškových vnoučat. Ty nejsilnější pro vás vybíráme.
Foto: Facebook/Ježíškova vnoučata

Přála si dětský obrázek. Přišly jich stovky. Pak deset tisíc

O tom, jak velká někdy dokáže být samota seniorů, svědčí jejich někdy naprosto banální přání. Paní Jiřinka z Krnova si přála obrázek malovaný dítětem. Jiřinčino přání vyvěsila matka Ježíškových vnoučat Olga Štrejbarová na Facebook a začaly jich chodit stovky - od školek, škol, rodin…

Podle Olgy měla akce smysl nejen pro Jiřinku, ale i pro každého malého malíře. "I kdyby jediné dítě z těch stovek malých výtvarníků řeklo o víkendu mámě a tátovi, že by měli zajet za babičkou nebo dědou do domova na návštěvu, mělo by to obrovský význam," říká.

Po této události vyhlásila Ježíškova vnoučata před Vánocemi 2018, ať děti posílají do Českého rozhlasu ručně vyrobená vánoční přáníčka pro osamělé seniory. Sešlo se jich asi deset tisíc. Vnoučata k tomu zařídila i kamion plný čokolády a sehnala také dobrovolníky, které z cukrovinky a přáníčka udělala deset tisíc vánočních balíčků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy