V domovech pro seniory přestalo být tak smutno. Zde jsou příběhy Ježíškových vnoučat

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
17. 1. 2019 7:50
Žili v domovech pro seniory, nikdo za nimi nechodil, nedostávali žádné dárky. Pak přišla Ježíškova vnoučata a oni si mohli přát, co chtěli. Potenciálních dárců bývá často více než přání. Projekt založila v roce 2016 redaktorka Českého rozhlasu Jihlava Olga Štrejbarová, o rok později z něj udělal celorepublikovou a masově oblíbenou akci vedoucí programu Radiožurnálu Martin Ondráček. Nyní spolu vydali knížku Příběhy Ježíškových vnoučat. Ty nejsilnější pro vás vybíráme.
Ježíškova vnoučata - Martin Karlík, paní Zdeňka, Jiří Chum
Ježíškova vnoučata - Martin Karlík, paní Zdeňka, Jiří Chum | Foto: Ježíškova vnoučata

Ještě naposledy spatřit rodnou vesnici

Ta fotka obletěla Facebook a je v ní vše podstatné o projektu Ježíškova vnoučata - spokojená stařičká babička, kterou opatrně vedou dva urostlí moderátoři Českého rozhlasu Martin Karlík a Jiří Chum. Přání paní Zdeňky bylo prosté a dojemné: chtěla ještě naposledy vidět svou rodnou vesnici u Kolína, naposledy uvidět svůj někdejší dům, naposledy prohodit pár slov se sousedy. 

"I když jsme s sebou měli její vozík, jen co jsme zaparkovali před jejím domem, vyskočila z auta. Chtěla jít pěšky! Přesně tenhle moment zachytila naše společná fotka. Zdeňka nás čapla za ruce a táhla vesnicí," vzpomíná Jiří Chum.

Po tomto výletě mělo ještě následovat posezení v cukrárně, ale Zdeňka prý zesmutněla, utírala si slzy a chtěla zpátky do zařízení pro seniory a všechny myšlenky si utřídit. Radost ze skutečnosti, že znovu spatřila svou rodnou ves, přebil smutek z toho, že se tak stalo pravděpodobně naposled.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Hlavní soutěž filmového festivalu Febiofest vyhrál švédský film Charter režisérky Amandy Kernellové o matce hledající cestu ke svým dětem

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy