Otevřel si restauraci, kde vaří z prošlých potravin. Teď má 120 poboček po celém světě

ČTK Magazín ČTK, Magazín
19. 10. 2015 10:25
Adam Smith bojuje proti plýtvání jídlem – otevřel si síť restaurací, ve kterých vaří pouze z prošlých potravin. Myšlenka se rychle ujala, jeho projekt Real Junk Food Project má pobočky v Austrálii, Spojených státech nebo Nigérii. Zachránil takto už 200 tun potravin, které by skončily v koši.
Real Junk Food
Real Junk Food | Foto: Real Junk Food / Facebook

Londýn – Adam Smith se pustil do boje proti plýtvání potravinami. Na průmyslovém severu Anglie si otevřel restauraci, kde se podávají pokrmy připravené výhradně z potravin, které unikly popelnicím. Jeho projekt se velmi rychle rozšířil, píše agentura AFP.

Projekt započal v prosinci 2013 v chudé čtvrti Armley v Leedsu, teď má jeho impérium Real Junk Food Project (RJFP) na 120 restaurací po celém světě, například v Austrálii, Francii, Jižní Koreji, Spojených státech, a dokonce až v Nigérii.

"Lidé nás začínají brát vážně," prohlašuje Adam Smith, který právě v britském parlamentu seznamoval se svým bojem proti plýtvání potravinami a naservíroval poslancům pokrmy připravené z potravin získaných z popelnic.

Jeho koncepce je prostá: zachraňuje potraviny, které by se jinak vyhodily, protože mají prošlou záruční lhůtu. Zachránil už takto 200 tun potravin.
Podle OSN je téměř třetina potravin vyrobených ve světě pro lidi každoročně ztracena nebo vyhozena. Jde přibližně o 1,3 miliardy tun.

Podniky RJFP, nabízející jídla za dobrovolný příspěvek zákazníka, obcházejí nařízení zakazující v Británii prodej prošlých potravin.

"Zjišťujeme sami, zda je potravina vhodná ke konzumaci, a to tak, že ji ochutnáme nebo očicháme," vysvětluje Adam Smith.

Jeho prvotním záměrem nebylo nakrmit chudé, ale mnohde se jeho systém stal prostředkem, jak pomáhat lidem s nízkými příjmy nebo zcela bez příjmů.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Inter Milán jasně vyhrál souboj o druhé místo v Sassuolu

Fotbalisté Interu Milán v přímém souboji o druhé místo zvítězili v 9. kole italské ligy na hřišti Sassuola 3:0. Oba týmy ztrácejí dva body na vedoucí AC Milán, soupeř pražské Sparty v Evropské lize má k dobru nedělní zápas s Fiorentinou.

Inter otevřel skóre ve čtvrté minutě zásluhou Alexise Sáncheze. O deset minut později hosté zvýšili po vlastní brance Vlada Chirichese. Po hodině hry stanovil konečný výsledek Roberto Gagliardini.

Sassuolo prohrálo v ligové sezoně poprvé, zatímco tým trenéra Antonia Conteho bodoval v pátém kole po sobě. V Serii A zůstávají neporaženi jen AC Milán a mistr posledních devíti sezon Juventus Turín.

před 1 hodinou

Město Mekele na severu Etiopie pod leteckým bombardováním

Město Mekele, které je správním střediskem státu Tigraj na severu Etiopie, čelilo od sobotního rána těžkému bombardování etiopskými vládními jednotkami, uvádějí tiskové agentury s odvoláním na představitele tigrajské opozice a humanitární organizace.

Etiopská vláda již v pátek oznámila, že se chystá město dobýt v nejbližších dnech. Představitel OSN v regionu upozornil, že Súdán, kam již uteklo na 43.000 Etiopanů, bude potřebovat finanční pomoc, píše agentura AFP.

Další zprávy