Lábus: Díky Marge jsem světový herec. Humor Simpsonů je mi blízký, baví mě už 26 let

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
4. 2. 2019 13:19
V pondělí večer začne Prima COOL vysílat 30. řadu seriálu Simpsonovi, Jiří Lábus propůjčuje svůj hlas Marjorie Jacqueline Bouvierové-Simpsonové již 26 let. Podobně dlouho běží také improvizovaný rozhlasový sitcom Tlučhořovi, na kterém pracuje se svým hereckým parťákem Oldřichem Kaiserem. Kromě toho ale účinkuje ve čtyřech pražských divadlech a objevuje se pravidelně na filmových plátnech. Za roli ve Švankmajerově filmu Hmyz je teď nominován na Českého lva. O Simpsonových, zraněních z Hmyzu i „manželství“ s Oldřichem Kaiserem se rozpovídal v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Jiří Lábus na křtu knihy Simpsonovi: Rodinná historie v roce 2014.
Jiří Lábus na křtu knihy Simpsonovi: Rodinná historie v roce 2014. | Foto: ČTK

Simpsonovi běží na českých televizních kanálech od roku 1993. Jak jste se k dabingu Marge tehdy dostal?

Já už si to ani nepamatuju. Jak jsem se k tomu seriálu, prosím tě, dostal? (Obrací se na režiséra českého dabingu Zdeňka Štěpána, pozn. red.)

Zdeněk Štěpán: Jako slepý k houslím. Chodil jsem k nim do divadla a s Oldou dělali rozhlasový pořad Tlučhořovi, který jsem poslouchal, tak jsem ho oslovil.

Jiří Lábus: Roli jsem přivítal a je pravda, že matka Božena v seriálu Tlučhořovi je v něčem trochu podobná Marge, ačkoliv jsou každá odjinud. Tím, že Marge dabuju už tolik let, můžu říct, že jsem namluvil světovou postavu. Za hranicemi České republiky nikdo neví, že jsem hrál v Majorovi Zemanovi, ale když řeknu, že dabuju Marge, všichni vědí, o co jde. Takže jsem vlastně světový herec, je to pro mě ohromná čest. Takže děkuju, Marge.

I ve 30. řadě, kterou momentálně namlouváte česky, panuje stále politicky nekorektní humor. Měl jste s tím někdy problém?

Vůbec ne, naopak je mi blízký.

"Matka Božena je v něčem trochu podobná Marge, ačkoliv jsou každá odjinud."
"Matka Božena je v něčem trochu podobná Marge, ačkoliv jsou každá odjinud." | Foto: Studio Babidabi

Myslíte si, že seriál je v Česku oblíbený i proto, že divákům sedí tenhle černý, simpsonovský humor?

V seriálu jsou samozřejmě americké reálie, ale myslím, že princip rodiny a jejich problémů je všude stejný, takže asi ano.

Který díl Simpsonových máte nejraději?

Upřímně řečeno, mám tak málo času, že mimo dabing zahlédnu jen sem tam nějaký díl. Když si k němu sednu, bavím se, protože mají pořád úroveň, ale nejoblíbenější díl nemám.

Kromě Marge jste ztvárnil ještě jednu postavu, která se proslavila i v zahraničí. Čaroděje Rumburaka z Arabely údajně znají i na Tchaj-wanu, kde seriál vysílali. Neštve vás už trochu Rumburak?

Neštve, byla to krásná práce, na kterou vzpomínám se sentimentem. Sešel se tam úžasný tým lidí. Natáčení bylo dlouhé, ale krásné. Poznal jsem takové velké herce, jako byl Menšík, Filipovský, Brodský, Brejchová, Sovák, režisér Vorlíček… to byla ohromná parta.

Vloni vešlo do distribuce šest filmů, ve kterých se objevujete. Jedním z nich je i snímek Hmyz od Jana Švankmajera, za který jste nominován na Českého lva. Jan Švankmajer je světově uznávaný animátor, jehož styl je značně specifický. Co pro vás bylo na práci s ním nejzajímavější?

Práce s panem Švankmajerem byla krásná, film mám hrozně rád a jsem za něj vděčný. Byla to naše třetí spolupráce a nesmírně si jej vážím. Role v Hmyzu pro mě byla radost. Natáčení bylo zajímavé tím, že každý z nás pěti herců hrál sám. Dohromady jsme strávili jenom dva dny, pan Švankmajer totiž pracuje s intimním kontaktem herce a kamery. Takže práce byla úplně jiná než na běžných filmech.

Co bylo pro vás při natáčení Hmyzu nejtěžší?

V záběrech mám taková křídla, která jsem měl přidělána na řemenech na zádech a nebyla vůbec lehká. Rozbolelo mě z nich rameno, takže jsem navštívil svého rehabilitačního lékaře a on mi napsal úžasnou diagnózu: Bolest ramene z důvodu nošení těžkých dřevěných křídel.

Vystupujete od roku 1973, hrál jste stovky postav. Máte ale nějakou vysněnou roli, ať už filmovou, dabingovou, nebo divadelní, kterou byste si přál ztvárnit?

Víte, že ani nemám? Říkám si, že kdybych o nějaké snil a ona by pak nepřišla, mrzelo by mě to. Naopak, tím, že o žádné nesním a pak bych ji náhodou dostal, příjemně mě překvapí.

Mezi jeden z vašich dlouhodobých projektů patří improvizovaný rozhlasový sitcom Tlučhořovi. Kde pro svoje skeče čerpáte inspiraci?

Na ulicích, v MHD, v obchodech… mám oči a uši otevřené a všímám si věcí, které se mi pak vybaví i při improvizaci. Život je tak pestrý, že vás vždycky něco napadne.

Jiří Lábus (69 let)

Jiří Lábus
  • Pochází z Prahy, vyrostl na Vinohradech, žije ve Vršovicích.
  • Vystudoval DAMU a roku 1973 nastoupil do Divadla Ypsilon, kde hraje dodnes. 
  • S Oldřichem Kaiserem účinkoval v pořadech jako Možná přijde i kouzelník či Ruská ruleta. Od roku 1991 nahrávají improvizovaný rozhlasový sitcom Tlučhořovi. 
  • Zahrál si v desítkách filmů, od Jáchyme, hoď ho do stroje! a trilogie Slunce, seno… přes Všichni moji blízcí, po loňský film Hmyz. Mezi jeho nejznámější postavy patří i čaroděj Rumburak z Arabely. 
  • Je držitelem Českého lva za roli ve snímcích Amerika (1994) a Klauni (2013) a držitelem Ceny Thálie za roli ve hře Hlava Medúzy (1996).
  • Účinkuje ve čtyřech pražských divadlech - Ypsilon, Kalich, Viola a MANA. 

Předpokládám, že se sitcomem budete pokračovat i nadále… Co všechno vás ještě v nejbližší době čeká?

Rodinku chceme zachovat, i když nám Rozhlas díly teďka bohužel zkrátil na pět minut s tím, že je doba rychlá. Mrzí nás, že nemůžeme mít svou čtvrt hodinu, ale co se dá dělat… Budeme mít speciální díly o 20 minutách, ale těch bude méně. Jinak jsem dotočil film Vlastníci o tom, co spousta lidí dobře zná. Je to hořká komedie o domovní schůzi vlastníků bytů, do kin půjde zřejmě na podzim. A účinkuju ve čtyřech divadlech - V Ypsilonce jsem 47 let a hraju pořád v deseti hrách, v Kalichu hraju ve třech hrách, pak v Divadle Viola a Divadle MANA, takže toho mám docela dost.

S Oldřichem Kaiserem tvoříte desítky let nerozlučnou hereckou dvojici. Čím si vysvětlujete své souznění?

Řekl bych, že je to osudová záležitost. Na náhody nevěřím, podle mě neexistují. Měli jsme se potkat, a tak se to před 40 lety stalo. Padli jsme si do oka v podstatě hned. Pan Kaiser v jednom rozhovoru řekl, že je náš letitý vztah jako manželství, což je pravda. A manželství přitom někdy ani nefunguje…

Měli jste někdy "manželskou krizi"?

Velkou krizi jsme ani neměli, spíš třeba kvůli drobnostem okolo realizace některých věcí. Naštěstí ani jeden z nás není ješitný, takže když se někomu z nás něco nezdá, řekneme si to.

Video: Komentář publicisty Martina Svobody k Simpsonovým

Na příkladech pokračování seriálu Simpsonovi a filmu Auta se ukazuje, jak je pro celý americký filmový průmysl důležitý merchandising. | Video: Martin Svoboda
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy