Teplá mořská voda zabíjí korály. Umírají ve velkém

vk
23. 7. 2008 7:35
Množí se v ní řasy, které koráli dusí
Korálové útesy ničí oteplující se mořská voda.
Korálové útesy ničí oteplující se mořská voda. | Foto: Wikipedia

Londýn/Norfolk - Oteplování vody v mořích ničí korálové útesy. Kvůli nadměrnému rybolovu nestíhají ryby likvidovat přemnožené řasy a koráli se dusí.

Až třetině všech světových druhů korálů tak hrozí vyhynutí, tvrdí zpráva britských vědců, otištěná v časopise Science.

Změny klimatu, rozvoj pobřežních oblastí, nadměrný rybolov a znečištění jsou podle expertů pro korály přímo vražednou kombinací.

Roční ekonomická hodnota světových korálových útesů se přitom odhaduje na 30 miliard dolarů. Lákají turisty i ryby, které v jejich blízkosti žijí.

Zabiják El Niňo

"Nejenže přibližně třetina všech korálů, které tvoří korálové útesy, je ohrožená. Můžeme mít co do činění i se ztrátou velkých ekosystémů za padesát až sto let," řekl Alex Rogers z londýnské zoologické společnosti, jeden z 39 vědců zapojených do výzkumu.

Analýza dokazuje, že koráli jsou ohroženější než jakákoliv skupina suchozemských živočichů, s výjimkou obojživelníků.

Nejdramatičtější úbytek způsobil jev El Niňo v letech 1997 a 1998, který vedl k oteplení vody u tropických pobřeží.

Potápěči v korálovém ráji, pobřeží Zanzibaru.
Potápěči v korálovém ráji, pobřeží Zanzibaru. | Foto: REUTERS/Finbarr O'Reilly

Před rokem 1998 bylo přitom za ohrožené považováno pouze 13 ze 704 zkoumaných druhů korálů. Teď už je jich na seznamu 231.

Čtěte také: Vymření hrozí více druhům, než se myslelo

Útesy blednou

Pokud se teplota vody zvýší, řasy vytlačí polypy korálů. Za normálních okolností přitom řasy a polypy žijí v symbióze.

Korály ztratí svou barvu, celé útesy vyblednou a začnou odumírat. Korálům totiž nemá kdo poskytovat živiny.

"Pokud bude toto blednutí korálů s rostoucími teplotami častější, což předpokládáme, pravděpodobně všechny kolonie korálů vymřou," tvrdí Kent Carpenter z univerzity Old Dominion v Norfolku ve Virginii.

Ohrožené korály ničí také postupné okyselování oceánu. Voda pohlcuje přebytečný oxid uhličitý ze vzduchu, čímž se okyseluje.

Korály v ohrožení

Před rokem 1998 bylo pouze 13 z 704 zkoumaných druhů korálů označeno za ohrožené. V současnosti je jich 231.

  • Počet druhů korálů, které tvoří korálové útesy: 845
  • Počet zkoumaných druhů: 704
  • Kriticky ohrožených: 5
  • Ohrožených: 25
  • Zranitelných: 201
  • Riziko ohrožení: 176

"Víme, že vysoké teploty na hladině moře korálům nesvědčí. Ale také nás napadlo, že některé by mohly být schopné se přizpůsobit," řekl profesor Carpenter.

"To okyselování oceánu je záludnější. Nevíme, jak zlé to bude. Ale důkazy mluví jasně: vypadá to absolutně ničivě, pravděpodobně v průběhu desetiletí, možná už v průběhu několika let," dodal.

Viníků je víc

Ale ani oxid uhličitý není jediným viníkem.

Korálové útesy ničí i nadměrný rybolov, především používání dynamitu k lovu ryb ve východní Asii a těžké vlečné sítě, které útesy obrušují.

Neprospívá jim ani těžba stavebních materiálů z útesů, rozvoj pobřežních oblastí, invazní druhy rostlin a živočichů a znečištění.

Čtěte také: Kiribati mizí pod mořem. Lidi chce poslat do Austrálie

Ekonomický rozvoj pobřežních regionů a zemědělství svou produkcí odpadních vod růst řas ještě podporují. A ryby, které by řasy mohly zničit, rybáři ještě předtím z moře vyloví.

Vědci se domnívají, že asi čtvrtina všech mořských druhů je v některém stádiu svého vývoje závislá na korálových útesech. Mnoho ryb žije přímo v útesech, další je používají jako místo k rozmnožování.

Foto: Mary Jane Adams/Phoenixislands

Ekonomické dopady

"Důsledky toho všeho jsou absolutně šokující - nejen pro biodiverzitu, ale také pro ekonomiku," tvrdí Alex Rogers.

Například odhad publikovaný před dvěma lety Programem pro ochranu přírody OSN říká, že útesy poskytují služby v ceně od 100 tisíc do 600 tisíc dolarů, počítáno na každý čtvereční kilometr. 

Ochrana korálových útesů přitom stojí jen asi 0,2 procenta zisku, který přinášejí.

Čtěte také: Korálové útesy v ohrožení. Kvůli úbytku žraloků

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy